Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

WAŻNE Wodzisław: Potrzeba milionów złotych, aby szpital funkcjonował po podwyżkach płac

Po rządowej podwyżce płac w służbie zdrowia samorządy zostały pozostawione z dziurą do załatania. To spowodowało, że zarząd powiatu oraz dyrekcja szpitala powiatowego rozpoczęli starania o dodatkowe środki z NFZ. To miliony złotych, bez których działalność szpitala stanie pod znakiem zapytania.

Wodzisław: Potrzeba milionów złotych, aby szpital funkcjonował po podwyżkach płac
Czy wodzisławsko-rydułtowski szpital poradzi sobie z podwyżkami płac? fot. arch.

Wodzisław: Potrzeba milionów złotych, aby szpital funkcjonował po podwyżkach płac

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych oraz niektórych innych ustaw – od 1 lipca 2022 r. po raz kolejny wzrosły minimalne wynagrodzenia określonych grup zawodowych zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia. Niestety, za zmianą prawa tradycyjnie nie poszły środki na podwyżki. Zarówno dyrekcja PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., jak i zarząd powiatu domagają się, aby Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał na uchwalone odgórnie podwyżki wystarczające środki finansowe. Chodzi o miliony, których brak może spowodować likwidację zakładu.

- Zgodnie z przepisami pracownicy systemu ochrony zdrowia w Polsce mają zagwarantowane minimalne wynagrodzenia. Zawody medyczne zostały ustawowo pogrupowane w pewne zbiory. Dla każdego z tych zbiorów wynagrodzenie minimalne jest określane na podstawie współczynnika, np. lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją ma współczynnik 1,45, pielęgniarka lub położna z tytułem magistra – 1,29, lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji – współczynnik 1,19, a stażysta – 0,95 – wyjaśnia Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. - Wysokość współczynników, a co za tym idzie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest określana ustawowo. Ich zmiana od lipca spowodowała, że wynagrodzenia w ochronie zdrowia wzrosły – w zależności od grupy – od ok. 21% do aż 40%. Problem w tym, że nie dla wszystkich podmiotów leczniczych Narodowy Fundusz Zdrowia zabezpieczył finansowanie podwyżek w równym stopniu – podkreśla Raczkowski.

8 mln straty do końca roku

O ile dość dobrą sytuację mają szpitale kliniczne i wielospecjalistyczne, o tyle szpitale powiatowe, które stanowią większość szpitali w Polsce i z których korzysta zdecydowana większość pacjentów w naszym kraju po raz kolejny zostały potraktowane po macoszemu.

Nie inaczej jest w przypadku Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., który obliczył, że NFZ zabezpiecza pieniądze na podwyżki mniej niż w jednej trzeciej. Dla szpitali w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach oznacza to tylko z tego tytułu ponad 8 milionów straty w ciągu jednego półrocza. Dyrektor Krzysztof Kowalik w swoim piśmie do Ministra Zdrowia wprost ostrzega, że taka sytuacja spowoduje utratę płynności Zakładu, skutkując niemożnością dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych, a w konsekwencji – likwidacją zakładu.

Zadłużenie rośnie, a pieniędzy brak

Już dzisiaj, mimo podejmowanych od lat działań restrukturyzacyjnych i oszczędnościowych, zadłużenie szpitali Powiatu Wodzisławskiego osiągnęło poziom ponad 60 mln zł, zaś strata za tylko 6 miesięcy bieżącego roku wyniosła ponad 3 mln zł. Pomimo trudności finansowych, nasze szpitale nadal leczą nie tylko 157 tys. mieszkańców powiatu wodzisławskiego, ale także mieszkańców z powiatu raciborskiego oraz mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego (zamknięcie oddziałów chorób wewnętrznych w WSS nr 3 w Rybniku oraz w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu, zawieszenie Oddziału Neurologicznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu, zawieszenie Oddziału Neonatologicznego oraz Bloku Porodowego w WSS nr 3 w Rybniku). Dodatkowe 8 milionów straty, której winny będzie NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia postawi nasze powiatowe szpitale na krawędzi.

Starosta pisze do ministra

W tej sytuacji interweniuje starosta Leszek Bizoń i Zarząd Powiatu Wodzisławskiego. Z jednej strony chodzi bowiem o zagwarantowanie należnych środków na podwyżki dla personelu PPZOZ, a z drugiej – eliminację groźby likwidacji  powiatowych szpitali. Kierownictwo powiatu wspólnie z dyrektorem Kowalikiem skierowało pisma interwencyjne do Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. O krytycznym zagrożeniu powiadomione zostały też organizacje związkowe działające w szpitalach oraz parlamentarzyści.

Leszek Bizoń nie ukrywa rozczarowania ostatnimi decyzjami władz centralnych: – W przesyłanych do powiatowych szpitali aneksach nie tylko nie ma wystarczającego finansowania wprowadzonych odgórnie podwyżek, ale też po raz kolejny nie zweryfikowano cen i kosztów procedur medycznych. Wszystko jest coraz droższe, a Narodowy Fundusz Zdrowia problemu zdaje się nie zauważać. Nie uwzględniono wzrostu kosztów funkcjonowania placówek spowodowanych inflacją oraz szalejącymi cenami nośników energii. Wszystko to powoduje, że szpitale znajdują się w coraz gorszej sytuacji – podkreśla starosta wodzisławski.

Starosta Bizoń jest ponadto w stałym kontakcie ze starostami śląskich powiatów ziemskich. Ustawodawca i NFZ podobny los jak wodzisławsko-rydułtowskiemu szpitalowi zgotował bowiem również innym śląskim szpitalom powiatowym. Tematowi poświęcono już dwa ostatnie konwenty starostów. Delegacja szefów powiatów udała się już z protestem do resortu zdrowia. W samorządowych kuluarach mówi się bowiem coraz głośniej o kolejnym zakulisowym zamachu na lokalne lecznice i ukrytej próbie likwidacji powiatowych szpitali.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

34 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~@regio (83.10. * .156) 20.08.2022 07:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech miłościwie panujący "załatwiacze" się wykażą! Tu jest mega problem, z którym powinni się zmierzyć.... nie tylko wstążeczki przecinać , lansik na festynach, imprezkach i zabawa na dożynkach,

~Masakra (91.12. * .9) 19.08.2022 18:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kupi,kupi.....
oni zasiadają o 19:30 do swojej codziennej porcji rzetelnej informacji w tvp
ale kiedyś zderzą się z rzeczywistością jak tylko dostaną się do szpitala,stracą pracę itp

~sdfg (213.5. * .196) 19.08.2022 14:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Sprawa jest prosta. I większość szpitali jest w podobnej sytuacji. Rządzący podnieśli płace i nie podnieśli stosownie do tego cen za kontrakty. Więc większość szpitali będzie do tyłu. A winę zrzuci się na dyrektorów i organy założycielskie (w tym wypadku powiat). Tymczasem kasa idzie na rozdawnictwo i wątpliwe często inwestycje. Pewno "swoim" w końcu dadzą, a resztę ogłoszą "winnymi". Pytanie, czy "ciemny lud" to kupi?

wnikliwy 08.08.2022 18:37
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

wnikliwy 08.08.2022 07:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~yggiH (31.0. * .47) 07.08.2022 21:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

PeOwiec : no i zakładając że masz poparcie partyjne, zaufanie towarzyszy i zostajesz dyrektorem ale pytanie zasadnicze : co dalej ?

~prawdafejsbuka (87.101. * .96) 07.08.2022 20:35
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ostatnio przeczytalem na FB komentarz kolesia co głosuje na Kiece który otwarcie pisze że szpital trzeba zamknąć i przenieś do Rybnika. Niejaki Krzysztof S. Także graty POpaprancy

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.08.2022 20:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do poniżej nie wystarczy poparcie partyjne też moge być dyrektorem ale nie mam poparcia partyjnego tak samo jak na inne stanowiska

~yggiH (31.0. * .74) 07.08.2022 14:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tak, ale dyrektor szpitala w przeciwieństwie do wójta musi mieć określone kompetencje, doświadczenie, wyksztakcenie. W tym zasadnicza różnica !

~PeOwiec (5.173. * .99) 07.08.2022 12:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak samo można powiedzieć ja wam dyrektora nie wybierałem

~yggiH (31.0. * .250) 07.08.2022 12:40
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Czytając poniższe komentarze, wniosek nasuwa się jeden. PO i PiS to dwie formacje polityczne między którymi paradoksalnie, jakikolwiek dialog jest niemożliwy. Paradoksalnie, dlatego że tysiące aktywistów PO należało w przeszłości do PiS i odwrotnie. Tym samym, zważając na szkody jakie wyrządzają politycy tych dwóch formacji, wynikające choćby z ich wzajemnej rywalizacji, jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji jest w przyszłości całkowita delegalizacja PiS-u i Platformy wraz z dożywotnim pozbawieniem praw publicznych wszystkich zaangażowanych aktywistów tych partii a także uniemożliwienie partiom o zakusach centralnych, aktywności na poziomie samorządowym. Do tego jednak polskie społeczeństwo jeszcze nie dorosło. Co ciekawe, cała POPiS-owska rozgrywka, nie toczy się na poziomie miejskich aglomeracji ale na poziomie prowincji. Może by więc ograniczyć prawa wyborcze władzy centralnej tylko dla ludzi wykształconych, choćby na jakiś czas ? Pozostali niech sobie wybierają samorząd. Parafrazując słowa Tuska "ja wam wójta nie wybierałem" i choć się z nim nie zgadzam i nigdy nie zgadzałem, akurat bardzo mądrze wypowiedziane.

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.08.2022 10:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do poniżej a pracownicy zap....jący w niedziele i święta tylko 3k na miesiąc tak wielka różnica może być tylko w tym szpitalu

~yggiH (31.0. * .249) 06.08.2022 20:15
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.08.2022 18:00
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

yggiH wiesz szkoda że kiedyś nie było aborcji bo teraz byś pływał w jakimś ścieku w szambie i tyle by z ciebie zostało

~yggiH (31.0. * .192) 06.08.2022 14:13
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.08.2022 14:09
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

do poniżej chyba ty powinien być zdelegalizowany za glupie komentarze nic nie dające w temacie

~yggiH (31.0. * .192) 06.08.2022 13:47
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

PiS i PO to dwie partie polityczne które powinny zostać zdelegalizowane a ich członkowie dożywotnio pozbawieni praw publicznych. Szkody jakie wyrządziły te k...y są porównywalne ze stratami wojennymi.

~tęczowy_Mietek (37.30. * .127) 06.08.2022 12:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A wodzisławscy POmyleńcy puścili ostanio kilkadziesiąt milionów.

Objektywny 06.08.2022 11:57

A może wchłoną znowu jakiś lepszy szpital z lepszymi oddziałami jak stało się to z szpitalem w Rydłtowach z dobrą porodówką wtedy ten szpital Wodzisławski trochę ożyje . No niestety do czasu aż znowu je za............ .I proste pytanie , czego tu się dziwić jak w starostwie nic się nie zmienia ci sami dziś tam decydują , a dołączają ci którzy na takie decyzję się zgadzali ???? Wychodzi prosty wniosek jeżeli tego się nie zmieni będzie jeszcze gorzej . Czy to nie z szpitala Wodzisławia lekarze już dzisiaj się zwalniają ? .To może zacząć już szukać dobrych znachorów i zaopatrywać się w zioła . i co najważniejsze w dobrą - Taczkę ????.....

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.08.2022 10:15
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

jezeli faktycznie ten szpital ma przeszło 60 baniek długu a sprawdzilem przed rozpoczęciem kadencji dyrekcji nie było 50baniek dlugu czyli juz przeszło 10baniek zrobili pod nadzorem powiatu czyli jeszcze do końca zrobią drugie 10 baniek i plajta szpitala

~yggiH (31.0. * .221) 05.08.2022 21:33
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Naród wdepnął w gówno głosując na PO a potem wraz ze zwycięstwem PiS-u, w szambo jeszcze bardziej się zagłębił. PO i PiS to dwie formacje polityczne które powinny zostać zdelegalizowane a ich członkowie dożywotnio pozbawieni praw obywatelskich.

~Dobranoc (5.173. * .172) 05.08.2022 21:28
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Naród wdepnął w niezłe gowno głosując na pis,, niewielka pociecha,że coraz więcej ludzi zaczyna to dostrzegać

~Skatula_gumofilce (89.200. * .30) 05.08.2022 21:14
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Ostrzegałem jak PO wygrało wybory w powiecie w Wodzisławiu że zarżną szpital powiatowy i miałem rację. Pisałem Skatula z PO położy ten szpital na łopatki i położył. Teraz szukaj i zwalają winę na innych.

~yggiH (31.0. * .152) 05.08.2022 21:12
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Głąb cię zrobił a że miałeś ręce, nogi omyłkowo nazwano cię człowiekiem ! Musisz być "mocny" intelektualnie skoro wiedzę polityczną opierasz na kabaretach. Oglądałem jednak ten kabaret i uważam że jest on tak samo anty pisowski, co antyplatformiany a dogłębną puentą jest wywód dziadka który uderza w obydwie partie a nie tylko w PiS. Kaczyński już dawno powinien narysować Tuskowi laurkę z dużym napisem "dziękuję" bo faktycznie jemu zawdzięcza obecną władzę. Różnica jest jednak taka że ja nigdy nie popierałem PiS-u a obelgą jest dla mnie nazywanie tej neosanscyjnej społeczności mianem prawicy, ty natomiast nadal jesteś platformianym szczurem dlatego nigdy tego nie zrozumiesz, wszo !

~Do_nizej (5.173. * .172) 05.08.2022 20:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dokończę twoje ostatnie zdanie „która już doszczętnie zrujnowała ten kraj”
Puść sobie kabaret neonowki wigilia 2022 i zobacz jakim jesteś głąbem

~yggiH (31.0. * .65) 05.08.2022 19:46
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Staroście powiat przegłosował najwyższą z możliwych pensji a miasto ma trzech prezydentów i ktoś jeszcze się dziwi że na szpital nie ma pieniędzy ?

PeOwiec (155.133.*.231) kto to jest piguła bo chyba nie pielęgniarka ? Oczywiście paradoksem jest sytuacja w której personel medyczny zarabia więcej niż lekarze, nie mniej jednak trochę szacunku platformiany szczurze bo w pierwszej kolejności twój nędzny żywot będzie ratował właśnie ten ratownik przy pomocy tej wzgardzanej pielęgniarki.

A tak na marginesie : nie wiem dlaczego nikt tego nie zauważa ale dziś PiS rządzi nie dlatego że ludzie po ośmiu latach rządów Tuska nagle pokachali Kaczyńskiego ale dlatego że wymiotowali Tuskiem i to tak bardzo że wybrali jego największego oponenta. Traf chciał że akurat był to wtedy PiS. Jeśli więc komuś chcecie "podziękować" za rządy PiS-u to napiszcie list dziękczynny do Tuska bo to on stworzył podwaliny pod ich władzę.

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.08.2022 19:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do classinouveaux to nie chodzi o lekarzy a inny personel który zyskał najwięcej jak może piguła czy ratownik zarabia więcej niż lekarz to jest chore

~Jurekogorek (5.173. * .172) 05.08.2022 16:35
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ważne że dla rydzyka pieniądze lecą szerokim strumieniem

~Classicnouveaux (87.101. * .96) 05.08.2022 16:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pokaż lekarzu co masz w garażu

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.08.2022 15:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do poniżej masz rację znajomy dyrektor szpitala wyszedl z podwyzki normalnie jako że piguly i ratownicy dostają najwięcej zwołał załogę o postawił ultimatum a mianowicie zmniejszył ilość łóżek i stwierdził że albo zwolni z tych zawodów personel w 1 kolejności ten co ma dodatkowy dochód albo zwolni opiekunki po namyśle załoga z pigół i ratowników stwierdzila że lepiej zwolnić część ich niż opiekunki bo pani mgr nie będzie pracowała z gó..mi i bawić się w przebieranie i problem rozwiązany w tym szpitalu też podobno jest za dużo chirurgia zamknięta, POZ oddany w prywatne ręce może jeszcze można gdzieś znaleść oszczędności słyszałem że pracuje tam duzo osób pobierające inne swiadczenia

~Pacjent_ (109.166. * .247) 05.08.2022 14:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Podwyżki płac są w wszystkich szpitalach w Polsce ale jak zwykle w Wodzisławiu jest problem i nie ma pieniędzy, ale jak wicestarosta Skatuła ściągną takiego dyrektora szpitala to się nie dziwię . A jak tam dyrektorek chirurgów załatwił czy nadal szuka albo już nic nie robi

~Jurekogorek (5.173. * .172) 05.08.2022 14:05
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

A w tvp info mówią że Niemcy nam zazdroszczą dobrobytu a tu taki klops

~@pytanko (87.101. * .55) 05.08.2022 13:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

a sie obudzili, teraz rozpacz? ..od kiedy o tym wiadomo? ...jeszcze sobie dali podwyżki na maxa? .. może redakcja zapyta

~PytankoMam (5.173. * .172) 05.08.2022 13:26
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Z tego co wiem to pis podniósł składkę zdrowotną o 100% od stycznia czy się mylę?