Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na wycieczkę - Żory połączeniem kolejowym z Rybnika i Gliwic

Czas na city break w wersji najbardziej nieoczywistej, czyli wycieczka do Żor, gdzie znajdziecie atrakcje przyrodnicze, historyczne, rozrywkowe oraz… żywiołowe w swej najbardziej naturalnej formie. Do Żor z Rybnika i Gliwic można dojechać liniami S72 oraz S76 Kolei Śląskich. 

Pomysł na wycieczkę - Żory połączeniem kolejowym z Rybnika i Gliwic
Żory oferują sporo atrakcji do odwiedzenia. fot. Koleje Śląskie

Pomysł na wycieczkę - Żory połączeniem kolejowym z Rybnika i Gliwic

Żory to średniowieczne miasto o niezwykle bogatej historii, której ślady w dużej mierze zatarte zostały przez walki II wojny światowej. Dzisiejsze żorskie stare miasto stanowi w dużej mierze pieczołowitą odbudowę oraz świetny przykład średniowiecznego układu urbanistycznego górnośląskiego miasta.

Podróż po Żorach rozpoczynamy na dworcu kolejowym, który przeszedł gruntowną modernizację odsłaniając przepiękną, ceglaną bryłę charakterystyczną dla XIX-wiecznych dworców kolejowych Cesarstwa Niemieckiego. Z dworca kolejowego możecie wyruszyć ulicą Dworcową w stronę starego miasta. Na rondzie u zbiegu ulic: Dolne Przedmieście, Szerokiej, Biskupa, Dworcowej i Pszczyńskiej odnajdziecie miniaturową rekonstrukcję żorskiej Bramy Dolnej – Krakowskiej. Rozebrana w 1806 roku po wielkim pożarze miasta istniała już w 1364 roku podczas oblężenia miasta przez wojska Kazimierza Wielkiego. W okresie od XIV wieku Żory stanowiły część Korony Świętego Wacława, co w wyniku wojny polsko-czeskiej powodowało zagrożenia działaniami wojennymi ze strony polskiego wojska koronnego.

Odbudowa starego miasta w Żorach stanowi dobry przykład zachowania pierzejowej zabudowy staromiejskiej z uwzględnieniem średniowiecznego układu urbanistycznego. Na starym mieście polecamy spędzić czas na zabytkowym, urokliwym Rynku, gdzie znajdziecie figurę św. Jana Nepomucena, charakterystyczną szczególnie dla obszarów dawnego Królestwa Czeskiego w tym Górnego i Dolnego Śląska. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dwie kamienice znajdujące się w jego południowej pierzei, gdzie obok siebie stoi ratusz i skromny dom rodzinny Otto Sterna, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki! Przy ulicy Krakowskiej znajdziecie również Kino na Starówce oraz nieodległą pozostałość murów miejskich, przy których znajduje się parking oraz amfiteatr.

Żory – Muzeum Miejskie

Wyruszając w kierunku północnym dotrzecie do gotyckiego XIV-wiecznego kościoła św. św. Filipa i Jakuba, zniszczonego w trakcie II wojny światowej. W prezbiterium znajduje się niezwykle cenny obraz Matki Bożej Miłosierdzia pochodzący z 1690 roku. 

Spacerując dalej docieramy do Muzeum Miejskiego mającego siedzibę w starej, przepięknie wyremontowanej Willi Haeringa powstałej w 1908 roku w stylu secesyjnym. Zwiedzicie tam dwie wystawy stałe: „Polskie poznawanie świata”, na której znajdziecie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Polacy poznawali świat, jakich odkryć dokonali oraz „Nasza tożsamość” stanowiąca gratkę dla miłośników górnośląskiej kultury regionalnej. Wystawa „Nasza tożsamość” przybliża kulturę i historię Żor, poczynając od średniowiecza do czasów współczesnych!

Żory – Muzeum Ognia i górnośląski western!

To nie koniec żorskich atrakcji! Czas na Muzeum Ognia i krótki spacer w kierunku wschodnim, ponownie przekraczając zabytkowe stare miasto. Wkraczając na sporych rozmiarów plac otwiera się przed nami widok na niezwykłą, modernistyczną bryłę Muzeum Ognia. Wystawa, jaką zobaczycie wewnątrz to interaktywna ekspozycja o cechach centrum nauki, w którym nie tylko przeczytacie i zobaczycie jak działa ogień, jaki wpływ miał na człowieka i jak go okiełznać, ale także sami odpowiecie na wiele pytań i zagadek. Wstęp do całości stanowi film edukacyjno-fabularny „Śladami ognia” w reżyserii Andrzeja Celińskiego – twórcy nominowanego do nagrody Oskara. Ugasicie wirtualny pożar, przejdziecie przez kurtynę ognia oraz sami stworzycie oraz będziecie mieli szansę zmierzyć różne rodzaje energii!

Ogień to nie jedyna niespodzianka! Wyruszając w kierunku Mikołowa dotrzecie do Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs, gdzie poczujecie ducha Dzikiego Zachodu i znaczący przypływ adrenaliny!

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
cocolino 30.07.2022 21:04

Bo koleje śląskie dopieszczają tylko Katowice, brak połączenia stykowego Chałupki-Bogumin bo maja w dupie ludzi, to samo Gliwice-Knurów-Rybnik tak samo gdzie połączenie dzienne Cieszyn/Wisła/Ustroń-Wodzisław/Racibórz/Rybnik

~Nawigator (46.134. * .183) 30.07.2022 17:35

Powrót chyba autostopem bo pociągi z Żor jadavkilkaceazy na dzień. W weekendy da się z Żor wydostać tylko rano lub wieczorem. Czemu Koleje Śląskie traktują Żory jak najpodlejsza wieś?!