Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Od tąpnięcia osunęła się ściana starej apteki w Rydułtowach

21.04.2011 14:03 | 36 komentarzy | tora

Na skutek dzisiejszego tąpnięcia w kopalni Rydułtowy-Anna osunęła się jedna ściana budynku starej apteki przy rynku.

Od tąpnięcia osunęła się ściana starej apteki w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co najbardziej budzi Twój niepokój, kiedy słyszysz o tąpnieciach w kopalni?

Wpływ wstrząsu na runięcie części budowli potwierdza nadzór budowlany. Wciąż trwa zabezpieczanie obiektu i terenu wokół. Na szczęście lecący gruz nikomu nie wyrządził krzywdy. Nie ma też informacji o stratach materialnych.

Walący się budynek przy ul. Plebiscytowej znajduje się w jednym z najruchliwszych rejonów Rydułtów. W pobliżu są kościół św. Jerzego, drogi do szpitala, cmentarza, jest duży parking. Dlatego w głównej mierze strażacy pracujący na miejscu zdarzenia zabezpieczają obiekt przed ewentualnymi dalszymi osunięciami. - Prewencyjnie rozebrali elementy budynku, które mogły jeszcze runąć – mówi Piotr Zamarski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Wodzisławiu.

Teren jest grodzony, by nikt niepowołany nie znalazł się w pobliżu apteki.

Poranne tąpnięcie spowodowało odspojenie ściany narożnej. Gruz spadł m.in. na pobliski ogródek. Stara apteka to ponad stuletni budynek. Stan techniczny jest kiepski. Decyzją nadzoru budowlanego ma być rozebrany. Część prac wyburzeniowych została już wykonana. Właściciel budynku znajduje się za granicą. Prawdopodobnie w ciągu kilku dni przyjedzie do Rydułtów. - Termin rozbiórki jeszcze nie minął, ale biorąc pod uwagę dzisiejsze wydarzenie, będziemy przymuszać właściciela do jak najszybszego wykonania naszej decyzji – mówi inspektor Zamarski.

fot. Szymon Kamczyk