Czwartek, 21 marca 2019

imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja

RSS

Wodzisław otrzyma ponad 4,6 mln zł na szerokopasmowy internet

31.03.2011 09:48 | 6 komentarzy | raj

Projekt Subregionu zaopiniowany pozytywnie. Pieniądze dostanie tylko Wodzisław 

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szerokopasmowy internet typu WiMAX to projekt Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Na realizację zadania Subregion otrzymał ponad 4 mln 600 tys. zł. Całkowity koszt projektu to blisko 5 mln 500 tys. zł. W przedsięwzięcie zaangażował się jedynie Wodzisław. Dlatego też wspomniana pula pieniędzy trafi właśnie do tego miasta.  We wstępnej fazie przygotowywania projektu przystąpiło do niego 12 miejscowości z terenu Subregionu – 6 z powiatu wodzisławskiego. Poza Wodzisławiem zainteresowanie wyraziły Gorzyce, Rydułtowy, Marklowice, Godów, Lubomia. Władze tych miejscowości uznały jednak, że internet WiMAX to zbyt duży wydatek. Każda z nich musiałyby wydać od 250 do 300 tys. zł przy całkowitych kosztach przedsięwzięcia w przypadku jednej gminy w wysokości ok. 2 mln zł. Wójtowie i burmistrzowie zrezygnowali głównie dlatego, że po 4 latach realizacji projektu gminy przez kolejne 5 lat muszą utrzymywać się za własne pieniądze.

WIMAX to pasmo działające bez zakłóceń. Dostarczone będzie do jednego miejsca w mieście i stąd rozprowadzane do każdej dzielnicy. W szkołach, świetlicach, remizach strażackich, bibliotekach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych staną komputery. Do rozdysponowania są 24 zestawy stacjonarne i 60 laptopów, które trafią także do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Laptopy wyposażone będą w system GPS tak, by było wiadomo gdzie się znajdują i nie były przedmiotem handlu.    

Na bazie szerokopasmowego internetu miasto będzie miało znacznie większe możliwości rozbudowy miejskiego monitoringu. – To ułatwi sprawę i daje większe możliwości techniczne. Ograniczenia techniczne jak i koszty będą znacznie mniejsze – mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia. Duże oszczędności mają przynieść także rozmowy telefoniczne. Instytucje miejskie, a także wydziały samego urzędu miasta, które mieszczą się w kilku budynkach, mają być połączone bezpłatną, internetową siecią telefoniczną. - W przyszłym roku będziemy mogli znacznie ograniczyć koszty związane z dzierżawą łączy – przekonuje prezydent Kieca. Zamierza on częściowo zrezygnować z usług Telekomunikacji Polskiej SA.   

Realizacja projektu potrwa 4 lata. Po jego zakończeniu miasto musi jeszcze przez 5 lat go kontynuować na własną rękę. Po tym czasie może udostępniać pasmo komercyjnie i na nim zarabiać – Myślimy o sprzedaży usług firmom, ale także o stworzeniu w mieście bezpłatnych hot spotów, czyli punktów, w których mieszkańcy będą mogli bezprzewodowo z internetu korzystać – dodaje prezydent Kieca. 

(raj)