Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powstanie film o ks. Franciszku Blachnickim, urodzonym w Rybniku twórcy Ruchu Światło-Życie

Historia życia urodzonego w 1921 roku w Rybniku ks. Franciszka Blachnickiego stała się inspiracją do stworzenia scenariusza filmowego. Wyłoniono już reżysera, który zrealizuje projekt. Ks. Blachnicki jest twórcą Ruchu Światło-Życie, który jest obecny w Polsce i wielu innych krajach na całym świecie.

Powstanie film o ks. Franciszku Blachnickim, urodzonym w Rybniku twórcy Ruchu Światło-Życie
Ksiądz Blachnicki urodził się w Rybniku w 1921 roku w kościele Mtki Boskiej Bolesnej, był siódmym dzieckiem w rodzinie starszego pielęgniarza Józefa, syna górnika i Marii z domu Müller, również z rodziny robotniczej. / fot. Panteon Górnośląski

Autora scenariusza wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Panteon Górnośląski. Jury zdecydowało, że stworzenie historii do filmu powierzy w ręce Katarzyny Błaszczyńskiej, absolwentki Wydziału Aktorskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na kierunku Scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi, a także aktorki Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie wystawiano również jej sztuki.

Jak przekazuje Panteon Górnośląski, sfinalizowano już rozmowy z Mateuszem Olszewskim, który wyreżyseruje film o pochodzącym z Rybnika ks. Blachnickim.

- Wybrany reżyser znany jest z dobrego "prowadzenia" aktorów i nowoczesnego podejścia do realizowania filmów o tematyce katolickiej. To pozwoli mu na przeniesienie trudnej opowieści o życiu Księdza F. Blachnickiego na srebrny ekran w sposób interesujący i dostosowany do współczesnego widza - komentuje wybór Panteon Górnośląski.

Mateusz Olszewski to absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Reżyserował spektakle, występował również na scenie jako aktor. Za spektakl Novecento został nagrodzony dziesięcioma nagrodami na festiwalach monodramów, wyreżyserował również teatr telewizji na podstawie dramatu Ewy Chowaniec.

"Jak ksiądz, który kazania mówił tak monotonnym głosem, że sam przy nich zasypiał, porwał rzesze młodzieży i stworzył ruch odnowy kościoła "Światło-Życie" obecny dziś w 30 krajach? Jaką drogę przeszedł zanim został księdzem - od nieprzystąpienia do sakramentu bierzmowania aż po odmowę przyjęcia kapłana w celi śmierci? Dlaczego tylko ksiądz odsunięty przez własnego biskupa i przerzucany karnie z parafii do parafii może odnowić Kościół i przygotować grunt pod papieskie Dni Młodzieży? Czy został otruty przez najbliższych współpracowników - tajnych agentów SB?" - film o życiu księdza Blachnickiego ma dać odpowiedzi na te pytania.

Ksiądz Blachnicki urodził się w Rybniku w 1921 roku w kościele Mtki Boskiej Bolesnej, był siódmym dzieckiem w rodzinie starszego pielęgniarza Józefa, syna górnika i Marii z domu Müller, również z rodziny robotniczej.

W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie. Wiele razy trafiał do więzienia za swoją aktywną działalność. Zainicjował ruch oazowy w Polsce, zwany Ruchem Światło-Życie. Zmarł nagłą śmiercią w 1987 roku w Carlsbergu. W 1995 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

źródło: Panteon Górnośląski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arteks 04.08.2022 12:01

Rybnik może mieć znowu fajną promocję. :)))