Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Nasz goik zielony, pięknie ustrojony

11.04.2011 10:44 | 3 komentarze | red

Na dwie niedziele przed Wielkanocą w niektórych miejscowościach naszego regionu można było zobaczyć dziewczynki chodzące z "goikami".

Nasz goik zielony, pięknie ustrojony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Goik" to zielone drzewko ustrojone kolorowymi wstążkami, bibułą lub wydmuszkami jaj. 

Zwyczaj ten jest znany głównie na Ślasku, a w naszym regionie kultywowany jest m.in. w Sudole, Studziennej, Samborowicach, Markowicach czy tez w Krzanowicach.

To noszenie zielonego drzewka miało spowodować szybszą wegetację roślin, obudzenie przyrody, przyspieszenie nadejścia wiosny. 

Chodzenie z "goikiem" jest też potocznie nazwane "hoszaniem", a wywodzi się to od piosenki, którą dziewczynki śpiewają chodząc po domach: "hoszu, hoszu, hoszu, siedzi panna w koszu, w zielonym wianku, w srebrnym pierścionku, nasz goik zielony, pięknie ustrojony…"

Jak wspomina mama jednej dziewczynek ze Studziennej: "hoszać chodziła moja Oma, Mama, ja chodziłam, a teraz przekazuję ten zwyczaj mojej córce".

Druga mama dodaje: " dla nas ważne jest utrzymywanie tradycji w których się wychowałyśmy, a przy okazji śpiewem i odwiedzinami sprawiamy radość najbliższym i znajomym".

Dziewczynki za "hoszanie" dostają różne słodkości i owoce, o czym też mówią słowa piosenki "nasz koszyk je beze dna, mo być peły do połednia".

Na zdjęciu: Paulina, Klaudia i Laura ze Studziennej