Poniedziałek, 21 stycznia 2019

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Filozof Krzysztofek z Raciborza

04.01.2011 22:25 | 15 komentarzy | woj
Dziś w serwisie YouTube ukazał się film o raciborskim filozofie Krzysztofku. Film był emitowany w telewizyjnym magazynie mniejszości niemieckiej Schlesien Journal. W rolach głównym można zobaczyć Piotra Dominiaka oraz artystów Teatru Tetraedr. Narracji podjął się dr Zbigniew Wieczorek. ZOBACZ WIDEO
Filozof Krzysztofek z Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Pod koniec lipca ekipa filmowa pod przywództwem Kasi Gierszewskiej kroczyła łobuzerskimi śladami przedwojennego Krzysztofka, a raciborski filozof Zbyszek Wieczorek prostował, że ten Krzysztofek to żaden łobuz a filozof! Tak właśnie powstał 10-minutowy filozoficzny dokument fabularyzowany o słynnym, choć niedocenionym raciborzaninie Krzysztofku, znanym oficjalnie jako Hugo Christoph. W rolę Krzysztofka wcielił się Piotr Dominiak, a w role przedwojennych raciborzan - ci współcześni, z grupy Tetraedr: Kamila Besz, Jakub Gajski, Gosia Gatlik, Ola Gierszewska, Ania Jegerska, Łukasz Kowalski, Tobiasz Mayer i Magda Tabor.

Film, który nakręciła Kasia Gierszewska, jest kolejnym efektem działań podejmowanych przez Zbyszka Wieczorka - filozofa, który od kilku lat promuje postać i działania artystyczne Krzysztofka. Dzięki jego inspiracji, 5 czerwca,podczas Dnia Dialogu Między Historią a Współczesnością, odbyła się premiera spektaklu pt. "Krzysztofek Wyzwala" w reżyserii Grażyny Tabor i aktorów teatru Tetraedr. Tego samego dnia, rzeźbiarz Paweł Stępień przebywający w Raciborzu na zaproszenie RSS Nasze Miasto - stworzył drewnianą rzeźbę Hugona Christopha. Obecnie stoi ona na Końcu Świata, lecz w najbliższej przyszłości ma stanąć na jednym z zieleńców przy ulicy Długiej.

Film opisano w następujący sposób: W przedwojennym Raciborzu żył człowiek, który wyróżniał się dość ryzykownym poczuciem humoru. Jego postać, jako bezkompromisowego sowizdrzała, przetrwała w opowieściach mieszkańców do dziś.
Hugo Christoph zwany Krzysztofkiem, w istocie był filozofem, który za swoje przekonania płacił wysoką cenę. Pod maską kawalarza kryje się głęboki sens - twierdzi raciborski, współczesny filozof, dr Zbigniew Wieczorek, który z zapałem interpretuje żarty Krzysztofka.

Realizacja: Katarzyna Gierszewska, Tomasz Kozik
Film wyemitowany w ramach magazynu Schlesien Journal, sierpień 2010

opac. (e), (woj)