Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

TYLKO U NAS Żorska kapsuła czasu będzie wyjątkowa. Zobaczcie zdjęcia!

Producent wyrobów ze stali firma Staltech, który pracuje dla takich marek jak Swarovski czy Seiko, wykonał w 2017 roku kapsułę czasu dla Raciborza. Teraz przygotował kapsułę z okazji 750-lecia założenia miasta Żory. Kapsuła zostanie złożona 11 listopada przy ul. Klimka w Żorach. Jak będzie wyglądać?

Żorska kapsuła czasu będzie wyjątkowa. Zobaczcie zdjęcia!
Ta prezentuje się żorska kapsuła czasu

Janusz Lewandowski jest właścicielem raciborskiej firmy Staltech.- Kiedy usłyszałem o tym, że Nowiny ponownie organizują event złożenia kapsuły czasu tym razem w Żorach, po krótkim namyśle postanowiłem ponownie zaangażować się w projekt. Chętnie dołączam do ciekawych inicjatyw, które od lat z sukcesem organizują Nowiny  - podkreślił przedsiębiorca.

Kapsuła czasu składa się z kilku elementów - tuby, dna i dekla. Wykonano je osobno, w ciągu kilkunastu godzin. Drugie tyle zajmuje łączenie ich w całość. - Z takim zleceniem jak "Kapsuła czasu" mamy do czynienia po raz drugi, więc mamy już pewne doświadczenie przy tego typu produkcji,  jednak pojemniki ze stali nierdzewnej to dla nas codzienność - przyznał J. Lewandowski, który jest projektantem kapsuły. Wieko kapsuły zostało ozdobione stalowymi ćwiekami oraz informacyjną tablicą wykonaną techniką kolorowego nadruku laserowego. Dekiel zostanie jeszcze uszczelniony, aby do środka nie dostawała się woda. Kapsuła ma średnicę 35 cm i wysokość 70 cm. Jest tak zaprojektowana, by zmieściły się do niej przygotowanie pamiątki.

Pan Janusz zapewnił, że jego produkt będzie szczelny i przetrwa 50 lat, zanim zostanie otwarty. - Kapsuła będzie wykonana z gatunku stali nierdzewnej, który wytrzyma nawet więcej niż pół wieku - podkreślił.

Ceremonia umieszczenia kapsuły na najbliższe 50 lat przy ul. Klimka w Żorach odbędzie się 11 listopada. Od godz. 12.00 do 13.30 żorzanie będą mogli zrobić sobie zdjęcie z kapsułą, podpisać list do „Żorzan roku 2072 ” oraz dostać ostatnie kolekcjonerskie wydanie Nowin Żorskich.

Natomiast o godz. 13.30 zgromadzą się przy ul. Klimka przedstawiciele władz miejskich oraz partnerów przedsięwzięcia. Do kapsuły trafią wtedy pamiątki po czasach współczesnych oraz list do  „Żorzan roku 2072”. Po tym kapsuła zostanie zamknięta i osadzona w "studni" za pomocą szarf. Na koniec „studnia” zostanie zamknięta odlewanym wiekiem przygotowanym przez żorską firmę HLS System, które będzie można otworzyć tylko przy użyciu specjalnego pamiątkowego klucza. Trafi on do urzędu miasta lub Muzeum.

Warto zaznaczyć, że produkcję kapsuły i ozdobnego wieka sfinansował główny partner projektu – żorska Galeria Wiślanka.

Wydanie unikatowej gazety Nowin Żorskich  złożonej z historycznych treści oraz pomysł zakopania jej w kapsule czasu to inicjatywa Wydawnictwa Nowiny. - Wpisujemy się w ten sposób w obchody 750-lecia powstania Żor. Jako media, które od ponad dwóch lat dostarczają informacje żorzanom dzięki miesięcznikowi Nowiny Żorskie oraz portalowi Nowiny.pl, uznaliśmy, że po tym święcie warto zostawić trwałe pamiątki - mówił Marek Kuder szef Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny.

Współorganizatorzy przedsięwzięcia  - Miasto Żory, Wydawnictwo Nowiny oraz Galeria Wiślanka zapraszją na event złożenia kapsuły czasu 11 listopada od godz. 12.00 przy ul. Klimka w Żorach!

Posłuchajcie jak zapraszamy Was na event na antenie radia Żory!

Zapraszamy na event_spot rafio Żory.mp3

 

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].