Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Wspominali Marsz Śmierci

20.01.2010 15:16 | 0 komentarzy | raj
Z Oświęcimia szliśmy do Pszczyny, dalej przez Jastrzębie do dworca PKP w Wodzisławiu. Słabi ginęli w drodze. Najgorsza była niepewność o własny los – wspomina Jerzy Michnol, uczestnik Marszu Śmierci (na zdj.), który był gościem obchodów 65 rocznicy tego tragicznego wydarzenia w Wodzisławiu. Uroczystości zorganizowano dzisiaj w muzeum i miejscowej bibliotece.
Wspominali Marsz Śmierci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec stycznia 1945 r. w Wodzisławiu zginęło ok. 60 uczestników Marszu Śmierci, w całym powiecie liczbę tę szacuje się na ok. 100 osób. O tamtych wydarzeniach podczas spotkania w wodzisławskim muzeum opowiadał Grzegorz Kamiński i Krzysztof Witosz (nauczyciele historii w Zespole Szkół Technicznych), a także Piotr Hojka, pracownik muzeum. W bibliotece z kolei uczniowie wodzisławskich szkół mogli wysłuchać relacji naocznego świadka tamtych wydarzeń Jerzego Michnola z Katowic. Do obozu w Oświęcimiu trafił jako 17-latek, po dwóch latach wraz z innymi przetransportowano go do niemieckiego obozu Mauthausen w Austrii.
Wśród gości przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach projektu „Patriotyzm jutra” był także Jerzy Klistała - badacz tematyki dotyczącej martyrologii mieszkańców powiatu rybnickiego i wodzisławskiego w nazistowskich obozach zagłady. Na temat tragicznego marszu mówiła także Teresa Wontor-Cichy, adiunkt Działu Naukowego Muzeum Państwowego w Oświęcimiu.

(raj)