Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie

Jak informowaliśmy niedawno, marszałek Jakub Chełstowski zapowiedział, że nie będzie opóźnienia w realizacji uchwały antysmogowej, czego chciałyby niektóre samorządy. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego potwierdza, że nie ma na ten temat żadnej dyskusji. To oznacza, że nie będzie powrotu do palenia odpadami węglowymi, a kopciuchy i tak muszą być wymienione. 

Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie
Nie będzie zmian w zakresie obowiązywania uchwały antysmogowej i wymiany kopciuchów - zapewnia marszałek Jakub Chełstowski.

Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie

Przypomnijmy, że termin wymiany najstarszych kopciuchów minął 1 stycznia 2022. Do tego czasu trzeba było wymienić piece starsze niż 10-letnie oraz te bez tabliczki znamionowej. Z kolei nieco młodsze piece bezklasowe mają termin wymiany do 2023 roku. Brak wymiany pieca może skutkować karą w wysokości do 5 tys. zł. 

Zakaz mułu, flotu i innych odpadów

Uchwała antysmogowa reguluje także jakość dopuszczalnych paliw na Śląsku, w szczególności odpowiednich rodzajów węgla. Część samorządów wystosowała apel do marszałka, aby poluzować zapisy uchwały antysmogowej. Jakub Chełstowski podkreślił ostatnio w Kornowacu, że to mogłoby narazić województwo na spór prawny, z osobami, które już się dostosowały albo będą żądały przestrzegania tej uchwały.

- Więc to nie jest problem zero-jedynkowy, że możemy to wydłużyć w jednym miejscu, czy poszerzyć, czy wydłużyć o rok. Więc raczej na tę chwilę nie będziemy się do tego apelu przychylać - oznajmił marszałek. - Bałbym się, żeby potem ta uchwała nie stała się, jakby to powiedzieć, nikogo nie motywowała do walki o czyste powietrze - zaznaczył J. Chełstowski.

Nie ma żadnej dyskusji

Zapytany przez nas o ewentualne zmiany czy prowadzone dyskusje w zakresie uchwały antysmogowej, rzecznik UMWS Sławomir Gruszka potwierdza słowa marszałka i odpowiada krótko. - Nie ma planów ani dyskusji dotyczących zmiany tzw. uchwały antysmogowej - wyjaśnia rzecznik, tym samym rozwiewając ostatnie nadzieje na ewentualne zmiany. 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jakbyco (188.137. * .69) 3 godziny temu

Przypomnijmy że uchwała antysmogowa nie nakazuje wymiany najstarszych kopciuchów, tylko zakazuje ich eksploatacji od 1.1.2022.

~recykler (5.172. * .113) 7 godzin temu

Nie można palić w kopciuchu starszym niż 10 lat choć te nowsze konstrukcyjnie właściwie wcale się nie zmieniły - duży wpływ na emisję smogu ma sposób palenia. W sklepie pgg dostępny węgiel wcale nie jest opisany pod względem typu, czy jest to węgiel płomienny dla gospodarstw domowych, czy koksujący dla przemysłu jak np. ten z kopalni Rydułtowy. Prawdziwe nie wiadomo jakie odpady węglowe płyną do nas statkami z całego świata i do tego jeszcze państwo proponuje drewno opałowe świeże, nie sezonowane.

~op (91.192. * .86) 7 godzin temu

SK-światły buraku będziesz palił gazem jak cie bedzie na to stać Po uwolnieniu gen gazu zabraknie ci pensji żeby zapłacić za ogrzanie

~Zielony (5.173. * .59) 7 godzin temu

Prawda jest taka, że ludzie będą palić czym popadnie

S_K 05.08.2022 16:34

op (91.192. * .86) Zacofany buraku, oczywiście że wybieramy gaz. Zapytaj sąsiadów co zmienili kopciuchy i przeszli na gaz. Każdy ci powie że nigdy nie wróci do węgla.

~do_niżej (193.169. * .48) 05.08.2022 15:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

~Do_nizej (5.173. * .172) jak nie usuną zobacz
Twój tok myślenia i modlitwy

Modlitwa Polaka
Gdy wieczorne zgasną zorze,
Zanim głowę do snu złożę,
Modlitwę moją zanoszę
Bogu Ojcu i Synowi:
"Dopierdolcie sąsiadowi!
Dla siebie o nic nie wnoszę,
Tylko mu dosrajcie proszę."

Kto ja jestem? Polak mały
Mały, zawistny i podły.
Jaki znak mój? Krwawe gały.
Oto wznoszę swoje modły
Do Boga, Marii i Syna:
"Zniszczcie tego skurwysyna
Mego brata, sąsiada,
Tego wroga, tego gada."

"Żeby mu okradli garaż,
Żeby go zdradzała stara,
Żeby mu spalili sklep,
Żeby dostał cegłą w łeb,
Żeby mu się córka z czarnym
I w ogóle żeby miał marnie,
Żeby miał AIDS-a i raka."
Oto modlitwa Polaka.

~Do_nizej (5.173. * .172) 05.08.2022 12:50
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

A węgiel z 800 na 3200 to ile jest procent?
Nie siej paniki,ludzie wreszcie zaczną oszczędzać energię

~op (91.192. * .86) 05.08.2022 11:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Gregg-w Nowym Tomyślu zmienili ogrzewanie na gaz Opłaty wzrosły o 400 proc Popytaj po sąsiadach co wybieracie

~januar (31.42. * .37) 05.08.2022 11:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

tzw.'" Uchwała antysmogowa " to bubel prawny eurokołchozu ; żadne kary nikomu nie grożą z tego tytułu że korzysta z praw nabytych ; straszenie społeczeństwa karami przez kogokolwiek z tytułu korzystania ze swoich praw jest nadużyciem ; straszenie społeczeństwa przez urząd samorządowy jest szczególnym bezeceństwem o czym niniejszym informuję właściwe służby państwowe .

~Gregg (5.173. * .43) 05.08.2022 09:58
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

I bardzo dobrze. Żadnej taryfy ulgowej walić mandaty ile wlezie. Czas smogu musi się skończyć. To co mamy w okresie grzewczym z powietrzem na Śląsku to istny horror