Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako, JSW Koks. Kotły Elektrociepłowni Radlin przeszły próbę ciśnieniową

Sukcesem zakończyła się przeprowadzona przez RAFAKO S.A. próba ciśnieniowa kotłów dla nowobudowanej elektrociepłowni JSW KOKS S.A. w Koksowni Radlin. Próba ciśnieniowa to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji, potwierdzający wysoką jakość wykonanych prac montażowych.

Rafako, JSW Koks. Kotły Elektrociepłowni Radlin przeszły próbę ciśnieniową
Montaż elementów kotła elektrociepłowni w Radlinie (fot. arch. JSW Koks).

Powodzenie próby ciśnieniowej oznacza potwierdzenie szczelności i zakończenie montażu części ciśnieniowej kotłów parowych. Każdy z kotłów wytwarza parę przegrzaną w maksymalnej ilości 62 t/h, o ciśnieniu 45 bar i temperaturze 490 °C. Kotły opalane są nadmiarowym gazem koksowniczym, niewykorzystywanym do celów technologicznych w koksowni. Każdy z kotłów zużywa od 3 150 do 11 500 Nm3/h gazu koksowniczego o wartości opałowej około 17 MJ/Nm3 lub rezerwowo olej lekki.

Jeden z najważniejszych etapów inwestycji

Zakończona próba wodna, potwierdzona przez jednostkę notyfikowaną Bureau Veritas Notified Body, to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji. Kolejne etapy to między innymi montaże turbozespołu, montaże kompletnej technologii oraz finalnie - uruchomienie instalacji.

Wszystko zgodnie ze sztuką

Podczas próby każdy kocioł został napełniony wodą (38 m3) i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 8,9 MPa przez 30 minut zgodnie z normą PN-EN 12952. Oznacza to, że prace związane z budową kotła zostały przeprowadzone zgodnie ze sztuką inżynierską i z dochowaniem wysokiego poziomu jakości i staranności.

- Prace przy budowie elektrociepłowni są realizowane z najwyższą starannością

- powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.

- Wykonana próba ciśnieniowa to jeden z najważniejszych testów technologicznych, a jej powodzenie, to zarazem potwierdzenie i zamknięcie jednego z najważniejszych etapów - dodał.

Jeden z ważniejszych projektów Rafako

Nowoczesna elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym, dotąd niewykorzystywanym w całości, a powstającym podczas produkcji koksu to jeden z ważniejszych projektów realizowanych obecnie przez RAFAKO S.A., które było także projektantem elektrociepłowni.

Inwestycja pomyślana na kilkadziesiąt lat

Budowana w koksowni Radlin jednostka będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniającym wszystkie wymagania Unii Europejskiej, w szczególności konkluzje BAT dla obiektów energetycznych. Obiekt ma zaspokoić potrzeby energetyczne koksowni natomiast nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny. Ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby PGG KWK ROW Ruch Marcel oraz mieszkańców Radlina. Oddanie do eksploatacji Elektrociepłowni Radlin zapewni odbiorcom dostawy ekologicznego ciepła systemowego i energii elektrycznej przez kilkadziesiąt najbliższych lat.

źródło: Rafako, oprac. ż


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].