Wtorek, 18 czerwca 2019

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Gotyckie klimaty wabikiem na Ślązaków

04.04.2011 18:28 | 17 komentarzy | ma.w

Musimy znaleźć coś co przyciągnie na Zamek turystów z całego Śląska - twierdzi starosta raciborski Adam Hajduk. Szansę widzi w gotyku

Gotyckie klimaty wabikiem na Ślązaków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zabytku na Zamkowej zebrała się dziś Rada Programowa Utworzenia Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - Poszerzyliśmy skład posiedzenia o osoby zaproszone, które mogłyby wnieść jakieś interesujące propozycje na temat funkcjonowania centrum - starosta żałował, że nie pojawili się wszyscy ci, których zaprosił. Nie wpuścił jednak na obrady Piotra Dominiaka - radnego miejskiego i animatora kultury. Tłumaczył, że go nie zaprosił ale chętnie spotka się z nim w innym terminie, bo nie zamierza nikogo odcinać od spraw Zamku. Dominiaka zaskoczyła postawa Hajduka. - Chciałem tylko posłuchać o planach wobec obiektu - powiedział nam radny.

Członkowie Rady Programowej i goście dyskutowali jakie funkcje można umieścić w odremontowanym Zamku. - Ale liczymy na takie, które będą zostaną tu na dłużej niż 5 lat, kiedy wyczerpie się okres realizacji projektu na który pozyskaliśmy dotację - zaznacza Adam Hajduk. 

Jego zdaniem najważniejsze jest aby przyciągnąć na Zamek turystów spoza powiatu. - Trzeba wymyslić coś takiego, żeby z Katowic lub Gliwic chciało się im przyjechać do Raciborza. Na Śląsku możemy zaistnieć czymś związanym z gotykiem. Nasza kaplica jest przecież perłą śląskiego gotyku. Oczywiście będzie to jeden z paru pomysłów na promocję - twierdzi starosta.

Po dzisiejszym spotkaniu zaplanowano kolejne, będą adresowane do środowisk artystycznych, a następnie biznesowych.

Radę Programową Utworzenia Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu tworzą: poseł PO Henryk Siedlaczek (dziś nieobecny), Barbara Klajman (Śląski Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków; zastąpiła ją dziś Wiesława Prusecka); Gabriela Lenartowicz (prezes WFOŚiGW, nieobecna); Przemysław Smyczek (dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego); Michał Szepelawy (rektor PWSZ Racibórz); członkowie zarządu powiatu Norbert Mika i Piotr Olender (obaj nieobecni).

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK