Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co powinno zawierać CV ucznia? Jak napisać CV bez doświadczenia?

Chcesz napisać swoje pierwsze CV, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Jeszcze się uczysz, więc nie posiadasz żadnego doświadczenia, które mógłbyś wpisać? Nie martw się - pomożemy Ci stworzyć życiorys, odpowiedni do tego etapu Twojego życia.

Co powinno zawierać CV ucznia? Jak napisać CV bez doświadczenia?

Czy doświadczenie jest aż tak ważne?

Doświadczenie w Curriculum Vitae jest bardzo ważną rubryką. Pozwala pracodawcy stwierdzić, jakie umiejętności posiadasz i czy obejmowałeś już podobne stanowisko. Poza tym, na podstawie dat może dowiedzieć się jak długo pracowałeś w jednym miejscu oraz kiedy zacząłeś pracować. Z drugiej strony - każdy z nas kiedyś się uczył. Przełożeni i rekruterzy są świadomi, że jeżeli jesteś na tym etapie edukacji, to Twoje doświadczenie nie będzie zbyt duże. Nie ma się czym martwić. W końcu na zdobywanie doświadczenia jeszcze masz czas - właśnie w tym celu składasz swoje pierwsze CV.

CV wzór dla ucznia - co musi zawierać?

Jeżeli jeszcze nie pracowałeś, to na pewno masz na swoim koncie wolontariaty, projekty lub praktyki, które mógłbyś wpisać do sekcji doświadczenia. Wykształcenie jest przy tym równie ważne, zwłaszcza, że jeszcze się uczysz. Wpisz koniecznie miejsce, do którego aktualnie uczęszczasz. Jeśli jesteś już w szkole średniej - nie musisz wpisywać ani podstawówki, ani gimnazjum. Wyjątek stanowią szkoły profilowane, w których nauka ma istotne znaczenie dla zatrudnienia. Przykładem może być szkoła baletowa, w której naukę można rozpocząć, mając mniej niż 10 lat. Wpisanie tej pozycji, pokaże od ilu lat trenujesz taniec, a będzie to istotne, gdy chcesz np. prowadzić takie zajęcia i szukasz pierwszego miejsca pracy.

Oprócz tego warto rozwinąć także inne kategorie w CV - dzięki temu zapobiegniesz pustym miejscom w dokumencie, a pracodawca będzie widział, że masz dużo do zaoferowania. Nie rób tego jednak na siłę. 

CV wzór dla ucznia - czy wolontariaty, konkursy, certyfikaty są ważne?

Jeśli przygotowujesz swoje pierwsze CV, to koniecznie podaj jak najwięcej informacji o swoich osiągnięciach. Każda dodatkowa aktywność pozaszkolna jest korzystna dla Ciebie, gdy ubiegasz się o pracę. Wolontariaty mogą wykazać, że jesteś pracowity i chętny do pomocy. Dodatkowo są utożsamiane z byciem pozytywnie nastawionym do innych ludzi - co dobrze wpłynie na atmosferę w firmie. Wygrane w konkursach świadczą o Twojej determinacji i uporze w dążeniu do celu. Certyfikaty natomiast pokazują, że jesteś spragniony poszerzania swoich horyzontów i zdobywania wiedzy. Każda dodatkowa pozycja to zaleta, jaką zyskujesz w oczach pracodawcy. Zastanów się zatem, co mógłbyś umieścić w swoim życiorysie, aby stać się atrakcyjniejszym kandydatem.

Możesz także wyróżnić się znajomością języków obcych - zwłaszcza gdy są to nietypowe języki, a znasz je z powodu dodatkowych kursów czy zagranicznych kontaktów rodzinnych. Wartościowe są także projekty, w których brałeś udział, ponieważ pokazują Twoje zaangażowanie, zainteresowania i mocne strony.

Nie przejmuj się zatem brakiem doświadczenia - zamiast tego zastanów się, jakie inne rubryki możesz rozwinąć i zaskocz pracodawcę swoją aktywnością pozaszkolną!

Materiał zewnętrzny