Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisławscy radni zawiadomią prokuraturę. Sprawa dotyczy wydawania informatora i przekroczenia uprawnień

Podczas wrześniowej sesji rady miasta 28 września radni koalicji większościowej swoimi głosami poparli projekt uchwały o zawiadomieniu prokuratura o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o wydawanie Informatora Kulturalno-Społecznego przez WCK, co ma być zdaniem radnych przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Mieczysława Kiecę oraz dwie inne osoby. 

Wodzisławscy radni zawiadomią prokuraturę. Sprawa dotyczy wydawania informatora i przekroczenia uprawnień
Radni zgodzili się, aby prokuratura zbadała możliwość przekroczenia uprawnień. Na zdjęciu Dezyderiusz Szwagrzak i Marian Plewnia.

Wodzisławscy radni zawiadomią prokuraturę. Sprawa dotyczy wydawania informatora i przekroczenia uprawnień

Projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad po dyskusji, jaka wywiązała się w związku z próbą zwiększenia finansowania dla Wodzisławskiego Centrum Kultury. Radny Adrian Jędryka zauważył, że WCK ma otrzymać więcej pieniędzy, ale wydaje środki na Informator Kulturalno-Społeczny. Do tych słów odniósł się prezydent Mieczysław Kieca, a słowa o "nieudolnych próbach likwidacji gazety" sprowokowały radnych koalicji większościowej. Projekt nie tylko został wprowadzony do porządku obrad, ale także przegłosowany. 

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że zawiadomienie prokuratury ma związek z wydawaniem Informatora Kulturalno-Społecznego. "Podjęcie uchwały ma związek z powzięciem wiadomości o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych: Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecę, Anne Szwede-Piguła oraz Katarzynę Rokowską-Szyroki. W ocenie Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego osoby te przekroczyły swoje uprawnienia lub nie dopełniły obowiązków, działają na szkodę interesu publicznego poprzez wydawanie Informatora Kulturalno Społecznego." - zawarto w pierwszej części uzasadnienia. 

Radni tłumaczą, że pomimo podjęcia 27 października 2021 r. uchwały wykreślającej ze Statutu Wodzisławskiego Centrum Kultury punktu o redagowaniu i wydawaniu gazety społeczno-kulturalnej, Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca zobowiązany do wykonania tej uchwały, dopuszcza do wydawania informatora.

"Pani Anna Szweda-Piguła, pełniąc nadzór nad Wodzisławskim Centrum Kultury, również dopuszcza do wydawania Informatora Kulturalno-Społecznego. Będąc zatrudniona jako redaktor naczelny "Informatora", dodatkowo czerpie korzyści majątkowe z niedopełnienia obowiązku polegającego na zaprzestaniu wydawania "Gazety Wodzisławskiej". Pani Katarzyna Rokowska-Szyroki jako dyrektor jednostki kultury pomimo podjętej uchwały Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego w uzgodnieniu z Panem Prezydentem Mieczysławem Kiecą podjęła decyzję o dalszym wydawaniu Gazety i przeznaczaniu na nią środków publicznych będących w dyspozycji Wodzisławskiego Centrum Kultury." - czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały. W ocenie radnych przytoczone działania rodzą podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 231§1 i 2 Kodeksu karnego, które traktują o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz o czerpaniu korzyści majątkowych z takiego przekroczenia uprawnień. 

Do wykonania uchwały, czyli faktycznego zawiadomienia prokuratury, zobowiązany został przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. Jak zapowiada przewodniczący, w związku z decyzją radnych, zawiadomienie zostane przygotowane w najbliższych dniach i złożone do prokuratury w imieniu rady miejskiej. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

34 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kacapy_oły (193.200. * .16) 03.10.2022 13:27

Co tydzień, Obibolek Olek, co tydzień dostaje 2 miliardy i nie złotych, ale krugerandów :)))))

~Olekbolek (62.93. * .179) 03.10.2022 06:22
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Wy tu się przejmujecie bzdurami tymczasem pisowska telewizja plującą jadem na wszystkich dostaje co roku 2mld naszych pieniędzy a już w przyszłym roku ma zagwarantowany kolejny 1mld więcej plus podwyżka abonamentu.
Potem taki „wnikliwy” łyka te farmazony a jak ktoś tu napisze prawdę obraża go bo biedak sam nie potrafi myśleć.

mhl999 02.10.2022 23:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

nie czytałem uchwały, ale sprawa rozejdzie się po kościach jak to bywa w takich sprawach. kieca zagrał radnym na nosie wydając rękoma wck nowy tytuł. warto wspomnieć jednak, że kieca w czasie szczytowej propagandy - dystrybucja do wszystkich gospodarstw - potrafił wydać na gazetę wodzisławską 100tys rocznie licząc w latach to można stwierdzić, że roztrwonił sporą kasę. czas zamknąć ten cyrk gdyż pieniądze można pożytkować o wiele lepiej.

wnikliwy 02.10.2022 23:08

Do poniżej te se weź młotek i puknij w pusty łeb

~do_wnikliwy (62.93. * .179) 02.10.2022 15:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

to idz se do sklepu albo kup se np.węgiel to może dojdzie kiedy było lepiej

~dojurnejkaski (87.101. * .96) 02.10.2022 14:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#mieszkankaswd-- Kaśka ale my tu prawdę piszemy. A na urzędzie nigdy nikogo winnego nie ma choćby za te 30 mln. Zrobić z was co drugiego naczelnika i specjalistę i tak pociotki funkcjonujecie od lat.

wnikliwy 02.10.2022 13:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do poniżej @ gorsze jak piszesz dziadostwo było od 2007 do 2015 ,nie widziałeś?

~Prowdaa (5.173. * .135) 02.10.2022 07:00
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Cały pis !!!
Sami nic nie potrafią poza krytykowaniem innych,
Rozwalili Polskę to rozwalą i Wodzisław.
Ani jednej inwestycji w mieście ani żadnych planów, wieczne kłótnie bo nic zrobić nie umieją teraz jeszcze im przedłużyli kadencje
Takiego dziadostwa dawno nie było

~mieszkankaswd (46.134. * .185) 02.10.2022 00:12
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Możecie Kiecy wytykać błędy ale odpindolcie się od jego prywatnego życia. I pokażcie swoje sukcesy, nieudacznicy, bo Kieca jaki by nie był to jednak coś w mieście robi, a co robicie wy poza ciągłym "rozliczaniem" i podkładaniem mu świń?

~asrodkiemwislaplynie (87.101. * .96) 01.10.2022 20:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Na razie to prezio bryluje w Warszawce z nauczycielkami i ma w nosie nasze miasto

~Drań (46.8. * .60) 01.10.2022 17:50
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Jak wyborca i mieszkaniec Wodzisławia mam pełne prawo komentować osoby publiczne. I odkąd Kieca zostawił żonę dla pewnej pani i nie powiem co z nią ma straciłam dla niego zaufanie. A takie fajne małżeństwo było

~Ferdekk (212.95. * .110) 01.10.2022 17:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

zrobił coś ten pis Wodzisławiu ???
może mnie ktoś oświeci........ bo jest dużo gorzej jak było a rządzą już wystarczająco długo by zrobić cokolwiek.

~Sąd (46.8. * .60) 01.10.2022 09:56

Czy ktoś może się orientuje jaki maksymalny wymiar kary może dostać Kieca czyli na ile lat trafi do więzienia i osoby współpracujące w tym przestępstwie

~Justlikethat (46.204. * .48) 01.10.2022 09:44

Dobra, bo odchodzimy od tematu. Zawiadomienie dotyczy niezaprzestania wydawania propagandowej laurki prezydenta. Mam problem z tym, że jest ona finansowana z moich czyli przeciętnego mieszkańca i tak samo miałbym problem z tym, gdyby takie laurki za moją kasę wystawiała sobie opozycja, ale nie robi tego, a jeśli robi to nie za moje pieniądze.

~Tomasz@123 (46.114. * .193) 01.10.2022 09:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przypominam, że we wspomnianym wydziale pracują również mężczyźni. Więc zamiast Miniówki proponuję określenie Minionki. Znajduję tu wiele cech wspólnych, a równie dobrze wpada w ucho. Najwyższy czas przeprowadzić czystki w UM nie tylko na najwyższym szczeblu. Kolesiostwo pomiędzy wydziałem. W Wodzisławiu w każdym wydziale panuje nepotyzm i kolesiostwo. Serio? Mamy tyle wykształconych osób, którym chce się pracować, a nie mogą, bo przez działania władz lokalni przedsiębiorcy muszą zwijać biznes. Dlatego wszyscy pracownicy UM, którzy punkt 15 opuszczają licznie budynek powinni poszukać innej pracy, a nie wiecznie im się nie chce. Warto przyjrzeć się kwalifikacjom aktualnych popleczników prezydenta. A zmiany, bo tylko kompleksowa redukcja pracowników na każdym szczeblu da jakieś efekty. A rada biznesu to jakaś kpina. W moim rankingu najgorszy wydział to Wydział Inwestycji, tam nic nie jest klarowne, a najlepszy jest wydział (nie pamietam nazwy), ale ten, w którym załatwia się dowody i zakłada działalność. Ale to na podstawie własnych doświadczeń.

~Piswon (212.95. * .110) 01.10.2022 09:03
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

masz jakieś problemy to idz do pis-u oni ci dają nie tylko 30 ale i 100 mln :)))))))

Głosowałeś za pisem to teraz siedz cicho i nie narzekaj,że węgla nima,drożyzna,inflacja itd ,wszyscy cię ostrzegali,że będzie dziadostwo i się sprawdziło

~katarina@swd (87.159. * .158) 01.10.2022 08:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

P
~Piswon (212.95. * .110)
33 minuty temu
0
Zgłoś
pis ci nie załatwił 30mln ?
Smutne :))))))

chyba właśnie dał dla całego miasta, ale przedstawicie UM nie dopełnili formalności i j*b tam 30mln w tą czy tamtą nie robi różnicy...

~PeOwiec (155.133. * .231) 01.10.2022 08:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W tu o mieście piszecie a ci peowcy z powiatu nie są lepsi od kiecy

~Peownia (46.8. * .60) 01.10.2022 08:26
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Prokuratura bada sprawę a bawidamek pojechał zabawiać nauczycielki do Warszawy za nasze pieniądze. Tak Kieca przewala Kasę z budżetu. W PO się nic nie zmieniło jak kraść to grube miliony

~Piswon (212.95. * .110) 01.10.2022 08:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Faktem jest że Kieca musi odejść ale póki co nie ma dobrych kandydatów bo te pisowskie.......to pożal się Boże

~Piswon (212.95. * .110) 01.10.2022 08:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

pis ci nie załatwił 30mln ?
Smutne :))))))

~Justlikethat (46.204. * .48) 01.10.2022 08:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Prezydent nie jest taki transparentny i krystaliczny w swojej działalności jak to przedstawiać. Zastępcą Prezydenta jest kobieta skazana za podrobienie podpisu. Miniówki z wydziału promocji, kultury… robią PR w internecie, a wystarczy, że każdy przejdzie się po mieście i zobaczy ile pustostanów należących do Miasta znajduje się w okolicach rynku. Że już nie wspomnę o utopionych 30 mln.

~Piswon (212.95. * .110) 01.10.2022 07:07
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To typowe polityczne gierki pis-u nic więcej i parcie na szkło dyr pralni tak to widzę

A tak na marginesie przecież pisowska rada obiecywała złote góry i co mamy?
Bieda większa niż była,żadnych inwestycji,żadnych mądrych decyzji(popcorn w kinie,piwo na jarach i wieczne kłótnie z prezydentem to wszystko na co ich stać)
Pokażcie jak się rządzi w kryzysie do którego dopuścili wasi koledzy z rządu.
Łatwo jest krytykować i zwalać na innych (np.Tuska) a trudniej coś zrobić w tych trudnych czasach ale wcale mi was nie żal pijcie to piwo,którego żeście naważyli,szkoda tylko ludzi !

~MaGazynieR (89.64. * .86) 01.10.2022 05:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pan Kiecka jest na stołku prezydenta miasta od 2006 roku, TERAZ wam się przypomniało? Rok przed ponownymi wyborami? Co robiliście do tej pory? Jeśli poważnie miał coś na sumieniu to wniosek jest tylko jeden: do tej pory braliście w łapę razem z nim a teraz postanowił was pominąć i próbujecie się wybielić topiąc Kiecę.

~ninka (83.10. * .157) 30.09.2022 17:54
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Popieram stanowisko większości w Radzie Miasta. Kieca to wyjątkowy szkodnik w naszym mieście. A jak są pieniądze w budżecie miasta to dzisiaj każdy średnio rozgarnięty włodarz potrafi je wydać. Tak że lansowanie się chomika za nasze /podatników / pieniądze powinno być ukrócone Panie Kieca

~doAugust (188.137. * .10) 30.09.2022 10:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

August a kto złożył na policję te doniesienie o pracownikach ZAZ bo jak mnie pamięć nie myli to wyszło z urzędu miasta. I jakie są decyzje w tej sprawie .

~katarina@swd (87.159. * .158) 30.09.2022 09:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Myślę, że to nie jest jedyna sprawa, której należy się przyjrzeć w kontekście działania Pana Prezydenta. Proponuję porównać jego działalność z działalnością prezydencką innych miast na Śląsku.

~Śledztwo (46.8. * .60) 30.09.2022 09:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Sytuacja jest rozwojowa Kieca mógł pod pretekstem gazety zdefraudować miliony złotych z budżetu miasta . Powinien zostać aresztowany na trzy miesiące. Ze względu na dobro śledztwa i próby mataczenia.

~August (188.137. * .144) 30.09.2022 06:24
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Boże broń nas od Szwagrzaka jeszcze nie skończyła się sprawa, która dotyczy niewłaściwego traktowania pracowników ZAZ

~Pigula (5.173. * .157) 29.09.2022 21:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Koniec Kiecy nareszcie trafi do więzienia. Dość korupcji w Wodzisławiu

~Ciennikarstwo (5.173. * .156) 29.09.2022 19:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

No spoko, przeczytaliśmy co zrobi rada, co zrobi przewodniczący , ale gdzie stanowisko drugiej strony? Gdzie komentarz prezydenta? Redaktor naczelnej? Wydawcy? To, że dziennikarz ma przedstawić stanowisko wszystkich stron , to ELEMENTARZ dziennikarstwa. No, ale to by trzeba było jechać na miejsce, porozmawiać, zrobić trochę DZIENNIKARSKIEJ roboty. Rozumiem ze nie było na nagraniu z sesji dostępnym online, wiec nie ma w artykule, tak?

~Do_tylewtemacie (5.173. * .201) 29.09.2022 17:07
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Udał ci się dowcip :))))))))

wnikliwy 29.09.2022 16:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Prokuratura Felsztynskiego umorzy,tak jak większość doniesień na urzędników każdego szczebla,ręka rękę myje

~Tylewtemacie (87.101. * .96) 29.09.2022 15:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kieca musi odejść! Dezyderiusz na prezydenta! I wygląd i postura i aparycja żeby być prezydentem!