Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Mamy dzieci utraconych z nowatorskim projektem

30.04.2011 14:58 | 2 komentarze | tora

 

Dla świata nie jestem mamą - tak czują kobiety, które straciły dzieci w wyniku poronienia, martwych narodzin. Tak też nazywa się projekt, który będzie realizowany w powiecie wodzisławskim.

Mamy dzieci utraconych z nowatorskim projektem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Co ważne, tutaj jest całkowicie nowatorski. Realizowany będzie w ramach promocji i ochrony zdrowia przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu w Warszawie i działającą od roku na naszym terenie samopomocową Grupę Wsparcia dla Rodziców po Stracie Dzieci w Rydułtowach. Fundusze pochodzą z konkursu na realizację zadania publicznego, ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu. - Ta dotacja jest dla nas potwierdzeniem, że nasze dotychczasowe działania mają sens – mówi Hanna Knopek, przedstawicielka Stowarzyszenia i Grupy. Projekt o pełnej nazwie „Dla świata nie jestem mamą. Złożoność aspektów straty dziecka na skutek poronienia, martwych narodzin, śmierci w okresie okołoporodowym” trwa od kwietnia do końca października 2011 roku. Jest to inicjatywa, której dotąd nie było w naszym powiecie. Rodzice po stracie dziecka mogli znaleźć doraźną pomoc jedynie na forach internetowych. Teraz w ramach projektu otrzymają informacje o pomocy na wyciągnięcie ręki. Zostanie wydrukowana specjalna ulotka o prawach przysługujących rodzicom po stracie dziecka, o przeżywaniu żałoby w rodzinie, znaczeniu pożegnania z dzieckiem i miejscach, gdzie można szukać pomocy. W projekcie zapisane są także cykliczne spotkania grupy. - Zapraszamy mieszkańców całego powiatu, których dotknął problem straty dziecka, do Domku Maryi przy parafii św. Jerzego w Rydułtowach. W ramach projektu spotkania odbywać się będą w 1 środę miesiąca o godz. 18.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia). – dodaje Hanna Knopek. Finałem będzie otwarte spotkanie dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego, dotyczące straty dziecka, które przewidziano na październik 2011 r.

Problem, dotąd mało poruszany, nie jest niestety marginalny. Jak pośrednio wynika z danych GUS rocznie około 250-300 kobiet z naszego powiatu doświadcza śmierci dziecka przed narodzeniem i tuż po.

 

 

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu w Warszawie i Grupa Wsparcia dla Rodziców po stracie Dzieci zaprasza na strony internetowe oraz do kontaktu telefonicznego: Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu w Warszawie, e-mail poczta@poronienie.pl telefon: Monika Nagórko: 692 006 778, www.poronienie.pl; Grupa Wsparcia dla Rodziców po Stracie Dzieci w Rydułtowach, e-mail osieroceni @wp.pl oraz www.osieroceni.orangespace.pl, osoby kontaktowe: Hanna Knopek 605 691 926, Alina Spandel-Skupin 505 822 021.