Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy mieszkańców Rybnika czeka podwyżka opłat za wodę? Obawia się tego radny Łukasz Dwornik

Trwają analizy, które mają dać odpowiedź na pytanie, jak długo PWiK w Rybniku - pomimo rosnących kosztów - może funkcjonować bez zmiany taryfy. Tymczasem opozycyjny radny dowiedział się, że w ostatnich latach spółka zasiliła budżet miasta, wypłacając kilka milionów złotych dywidendy.

Czy mieszkańców Rybnika czeka podwyżka opłat za wodę? Obawia się tego radny Łukasz Dwornik
Lider opozycji w Rybniku radny Łukasz Dwornik (PiS) i prezydent Piotr Kuczera (PO).

Koszty wzrosły, cena nie zmieniła się

1 stycznia 2022 roku Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów podniosło o 30 proc. cenę wody, którą sprzedaje do lokalnych spółek wodociągowych, w tym Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku. PWiK odpowiada za gospodarkę wodno-ściekową w Rybniku, Gaszowicach i Jejkowicach.

Aktualnie mieszkańcy Rybnika płacą 6,25 zł brutto za m3 wody i 10,37 zł brutto za m3 ścieków. To stawki z obowiązującej obecnie taryfy na lata 2021 - 2024*. Taryfa przewiduje, że za rok cena wody utrzyma się na tym samym poziomie, natomiast opłata za ścieki wzrośnie o 2 grosze na metrze sześciennym.

Decyzja jeszcze nie zapadła

Problem w tym, że wspomniana we wstępie 30-procentowa podwyżka cen wody sprzedawanej do PWiK przez GPW otwiera drogę do zmiany taryfy.

- Musimy zmierzyć się z tym problemem, bo koszty wzrosły, natomiast cena dla klientów pozostała ta sama. W tej chwili trwają wewnętrzne analizy, czy możliwe jest funkcjonowanie na tych samych cenach. Podkreślam, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły

- mówi Nowinom Karolina Wacławiec, rzecznik PWiK w Rybniku.

Jeśli jednak PWiK wyliczy, że spółka nie może nadal funkcjonować w ramach obecnie obowiązujących cen, wówczas może złożyć wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o zmianę taryfy. Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu nowej taryfy należy jednak do Wód Polskich (w przeszłości była to właściwość Rady Miasta Rybnika, natomiast PGW Wody Polskie są instytucją podlegającą ministrowi właściwemu ds. gospodarki wodnej).

Radny pyta o dywidendę

Obawy o podwyżkę cen wody i ścieków skłoniły radnego Łukasza Dwornika do sformułowania interpelacji dotyczącej dywidendy, jaką PWiK przekazało Miastu Rybnik w latach 2018 - 2021 (dywidenda to część zysku, którą przedsiębiorstwo wypłaca właścicielowi).

Z odpowiedzi prezydenta Piotra Kuczery wynika, że w 2018 roku Miasto Rybnik nie otrzymało dywidendy od PWiK, natomiast w latach 2019-2022 wyniosła ona niespełna 4.697.729,46 zł.

Największą dywidendę miasto otrzymało w 2019 rok (za rok obrotowy 2018). Wyniosła ona 1 979 000 zł. W kolejnych latach było to odpowiednio:

  • 1.218.964,87 zł (2020 rok, za rok obrotowy 2019),
  • 1.075.694,79 zł (2021 rok, za rok obrotowy 2020),
  • 424.069,80 zł (2022 rok, za rok obrotowy 2021).

Należy pamiętać, że nie Rada Miasta a prezes spółki PWiK w Rybniku wyznaczy taryfy, a Wody Polskie - jeśli zaproponowane taryfy nie przekroczą widełek - muszą się formalnie zgodzić. Tak więc to miasto, właściciel spółki nadzoruje decyzję prezesa PWiK w Rybniku

- mówi Nowinom Łukasz Dwornik.

Jaki jest związek dywidendy z taryfą za wodę i ścieki?

Jeśli PWiK faktycznie będzie chciało podwyższyć taryfę za wodę i ścieki, wówczas opozycyjny radny zyska możliwość wytknięcia władzom Rybnika, że w poprzednich latach miejska spółka zasilała budżet miasta, współfinansując politykę władz. Natomiast teraz, gdy sytuacja się pogorszyła, mieszkańcy muszą mierzyć się z podwyżką cen za wodę i ścieki.

W Raciborzu już zmienili taryfę, ale i tak jest taniej niż w Rybniku

W tym miejscu dodajmy, że Wodociągi Raciborskie Sp. z o.o. wystąpiły w tym roku do Wód Polskich o skrócenie okresu obowiązywania taryfy zatwierdzonej w kwietniu 2021 roku i zatwierdzenie nowej, 3-letniej taryfy. Dyrektor RZGW w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył ten wniosek.

Zgodnie z nową taryfą w pierwszym roku mieszkańcy Raciborza zapłacą za wodę 4,84 zł/m3, w drugim roku będzie to 4,95 zł/m3, a w trzecim roku 5,05 zł/m3. W przypadku ścieków cena w kolejnych latach wynosi: 9,2 zł, 9,31 zł i 9,42 zł. Podane ceny to ceny brutto.

Jak widać, ceny po podwyżce i tak są niższe od tych obowiązujących obecnie w Rybniku. Ma to związek m.in. z tym, że Wodociągi Raciborskie posiadają własne ujęcia wody (nie kupują jej od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów).

Płacimy nie tylko za wodę i ścieki, ale też za infrastrukturę

Na zakończenie dodajmy, że na rachunek za wodę i ścieki składa się zarówno zużycie wody oraz ilość odprowadzanych ścieków, jak i pozostałe składniki opłaty abonamentowej, w tym koszty utrzymania w gotowości infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na wysokość abonamentu może mieć wpływ również rodzaj faktury (mniej płacą klienci, którzy wybierają fakturę elektroniczną, więcej klienci, którzy otrzymują fakturę pocztą).


* Taryfa obowiązuje od 7 września 2021 do 6 września 2024 roku.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polak2022 (178.37. * .86) 22.09.2022 21:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tauron państwową firmą? To jak stwierdzić, że TVN czy Onet są polskimi mediami a folksdojcze z PO działają w interesie Polaków.

~mandaryn (188.137. * .64) 22.09.2022 19:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy zauważyliście to co ja, że najwięcej zdzierają z nas państwowe spółki!!! Dlaczego przyczyniają się świadomie do wzrostu inflacji i szkodzenia budżetom rodzinnym czy małym firmom, piekarniom, kawiarniom, sklepikom? Zrobiłem krótką listę państwowych zdzierusów: PGNiG, Tauron, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Koleje Śląskie, Orlen, PGG. Może dopiszecie innych.