Poniedziałek, 17 czerwca 2019

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Zakopanie Kapsuły Czasu w czerwcu

01.04.2010 22:03 | 6 komentarzy | raj
Ważne informacje dotyczących miasta i jego mieszkańców trafią na 100 lat do specjalnej skrzyni.
Zakopanie Kapsuły Czasu w czerwcu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W grudniu ubiegłego roku narodziła się idea powstania Kapsuły Czasu. Jej pomysłodawczynią  jest Mirela Pogoda, nauczyciel z wodzisławskiego Gimnazjum nr 1 (Zespół Szkół nr 2). Do realizacji tego pomysłu przyłączyło się muzeum i urząd miasta.
Zgodnie z założeniami Kapsuła ma być wodzisławską „przesyłką” dla przyszłych pokoleń. Zarówno wykonanie jak i sposób jej zabezpieczenia zostaną zaprojektowane w sposób zapewniający przetrwanie jej zawartości. Będzie miała ona formę sarkofagu o wymiarach 120 x 80 x 70 cm. Stworzeniem części drewnianej zajmą się państwo Danuta i Władysław Janikowie. Konieczne jest także wykonanie metalowej obudowy. Tym zajmą się bracia Szotkowie.

Trzy ważne daty
Kapsuła zostanie zakopana w specjalnie w tym celu przygotowanym monumencie, który będzie zlokalizowany na skwerze przy pałacu (budynek muzeum). Zamieszczone zostaną na nim daty przedstawiające rok założenia miasta (1257), rok powstania Kapsuły (2010) i rok jej otwarcia (2110). Znajdzie się tam także symbolika oznaczająca upływ czasu, np. klepsydra.

Co znajdzie się wewnątrz?
Wewnątrz złożone zostaną informacje na temat historii i teraźniejszości Wodzisławia, odnoszące się do spraw społecznych, gospodarczych i życia religijnego.  W Kapsule znajdą się także gazety, współczesne monety, a także te okolicznościowe wydawane przez muzeum. Trafią do niej również 3 pamiątkowe księgi z wpisami wodzisławian. W tym celu zostaną one wcześniej wystawione w Wodzisławskim Centrum Kultury, Urzędzie Stanu Cywilnego i bibliotece. Wykonane zostaną fotografie dokumentujące życie miasta i jego architekturę. Nie zabraknie z pewnością cennych dla miasta opracowań książkowych. Specjalnie na tę okazję wydana zostanie publikacja. W pierwszej jej części znajdą się m.in. zapiski dzieci i młodzieży na temat ich wyobrażeń o Wodzisławiu 2110 roku. Będzie także mowa o tym, jak wodzisławianie obecnie spędzają czas wolny, ile zarabiają, jakie najczęściej wybierają imiona. Druga część publikacji to miejsce dla przedsiębiorców. Będą mogli wykupić cześć stron w celach reklamowych. Do kapsuły trafi jeden egzemplarz publikacji, pozostałe będą sprzedawane.   

Informacje zapisane nie tylko na papierze 
Oprócz tradycyjnych form zapisu uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa umożliwiająca wodzisławianom przekazanie osobistych, a może i prywatnych informacji dotyczących życia rodzinnego i społecznego. Dane te zachowane na nośnikach cyfrowych także trafią do Kapsuły.
Możemy ten sposób zabezpieczyć dla naszych potomnych wiele informacji o Wodzisławiu dzisiaj, unikając błędów przeszłości, kiedy wiele zasobów archiwalnych bezpowrotnie przepadło. Dzięki Kapsule wszyscy staniemy się autorami i częścią tego przekazu.

Zakopanie w Dni Wodzisławia
Jak wstępnie ustalono zapieczętowanie i złożenie Kapsuły nastąpi 18 czerwca, wraz z początkiem Dni Wodzisławia. – Wybraliśmy piątek tak by przed muzeum zgromadzili się m.in. uczniowie naszych szkół. To będzie wyjątkowe wydarzenie, mające także walor edukacyjny – mówi Danuta Paszylka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Wodzisławiu.

Sławomir Kulpa, Rafał Jabłoński