środa, 21 października 2020

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Zaczarowany Ogród w Oborze

05.12.2008 13:27 | 1 komentarz |
Rybnicka firma projektowa Prostyl zaprezentowała prezydentowi Lenkowi i Radzie Programowej Arboretum wizję Zaczarowanego Ogrodu - parku jaki ma powstać w lesie Obora.
Zaczarowany Ogród w Oborze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projektant nawiązał do kultury Dalekiego Wschodu. Wyszedł od koncepcji jing jang - gdzie żeńska i męska część tworzą jedną całość, nie mogąc się obejść bez siebie. Tak zaprojektowano centralną część ogrodu w formie labiryntu. Obok niego ma powstać Kamienny Krąg, przypominający słynny Stonehenge znany z kultury anglosaskiej. Ma pełnić rolę estetyczną i edukacyjną (będą się tam odbywać lekcje botaniczne). Trzecim elementem ogrodu będzie taras widokowy, ustawiony na wysokości 12 m, wychodzący z terenu byłej skoczni narciarskiej. Ma pomieścić jednorazowo nawet 75 osób.

Projektant sugeruje nasadzenie wielu roślin i drzew, w jak największej różnorodności odmian i gatunków (magnolie, klony, dęby, rododendrony, różaneczniki i azalie).

Skąd egzotyczne pomysły na śląski las? - Bo jest to coś innego, czego nie ma w okolicy. Goście będą go podziwiaćw. Będzie niczym zakwitający kwiat włożony w las - to podstawowy argument projektanta.

Prezydent Mirosław Lenk chce by Zaczarowany Ogród powstawał etapami, wpierw nasadzenia i ogród, a w drugiej kolejności taras i kamienny krąg. - To kosztowne przedsięwzięcie i nie chcę by rada z tego powodu je odrzuciła. Mamy przyrzeczenie z WFOŚ, że się dołoży - twierdzi prezydent.

(m)