Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sesja w Raciborzu znów o lodowisku. Lenk z Klimą chcą zadaszyć Piastora

Stać nas na takie dyskusje? O tym co kto chce budować? Będziemy mieli za co budować - stawiał pytania radny Mirosław Lenk odnosząc się do konferencji prasowej Dariusza Polowego. Powiedział, że dla samorządu idzie trudny, kryzysowy czas.

Sesja w Raciborzu znów o lodowisku. Lenk z Klimą chcą zadaszyć Piastora
Szefowie komisji branżowych w Radzie Miasta Racibórz - Mirosław Lenk i Piotr Klima

Radni zastosowali się do wskazań RIO i przywrócili w uchwale budżetowej planowaną wcześniej przez prezydenta kwotę na budowę lodowiska.

Zrobili to w głosowaniu stosunkiem głosów 9 za do 7 przeciw, przy 5 wstrzymujących się głosach. Poparcia udzielili radni prezydenccy, radne Łączy nas Racibórz i Zygmunt Kobylak.

Przeciwni byli Niezależni Michała Fity. Klub Razem dla Raciborza częściowo się wstrzymał tak jak radny Klima. Na sesji nie było Dawida Łomnickiego i Anny Szukalskiej.

Firma czeka na zlecenie

Przewodniczący rady Marian Czerner zapytał, czy OSiR może jeszcze zlecić zadanie firmie, która wygrała przetarg na budowę RCAIS.

Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśnił, że umowy nie podpisano, ale włodarze zawnioskowali o przedłużenie oferty wykonawcy.

- Przetarg czeka wciąż na rozstrzygnięcie - poinformował.

Na prośbę swego szefa, nieobecnego na sesji z powodu wyjazdu do Warszawy, Konieczny powiedział, że radni mogą być spokojni co do realizacji tego projektu. Wskazał, że w sąsiednim Rybniku jest właśnie stosowane to samo zadaszenie, co w modelu planowanym w Raciborzu. Rozdał radnym kartki ze zdjęciami obiektu w tym mieście.

Kto się z kim bawi

Głos zabrał radny Mirosław Lenk. Odniósł się do środowej konferencji prasowej Dariusza Polowego, gdzie ten mówił o zabawie radnych w kotka i myszkę w sprawie lodowiska. - My się nie bawimy. My się z prezydentem dogadaliśmy, zawarliśmy kompromis. Zdecydowaliśmy się dołożyć 7 mln zł na realizację. Kto się z kim bawi, sami sobie państwo odpowiedzcie - stwierdził.

Powoływanie się prezydentów na przykład z Rybnika, Lenk uznał za niewłaściwy, bo tam zastosowano tylko przykrycie starej ślizgawki brezentem i nie jest to budowa nowego, zadaszonego lodowiska jak w Raciborzu.

Były prezydent mówił o kryzysie finansów publicznych i budżecie Raciborza na 2023 rok, skrojonym pod ten kryzys. Wątpił, czy to dobry czas na wielomilionową inwestycję, skoro np. na sport w mieście tnie się wydatki w budżecie.

Dobry czas minął

Piotr Klima ironizował, że duet prezydencki Polowy-Wacławczyk ze swoim zamiłowaniem do budowania powinien udać się np. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i tam startować na burmistrzów.

Zdaniem szefa komisji gospodarki miejskiej, zamiast budować nowy obiekt, należy zadaszyć obecne lodowisko OSiR - Piastora. Oszacował koszt na 2 mln zł.

- Mamy lodowisko na rynku, tylko z upartości prezydenta. Wykłada się beton i wysypuje piasek na godło Raciborza. To woła o pomstę do nieba - stwierdził Klima.

Na słowa Lenka zareagował Dominik Konieczny. Zauważył, że ten dobry czas na inwestycje minął 1,5 roku temu. Dlatego teraz potrzeba 12 mln zł na coś, co wtedy kosztowało maksymalnie 6-7 mln zł. - Trzeba uderzyć się w piersi, że przespaliśmy ten czas, że go przedyskutowaliśmy. Tamten czas już nie wróci, nie odzyska się go - nadmienił Konieczny.

Wiceprzewodniczący rady Michał Szukalski spytał Koniecznego, czy ten wie, ile czasu upłynęło od nieskutecznej sprzedaży placu Długosza przez prezydenta Polowego. Ponieważ Konieczny nie odpowiedział, to Szukalski odpowiedział: W lutym minęły 4 lata.

Leon Fiołka zauważył, że niedługo całościowe wydatki na ślizgawkę na rynku zbliżą się do kwoty, za którą można było zbudować nowe lodowisko na Zamkowej.

Sprawny czy nie?

Mirosław Lenk poparł pomysł Klimy z zadaszeniem Piastora. Odwołał się do pisma, jakie widział od dyrektora OSiR Pawła Króla, w którym ten miał podać, że Piastor jest sprawny, a nie działa tylko dlatego, że jest już ślizgawka na rynku.

Umieszczanie lodowiska na rynku Lenk nazwał nieporozumieniem. Według niego to zabieg piarowy prezydenta Polowego. - Wczesną wiosną, gdy to lodowisko ściągano, rynek wyglądał ohydnie. Był brudno, rynek był zablokowany - mówił radny z Razem dla Raciborza.

Piotr Klima stwierdził, że znów opinia mieszkańców nie liczy się w urzędzie. - Nie pyta się seniorów z rynku, czy mogą spać, czy będą egzystowali przy tym hałasie. Ich dobrostan się nie liczy, bo prezydent jest tu królem - oznajmił na sesji Piotr Klima.

Wiceprezydent Konieczny zaprzeczył słowom Lenka jakoby lodowisko Piastor było sprawny. - Mam aktualne informacje, ten obiekt nie jest sprawny. Lodowisko na rynku to atrakcja, pełni rolę ożywczą dla tego miejsca - zaznaczył.

Ludzie

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prosto (89.171. * .51) 25.11.2022 15:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dlaczego Racibórz ma cofać się tylko do lat młodości Lenka i Klimy? Można iść dalej, w okolice Imperium Rzymskiego lub do epoki zlodowaceń czy nawet dinozaurów...

~Radni_do_wymiany (89.151. * .117) 25.11.2022 14:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Z takimi ludźmi jak oni nie da się dyskutować na poziomie. Próby były, tylko za każdym razem w taki, czy inny sposób, wszystko było blokowane, a ludziom wciskano jakieś bzdury. Były listy, pisma, donosy itd. itp. Ci radni to porażka. Żłobki, przedszkola, windy - wszystko im przeszkadza. Trzeba ich pożegnać w kolejnych wyborach, bo ich gierki zbyt wiele nas kosztują.

~NienauczysiejuzPolowy (5.173. * .188) 25.11.2022 08:31
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Przeciez to jest logiczne,że gdyby Polowy wybydowal te 2 lata wczesniej to droższe lodowisko gdzie były znacznie niższe ceny budowlanki niż teraz,to byłby tylko zysk dla miasta i .mieszkanców! Oczywiście jego brak umiejętności zawierania kompromisów z rada i upływ czasu spowodowal,że chlop chce teraz cała winę za swoją nieudolność przerzucić na radę! On się przez te 4l.nie nauczył jak działa samorząd!

~NieWierzaCoCzytom (31.60. * .128) 24.11.2022 14:32
oceniono 11 razy
-9
Zgłoś

Oni tak na serio? Może od razu ożywimy mumię, a o założenie knajpy przy lodowisku poprosimy Sobtzików?

~Fer321 (94.254. * .13) 24.11.2022 12:01
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Nie powinno się ani budować lodowiska za 12 mln zł ani zadaszać za 2 mln zł ani stawiać na Rynku lodowiska.

~AdiSRC (87.249. * .79) 24.11.2022 11:38
oceniono 9 razy
-9
Zgłoś

Klima już dawno osiągnął dno ale Lenk konsekwentnie go goni. Panowie trzeba przyznać że blokowanie lodowiska Polowego za 4.8mln to była fatalna decyzja. Po wzroście cen zadaszenie wyeksploatowanego Piastora ma kosztować prawie połowę nowego lodowiska. PORAŻKA I KOLEJNA ZMARNOWANA SZANSA

~Pato_opozycja (193.200. * .241) 24.11.2022 11:35
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Bo ich główna gwiazda lubi krytykować, ale nie lubi być krytykowaną. Opozycja powinna wylecieć za niegospodarność, a te dodatkowe miliony po podwyżkach cen powinni wyłożyć ze swoich kieszeni. Działają na szkodę miasta. Kolejny raz zostali skompromitowani. Jak ktoś napisał poniżej: skoro lodowisko jest sprawne, to dlaczego lenku nie zadaszył obiektu, mając na to 12 lat? Byłoby mega taniej 10 lat temu, skoro tak troszczy się o finanse. Co za bezczelny typ

~Koton (5.173. * .145) 24.11.2022 11:25
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Lenk i Klima czyli kupa śmiechu. Mistrzowie robienia problemów z niczego dla swoich politycznych korzyści.

~obsrwuje (46.246. * .51) 24.11.2022 09:02
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

dlaczego radni opozycji nie przybyli na sesję tak ważną w komplecie?

~obsrwuje (46.246. * .51) 24.11.2022 09:01
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

dlaczego radni opozycji nie przybyli na sesję? dlaczego część radnych opozycyjnych się wstrzymała? opozycja po raz kolejny pokazała, ze nie potrafi wykorzystać swojej przewagi w radzie miasta dla dobra mieszkańców.
te harce z lodowiskiem a zwłaszcza chęć jego zbudowania świadczą niezbyt dobrze o roztropności radnych.

~PolowyNIE (78.31. * .162) 24.11.2022 07:46
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Polowy kłamie, o czym publicznie przyznał na konferencji prasowej zdalnej z Warszawy. On nie potrafi ani zawierać kompromisów, ani dotrzymywać słowa!!! Lodowisko mogło być wybudowane już 2 lata temu, Polowy to blokował i teraz swoją nieudolność chce przykryć bilbordami, kłamliwą narracją!

~AntyPinokio (31.60. * .128) 24.11.2022 07:10
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Lenku… to czemu przez 12 lat nie zadaszyłeś Piastora skoro był rzekomo sprawny? Pewnie z tego samego powodu dla jakiego nie zrobiłeś sztucznego boiska, basenu letniego i campingu na Oborze…

~Fontanero (37.19. * .90) 23.11.2022 23:37
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Za zmarnowanie szansy postawienia taniego lodowiska radni opozycji powinni wylecieć na zbity pysk!

~MD (10.0. * .15) 23.11.2022 23:13
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Te 4 pozyskane miliony przez pana Polowego to na dziś niewielkie pieniądze. Koszt lodowiska jest trzykrotnie większy. To, co trzeba dołożyć na inwestycję, lepiej dać urzędnikom. Oni czekają na podwyżki inflacyjne. Pan Lenk i pani Szukalska otwarcie mówią, że po 1000 zł dla pracowników urzędu miasta.

~Skandal (46.134. * .10) 23.11.2022 23:09
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Dlaczego się wstrzymują ???
Nie mają swojego zdania?
Radni co nie mają swojego zdania do wymiany

~Zumo23 (178.239. * .52) 23.11.2022 23:05
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Hahahaha nie wierzę w głupotę hamulcowych. Na złość Polowemu łamiąc prawo wycofali z budżetu kasę na lodowisko. Polowy w odwecie wystawił bilbordy z listą nazwisk blokujących. Zrobiła się afera mieszkańcy zaczęli zadawać niewygodne pytania. Na koniec RIO kazała wprowadzić kasę na lodowisko z powrotem do budżetu. Moja lewa dziurawa skarpetka była w stanie przewidzieć że tak to się skończy. To jest PRowy nokaut dla opozycji.

~Kolejnazmarnowanaszansa (193.176. * .68) 23.11.2022 22:53
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

To jest absurd! Klima z Lenkiem chcą wydać 2 mln na zadaszenie starego zdezelowanego lodowiska które też wymaga nakładów. Polowy pozyskał dotację 4 mln więc wystarczyło dołożyć 800tys aby mieć nowe zadaszone lodowisko z parkingiem według koncepcji Polowego. Opozycja za zmarnowanie tej szansy powinna dostać wyroki.

~kończWaść (45.134. * .227) 23.11.2022 22:50
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Klima do wymiany. Czas na emeryturę.

~Danuta3434 (178.255. * .190) 23.11.2022 22:48
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Lenk wstydu nie ma. Żenada.