Czwartek, 16 lipca 2020

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Barbórka w Przedszkolu nr 14

06.12.2010 09:19 | 3 komentarze | e
Jak co roku w grudniu, do Przedszkola Nr 14 im. J. Korczaka w Rybniku zawitali górnicy z pobliskiej kopalni „KWK Chwałowice”, aby przybliżyć dzieciom rąbek dziedzictwa naszego regionu, jakim jest górnictwo.
Barbórka w Przedszkolu nr 14
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W pięknych, galowych strojach górnicy zaproszeni na naszą uroczystość z okazji swojego święta, oglądali występy artystyczne przygotowane przez przedszkolaków. Z ogromną powagą opowiadali też o ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy w kopalni oraz zaprezentowali dzieciom wiele ciekawych symboli i rekwizytów nieodłącznie związanych z górnictwem, m.in. takich jak: „czako”, czyli górnicza czapka galowa, na której znajduje się wizerunek „perlika” (młota) oraz „żelazka” (kilofa), czyli podstawowych narzędzi górniczych. Do czako po lewej stronie przymocowuje się pióropusze z kogucich piór w kolorach: zielonym (członek nadzoru), białym (sztygar), czerwonym (członek orkiestry górniczej), czarnym (zwykły górnik). Oprócz czako dzieci miały również okazję z bliska obejrzeć szpadę zdobiącą mundur galowy górnika, „kordzik”, czyli honorowy sztylet ozdobny, który wręczany jest kadrze inżynieryjno-technicznej kopalni za wybitne osiągnięcia w pracy, a także wiele odznaczeń i medali, np.: za wysługę lat pracy w kopalni, które zdobiły mundury przybyłych Gości. Górnicy pokazywali też dzieciom inne przedmioty, niezbędne w pracy pod ziemią: hełm, maskę oddechową i lampkę górniczą. Zaproszeni Goście wyjaśnili nawet, co oznaczają barwy zieleni i czerni, znajdujące się na fladze górniczej: czerń oznacza ciemności podziemia, a zieleń symbolizuje nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po skończonej pracy.

- Dzieci były pod ogromnym wrażeniem naszych gości, z przejęciem i wielkim zaciekawieniem słuchały historii i legend górniczych opowiadanych ciut inaczej, lecz o wiele ciekawiej, bo opowiadanych gwarą śląską. Na zakończenie przedszkolaczki podziękowały górnikom za przybycie w odwiedziny, wręczając własnoręcznie wykonane upominki i zaprosiły gości na odwiedziny w przyszłym roku. Barbórkowe spotkanie z górnikami w naszym przedszkolu było dla dzieci bardzo ciekawe i pełne wrażeń. Górnikom z kolei bardzo podobały się występy dzieci i widać było, że chętnie odwiedzą nas już za rok! - mówi Beata Trybuś, nauczycielka.

(opr. e)