Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Wystawa niesłyszącego artysty

22.01.2009 09:28 | 0 komentarzy |
21 stycznia w Miejskim Centrum Informacji w Raciborzu otwarto wystawę prac niesłyszącego artysty malarza Michała Justyckiego.
Wystawa niesłyszącego artysty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Michał Justycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, prezesem Polskiego Związku Głuchych, pomysłodawcą i organizatorem malarskich wystaw osób niesłyszących. Był zapraszany do najrozmaitszych przedsięwzięć artystycznych. Ciągle jednak pozostawał w cieniu. Dopiero teraz, po tylu latach swojej aktywnej działalności zdecydował się wystawić własne prace. Właśnie w Raciborzu, bo jak sam mówi, jest to dla niego miejsce szczególne. - Tu się rozwijałem artystycznie, mam tu wspaniałych przyjaciół, którzy są przy mnie - mówi. Sentyment do Raciborza daje się zauważyć na wielu jego obrazach. Mimo, że tytuł wernisażu brzmi "Lwów" (to jego rodzinne miasto), prace Justyckiego przedstawiają głównie miejsca szczególnie bliskie sercu (Kraków, Wenecję, Sanok, Pragę), a także martwą naturę i portrety. Brak w nich realizmu, gdyż dla artysty jest on nudny i nie warty malowania.

Galerię będzie można oglądać przez trzy tygodnie. Po tym okresie RCI zamierza organizować wystawy cyklicznie. Mają być wystawiane prace głównie raciborskich artystów. Wystawy będą zmieniane najprawdopodobniej co trzy tygodnie.
JL