Niedziela, 24 września 2017

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Kultura

Główna nagroda ZPiT Strzecha

04.05.2010 13:38 | 0 komentarzy | e
Zespół Pieśni i Tańca ”Strzecha” im. Joli Rymszy zdobył główną nagrodę na XVII Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Zebrzydowicach koło Cieszyna. Grupa młodsza zespołu „Mała Strzecha” przywiozła wyróżnienie.
Główna nagroda ZPiT Strzecha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nasCelem przeglądu jest kultywowanie i ochrona tradycji regionu, doceniane są przede wszystkim zespoły prezentujące autentyczne formy, nie poddane stylizacji artystycznej. W rozmowie z instruktorem-choreografem zespołu Jakubem Rusinem jury doceniło rzadki wśród zespołów prawidłowy dobór strojów oraz jego poprawność z tradycją regionu. Komisja oceniająca pogratulowała także pomysłu na prezentację tradycyjnych tańców regionu raciborskiego oraz  wierności przekazu rodzimej kultury ludowej.

„Strzecha” zaprezentowała dwa tańce „Reinlander” oraz „Bulger”. Dodać należy że „Rainlander” po raz ostatni prezentowany był przez zespół w latach 60-tych na przeglądzie w Warszawie. Jak wspomina maestro Piotr Libera zespół został wówczas zdyskwalifikowany za  prezentację niemieckich tańców. Dwa lata temu przy nieocenionej pomocy Aleksandry Orłowskiej „Rainlander „ został „zrehabilitowany” i na stałe powrócił do programu zespołu. Na uwagę zasługuje fakt, że w skład grupy wchodzili członkowie grupy seniorów, co jury uznało za bardzo cenne i zgodne z tradycją.

8 maja zespół weźmie udział w Koncercie Laureatów, gdzie odbierze nagrody oraz zaprezentuje swój program konkursowy.

(Materiał nadesłany, Jakub Rusin)