Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Plotki o kandydatach na prezydenta

Nie od dziś plotkuje się, że Tomasz Cofała (obecny radny powiatowy) będzie kandydował na prezydenta Raciborza. Ponoć radny wolałby zostać starostą, ale na razie „na Swobodę nie ma mocnych”. Plotki nasiliły się po wojence, jaką niedawno stoczyli ze sobą, choć niebezpośrednio, obecny prezydent Dariusz Polowy i prezes SM Nowoczesna Tadeusz Wojnar.

Plotki o kandydatach na prezydenta

Złośliwy komentarz tygodnia Bożydara Nosacza

Nie od dziś plotkuje się, że Tomasz Cofała (obecny radny powiatowy) będzie kandydował na prezydenta Raciborza. Ponoć radny wolałby zostać starostą, ale na razie „na Swobodę nie ma mocnych”. Plotki nasiliły się po wojence, jaką niedawno stoczyli ze sobą, choć niebezpośrednio, obecny prezydent Dariusz Polowy i prezes SM Nowoczesna Tadeusz Wojnar.

Ten ostatni oficjalnie przyznał, że w najbliższych wyborach będzie stawiał na „kogoś młodego”. Wprawdzie radny Cofała nie jest może młodzieniaszkiem, ale z punktu widzenia prezesa Wojnara, który jest w wieku emerytalnym, kryterium młodości spełnia z nawiązką. Do tego dochodzi zaufanie, którym ponoć prezes darzy pana radnego. Zresztą, jak tu nie mieć zaufania do kuratora… No i, last but not least, jest okazja do słodkiej zemsty na obecnym prezydencie, który chciał prezesa wysłać na zasłużoną spółdzielczą emeryturę.

W każdym razie, kiedy niedawno na największej powiatowej bibie z okazji Dnia Seniora w restauracji „Raciborska” pojawił się i prezydent Polowy, i – raczej nieoczekiwanie – radny Cofała, uczestnicy zaczęli plotkować na całego, znaczy że prekampania wyborcza się zaczęła. Łącznie z tym, że na wiceprezydenta, który w razie ewentualnego zwycięstwa Cofały ewentualnie zastąpiłby Dawida Wacławczyka, zaocznie namaszczono radnego miejskiego Michała Kuligę.

Przy pomocy kolegów dziennikarzy próbowałem te seniorskie pogaduchy jakoś zweryfikować w naszym samorządowym grajdołku. Po tajemniczych pauzach w telefonie i dziwnych uśmiechach na żywo wnioskuję, że choć powyższe informacje nadal oficjalnie mają status plotki, to coś jednak jest na rzeczy, oj jest. A u seniorów oczywiście warto bywać, bo choć czasem lubią ponarzekać to jednak przy urnach meldują się o niebo częściej niż młodziaki, którzy tak się wymęczą na instagramach i tiktokach, że już nie mają siły iść zagłosować. Zresztą do szkoły w niedzielę? No halo!

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy z ciastkiem wuzetką z PSS-u

Co na to wszystko obecny prezydent? Ano nie wiadomo. Na spotkaniu z seniorami zajmował się głównie wyjadaniem seniorom „wuzetek”, skądinąd ponoć bardzo smacznych. Oczywiście nie z łakomstwa tylko jako wolontariusz akcji „zabierz babci cukier” (żeby nie dostała cukrzycy). Postawa chwalebna, trzeba przyznać, szczególnie jak sobie człowiek przypomni tych, co kiedyś przed wyborami nawoływali, żeby „zabrać babci dowód”. Z kolei radny Cofała, zamiast ciastek preferował rozmowy. O tym, że „warto rozmawiać”, też chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Niestety, musimy poczekać aż kilkanaście miesięcy, żeby się przekonać, która taktyka okaże się skuteczniejsza.

Tomasz Cofała radny powiatowy, wcześniej miejski, obecny szef klubu radnych Razem dla Ziemi Raciborskiej

bozydar.nosacz@outlook.com

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Nowoczesna

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~47ht78j (46.134. * .85) 18.11.2022 16:17

Starostwo nie jest po to by pracowało tam więcej pracowników i za większą kasę. Ale to jak starosta zarządza i traktuje pracowników wpływa na to jak sa realizowane zadania. Czy ludzie maja ochotę pracować czy po prostu boja się. Czy oswiadczeni odchodzą czy nie. Zadania powiatu na razie każdy starosta ogarniał i wykonywał. Nic się nie zmienia od lat. Statuetki to kwestia brania udziału w konkursach często wcześniej płacąc tej instytucji członkowstwo. Nie każdego to interesowało. To pracownicy realizują wszystkie zadania powiatu i od nich zależy efekt.

~a_tak_poważnie (89.25. * .182) 18.11.2022 15:49

Do poniżej: No genialny powód żeby AS była starostą!!! Starostwo jest właśnie po to, żeby pracowało tam coraz więcej urzędników i żeby coraz większą kasę zarabiali.

~68k57ikn (46.134. * .85) 17.11.2022 16:49

Radna Szukalska powinna iść na starostę bo wie co tam gra i dba od lat jako związkowiec z innymi członkami o wyższe wynagrodzenia dla pracowników. Pracownicy cenią ją za dbanie o nich i etykę i morale. Byłyby nie odejścia a przyjścia.

~Konkreetnie (78.31. * .235) 17.11.2022 13:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Szukalska powinna kandydować na prezydenta!

~TAJEMNICZY_ (83.30. * .69) 17.11.2022 10:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A kogo wystawi pis?

~PionkiTede (46.134. * .120) 16.11.2022 22:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To super info dla Polowego. Jeden anonimowy niemowa z duchów, drugi jakiś łebek z jakiegoś klubu dla niespokojnej młodzieży tarepautyzowanej bieganiem. Obaj pionasy Tede. Nie ma z kim przegrać

~Grajdolek (46.134. * .85) 16.11.2022 20:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech radni powiatowi zajmują się sprawami powiatu i ich jest wiele np. Stworzą budżet obywatelski, inicjatywę lokalna a nie sprawami miejskimi. Żeby potem nie było tak że radny powiatowy będzie prezydentem i nagle będzie zajmował się sprawami powiatowymi. Bo to nie ma sensu.

~ad_vocem (178.43. * .6) 16.11.2022 20:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jeśli Cofała to Wojnar to ja dziękuję. Swoboda zerwał się na szczęście z łańcucha, na którym go co niektórzy chcieli prowadzić i moim zdaniem ma szanse na drugą kadencje bo jest pracowity. Troche tylko musi poprawić atmosferę wśród swoich urzędników bo czasem bez sensu zraża sobie ludzi i oni albo odchodzą albo traca wene do roboty.

~Adela (94.254. * .210) 16.11.2022 16:49
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

A ja się cieszę, że prezydent nie zrobił to co zapowiadał z placem Długosza. To co chciał zrobić by tak wyglądało jak betonowy klocek na Rynku z tą róznicą, że wiele razy gorzej. Za to jego bulwary to betonowy gniot
Tam nie ma po co nawet chodzić.

~Fdag (5.173. * .176) 16.11.2022 16:34
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Cofała na prezydenta.

~37hv57nhy (46.134. * .230) 16.11.2022 15:37
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

W powiecie odwieczna zasadą po staroście z gminy ma zostać starosta z Raciborza. A z tym silnym starosta....gdzie jest obiecana szumnie ogłoszona inwestycja ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych przy szpitalu we współpracy z Ekooknami, gdzie jest obwodnica Raciborza we współpracy z Eko oknami, ta opisywana impreza najpierw służbową potem klubowa , no jest też nowa i nowoczesna salka zarządu i remonty.

~Polowypoleglnaplacu (78.31. * .235) 16.11.2022 13:45
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Polityczny znawco,oddal na bulwary z obietnica,ze eko-okna zainwestuja,a nie miasto,a miasto dostnie kase ze sprzedazy!Co Polowy zrobil przez te 4 lata,żeby ten plac nie groził złamaniem nogi na tych dziurach tam?Teraz to z czego Polowy zrobi tam parking podziemny,chyba jako nowa obietnice wyborcza tylko!!!

~politycznyzanawca (46.204. * .8) 16.11.2022 13:28
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Przypominam temu poniżej, że dotacja nie była oddana tylko poszła na bulwary. Co do placu Długosza....w sumie dobrze że nic nie powstało bo galerie się zwijają. Zrobić podziemny parking a na górze tereny zieleni

~Polowypoleglnaplacu (78.31. * .235) 16.11.2022 13:07
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Ludzie powinni rozliczyć Polowego z obietnicy Placu Dlugosza!Oddał 6 mln dotacji i nic nie zrobił z Placem Dlugosza!!!

~Powiatek (46.134. * .230) 16.11.2022 10:30
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Ludzie powinni przed wyborami odsłuchać przynajmniej sesje jak radni którzy chcą być prezydentem są aktywni. Nie ma sensu wybierać tych co nie wypowiadają się konstruktywnie w sprawach trudnych, jak sprawa żwirowni, sprawy odejścia pracowników ze starostwa, sprawie zgłoszonej przez kierowcę ze środkami dezynfekujących w tle, z podwójnymi jarmarkami w mieście za pieniądze podatników, w sprawie imprezy w zajeździe i towarzyskimi podwózkami itd. Ciekawe jak się ma sprawa kierowcy i jaki to etap?

~BógMacher (5.184. * .163) 16.11.2022 08:57
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Bożydarze, zapomniałeś o czarnym koniu Wawocznym. :)

~Strefan (5.184. * .225) 16.11.2022 08:55
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Panie Cofała... Prawda to, że po imprezie w Zajeździe Biskupim wracał Pan do domu samochodem służbowym starostwa na nasz koszt? Co prawda kierowca wozi starostę do Tworkowa a Pan tak "przy okazji", ale ciekawi my.

~Pokololo (78.31. * .50) 16.11.2022 08:28
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

No to beton z Wileńskiej ma już swoich kandydatów. Wiadomo na kogo uważać. Aczkolwiek jak ustawia na Kuligę to widać że mają słabo.

~Analiza (46.134. * .149) 16.11.2022 07:29
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

To, że Cofała i Kuliga są pionkami Wojnara to akurat jasne i powszechnie wiadome. Ale Wojnar obstawia podwójnie: ostatnio Myśliwego i Nowacką, teraz ten duet i Fitę, któremu pomagał już w wyborach. No i będzie mu z ręki jadł.