Piątek, 19 stycznia 2018

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Kultura

Największa Masa Krytyczna na Śląsku

25.04.2009 15:42 | 17 komentarzy |
25 kwietnia z placu Konstytucji po raz 3 wyruszyła Masa Krytyczna. Zgromadziła ok. 500 miłośników jednośladów, którzy mają nadzieję, że za 5 lat miasto będzie opasane ścieżkami rowerowymi.
Największa Masa Krytyczna na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Do akcji przyłączyli się amatorzy kolarstwa, przyjechali rodzice z dziećmi oraz grupki przyjaciół. – Często jeżdżę z synem rowerem. Mały się może dotlenić, a ja mam okazję się poruszać. Niestety brakuje ścieżek. Wierzę, że akcja pokaże władzom, że trzeba to zmienić i dlatego przyjechałam – mówi Aleksandra Pochwała, mama 2,5 letniego Kuby.

Kolorowy przejazd wyruszył przy dźwiękach piosenki „Bicykle Race” grupy Queen. Rowerzyści przejechali ulicami Opawską, Wojska Polskiego, Reymonta i wjechali na rondo na placu Mostowym. Okrążyli je 2 razy i podążając Nowomiejską, Środkową, Batorego, przez Podwale i Mickiewicza, dotarli na Rynek, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie. Wśród uczestników obecny był prezydent miasta Mirosław Lenk. – To wspaniała inicjatywa. Jest całkiem możliwe, żeby za 5 lat infrastruktura rowerowa była gotowa – mówi.

Organizatorzy akcji byli bardzo zadowoleni z jej przebiegu. - To była największa Masa Krytyczna na Śląsku. Rzadko się zdarza, że ludzie tak aktywnie uczestniczą w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. Bardzo nas cieszy, że na nasz apel odpowiedziały osoby starsze i że ludzie przyjechali całymi rodzinami – mówią Piotr Dominiak i Leszek Szczasny z Raciborskiej Inicjatywy Rowerowej Soft City.

W ramach dzisiejszej akcji o godz. 14.00 rozegrano jeszcze miejską grę rowerową Allecat, a wieczorem w pubie Koniec Świata będą prezentowane filmy o tematyce cyklistycznej.

Masa Krytyczna to idea zaczerpnięta z USA, gdzie w 1992 po raz pierwszy w taki sposób zwrócono uwagę władz na problemy cyklistów m.in. braku ścieżek rowerowych. W Raciborzu akcje odbywają się od października 2007. Kolejne spotkanie jednośladów planowane jest jesienią tego roku.

Zobacz zdjęcie z rynku w pełnej rozdzielczości.

(El)