Sobota, 23 marca 2019

imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława

RSS

Poniemiecka pompa chroni Racibórz przed fekaliami

18.05.2010 23:52 | 19 komentarzy | ma.w
Problemem jest wydolność oczyszczalni ścieków. Przyjmuje zbyt dużo wody jak na swe możliwości. Uruchomiono starą pompę, niemiecką andorię. - Gdyby nie ona, fekalia wybijałyby z kanalizacji, jak w 1997 roku - mówi wiceprezydent Wojciech Krzyżek.
Poniemiecka pompa chroni Racibórz przed fekaliami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- Wodociągi stają na uszach, by obronić oczyszczalnię. Grozi jej zalanie wodami deszczowymi. Winę za to pośrednio ponoszą także ci, którzy podłączyli się nielegalnie do kanalizacji, oraz osoby, które mieszają kanalizację deszczową z sanitarną. Woda to system naczyń połączonych, jeśli gdzieś się przytka, gdzie indziej musi wypłynąć - mówi zastępca prezydenta Raciborza.

Ratunkiem dla oczyszczalni ścieków są stare pompy niemieckie, uruchomione awaryjnie. Mają za zadanie przepompować na drugą stronę wałów "potężną rzekę" o napływie 30 m sześc wody/sek.- Powiedzenie, że jeśli nas nie zaleje to sami się potopimy jest bardzo prawdziwe. Problemem dla Raciborza w tej chwili jest bardziej kanalizacji niż wysokość Odry przepływającej przez  miasto - przyznaje Wojciech Krzyżek. Pracownicy wodociągów pracują nieprzerwanie.

(m)