Niedziela, 5 lipca 2020

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Andrzejki po śląsku

01.12.2010 09:52 | 2 komentarze | e
30 listopada w Przedszkolu nr 14 im. Janusza Korczaka w Rybniku odbyły się „Andrzejki po śląsku”.
Andrzejki po śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wróżki-Czarodziejki wprowadzały maluszki w świat tajemnych zaklęć, wróżb i czarów, jednak cała zabawa związana była z typowymi śląskimi zwyczajami i wróżbami andrzejkowymi. 3- i 4-latki dowiedziały się, skąd wzięła się tradycja andrzejek, a następnie same miały okazję sprawdzić, jaka czeka ich przyszłość. Wszystkie zabawy prowadzone były „z przymrużeniem oka”, ale za to prawdziwą gwarą śląską.

Dzieci były zachwycone, kiedy okazało się, że wszystkie wróżby nie zwiastują nic złego, bardzo chętnie i z ogromną ciekawością uczestniczyły w takich zabawach i wróżbach po śląsku, jak: „Tref piniondzem do studnie, a przez cołki rok bydzie cudnie”, „Wiela prezentów do Ci Mikołaj?”, „Co Cię czeko za niedługo?”, „Wróżba ze szczewikami”, „Kim bydziesz w przyszłości?”, „Wróżba ze szlajfki”, „Duczka”, „Kapsle” i „Locie wosku”. Na koniec nie mogło zabraknąć oczywiście „słodkij maszkety” – krepli i bombonów, którymi ze smakiem częstowały się maluszki.

- Grupy starsze również zabawiały się w tajemnych, ale trochę bardziej mrocznych „klimatach”, urządzając sobie bal halloweenowy. Na szczęście żadnych psikusów nie było! Przeważała tylko świetna zabawa w kręgu duchów i wampirów. Dzieci już nie mogą się doczekać następnej imprezy halloweenowej i andrzejkowej! - mówi nauczycielka Beata Trybuś.

(opr. e)