Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Muzeum ma kolejną macewę

08.11.2010 09:06 | 0 komentarzy | mag
Do muzeum trafiły dwa fragmenty macewy. To odpowiedź na apele i niedawno rozpoczętą edukacyjną akcję.
Muzeum ma kolejną  macewę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Cenny eksponat trafił do wodzisławskiego Muzeum kilka dni po ogłoszeniu akcji edukacyjnej Instrukcja Powrotu Macewy. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim wyjaśnienie czym jest macewa i kirkut oraz zachęcenie do poszukiwania fragmentów nagrobków żydowskich pochodzących z niegdysiejszego cmentarza. Pierwsze efekty już są. Dwa fragmenty macewy wzbogaciły muzealne zbiory. - Elementy przekazał nam mieszkaniec Czyżowic, Alfred Sosna – mówi Dawid Jęczmionka, pracownik muzeum. - Sam dokładnie nie potrafił wyjaśnić jak znalazły się one u niego na prywatnym podwórku – dodaje.
Fragmenty służyły za element ogrodzenia, a dokładnie zabezpieczały je od dołu, by z posesji nie uciekały zwierzęta domowe. Właściciel zauważył na kamieniach tajemniczo wyglądające inskrypcje.  - Domyślił się, że to może być język hebrajski. Skontaktował się z Grzegorzem Meislem i za jego pośrednictwem niekompletna macewa ostatecznie znalazła się wśród naszych eksponatów – uzupełnia Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum.
 Do tej pory placówce udało się odzyskać tylko jeden żydowski nagrobek. I ten obecnie jest częścią wystawy, jaką stworzono w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej. Elementy z Czyżowic póki co ni są wystawione dla zwiedzających. Poszukiwania kolejnych trwają. Często macewy wodzisławskich żydów były wykorzystywane jako nagrobki na innych cmentarzach. - Jedna na przykład znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Gołkowicach – uzupełnia Dawid Jęczmoinka. Aby rozpropagować akcję przed wodzisławskim muzeum wystawiono plansze informacyjne, zawierające dokładną instrukcję tego, w jaki sposób informować o losach macew.
mag.