Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Nędzy podpowiedzą jak zrobić domowy ser oraz jak uprawiać eko-ogród

Gminne Centrum Kultury w Nędzy zostało beneficjentem tegorocznej edycji programu Działaj Lokalnie. Ośrodek wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Nędzy podejmuje się projektu pt. "Przy wspólnym stole – poznaj zwyczaje, poznaj tradycje".

W Nędzy podpowiedzą jak zrobić domowy ser oraz jak uprawiać eko-ogród

- W ramach projektu  proponujemy ciekawe wykłady i warsztaty z wybitnymi specjalistami i artystami w swoich dziedzinach. Nauczymy się tworzyć ozdoby ze słomy, dowiemy się jak zrobić domowy ser i samodzielnie ubić masło, będziemy gotować i  śpiewać, dowiemy się nieco o miodach, ziołach i o tym jak uprawiać eko-ogród. W finale zaś, zaprosimy na prawdziwy, śląski „Fyjderbal” wraz z pokazem szkubania piyrza, muzyką i tańcami – informuje zespół Gminnego Centrum Kultury w Nędzy.

Harmonogram:

  • 18 sierpnia (czwartek), godz.17.00 - "Tradycyjny przydomowy eko-ogród". Sala na pierwszym piętrze Gminnego Centrum Kultury w Nędzy (ul. Strażacka 2). 

Wykład o tworzeniu ogrodu ekologicznego w oparciu o procesy działające w naturze, w zgodzie z prawami ekosystemu i szacunkiem dla przyrody. Dowiemy się jak taki ogród musi być prowadzony, aby nie szkodził ani człowiekowi, ani naturze oraz był przyjazny dla żyjących w nim organizmów, także dla dziko rosnących roślin, które mogą wydawać się nieprzydatne. Najważniejsze jest jednak, aby nie korzystać w nim z chemii, która niszczy glebę i sprawia, że wyhodowane warzywa i zioła nie są zdrowe. Korzyści z założenia ogrodu ekologicznego są ogromne, także dla przyszłych pokoleń.

Wykład poprowadzi pani Elżbieta Skrzymowska – Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej, inicjatorka wielu projektów proekologicznych, miłośniczka ekologicznych upraw.

  • 3 września (sobota), godz. 17.00 - "Ozdoby ze słomy". Sala na parterze.  

Podczas warsztatów stworzymy pracą własnych rąk unikatowe plecionki ze słomy. Wypleciemy ozdoby ze słomy, które pięknie przyozdobią domy i ogrody. Tę unikatową technikę przybliży Dobrawa Skonieczna - Gawlik, etnograf, kulturoznawca, pasjonatka plecionkarstwa. Prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem, przygotowuje artykuły związane z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego.

  • 17 września (sobota), godz. 15.00 - "Warsztaty serowarskie i ubijanie masła". Sala na parterze. 

Z serem i masłem każde pieczywo smakuje lepiej! Warsztaty serowarskie i ubijania masła to kompleksowa dawka wiedzy o sposobach na ich przygotowanie. W trakcie zajęć dowiemy się, kiedy mleko ma najwyższą jakość, jak zrobić próbę podpuszczkową czy fermentacyjną i jak długo ubijać masło tzw. działaczką. Poznamy też proces urządzania domowej serowarni, aby móc w domu produkować żywność, która jest zdrowa i ekologiczna.

  • 6 października (czwartek), godz. 15.00 - "Zdrowotne właściwości miodów". Sala na pierwszym piętrze 

Wykład o miodach i ziołach z uwzględnieniem zdrowotnych właściwościach ziołomiodów, które są efektem udanej współpracy człowieka z pszczołami, dzięki temu powstał produkt niezwykle wartościowy, bo łączący zalety klasycznego miodu z unikatowymi właściwościami poszczególnych roślin. Wykład poprowadzi Arkadiusz Ciołkowski - zielarz, fitoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi firmę Zielarz Radzi, jest autorem cyklu książek pt. "Zioła w Medycynie" oraz producentem m.in. ziołomiodów.

  • 22 października (sobota), godz. 15.00 - "Warsztaty kuchni tradycyjnej". Sala na parterze. 

Jedzenie jest nie tylko wielką przyjemnością, ale jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Kuchnia często staje się miejscem, gdzie przenosi się spotkanie towarzyskie, bo tam przebywa gospodyni i tworzy się atmosfera. A gdyby tak jeszcze wspólne gotowanie? Na warsztatach zadbamy nie tylko o nasze podniebienie, gdzie przygotujemy kilka potraw z naszego bogatego dziedzictwa kulinarnego, ale zadbamy również o prawdziwą rodzinną atmosferę.

  • 3 listopada (czwartek), godz. 17.00 - "Warsztaty pieśni tradycyjnych". Sala na pierwszym piętrze. 

W naszej kulturze słowiańskiej istnieją potężne techniki samorozwoju, które otwierają serca. Poprzez głos, dźwięk i pieśń odkryjemy emocje, które idą prosto serca oraz poznamy wyjątkowość śpiewu białego. Podczas warsztatu sięgniemy do korzeni, promując polskie pieśni tradycyjne. Warsztat poprowadzi Anna Jegerska-Michalska – aktorka, pieśniarka, współzałożycielka zespołu śpiewaczego SUDARYNJA, absolwentka Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

  • 26 listopada (sobota), godz. 17.00. Sala na parterze. 

Happening, który będzie imprezą wielopokoleniową. Cała przestrzeń zostanie udekorowana folklorystycznymi akcentami na wzór starej chałupy. Uczestnicy działań wystąpią w tradycyjnych śląskich strojach. Przy akompaniamencie kapeli zaprezentujemy technikę szkubania piyrza, zaśpiewamy kilka tradycyjnych pieśni ludowych, opowiemy zabawne historie w gwarze śląskiej, a na koniec zaprosimy na potańcówkę i do wspólnego stołu (fyjderbal), gdzie będzie można posmakować tradycyjnych śląskich potraw i kołocza.

Na warsztaty i wykłady obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona) pod nr telefonu 506 141 501, 32 410 47 70. Udział bezpłatny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Taaaa (46.204. * .103) 03.08.2022 20:55

Twaróg latwo zrobic pod jednym warunkiem - PRAWDZIWE MLEKO, nie te paskhdy ze sklepu, ktore predzej ześmierdną niż skwaśnieją.