Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiany, zmiany, zmiany... Kolejny etap zmian i działalności w wodzisławskim PTTK

Wywiad z Andrzejem Wala – członkiem Zarządu i rzecznikiem prasowym Koła Miejskiego PTTK w Wodzisławiu Śląskim.

Zmiany, zmiany, zmiany...  Kolejny etap zmian i działalności w wodzisławskim PTTK
Zarząd Oddziału PTTK Wodzisław Śląski Od lewej: sekretarz - Mirosław Nowak, prezes - Piotr Kowalski, skarbnik - Aleksandra Taraszka, wiceprezes – Bogusław Gojny, członek – Aleksander Czech.

Jak już wspominałem w poprzednim wywiadzie odsłaniamy kolejne etapy zmian. Po wewnętrznych wyborach w poszczególnych Kołach nadszedł czas na wybory do władz w Oddziale PTTK. Jesteśmy Oddziałem składającym się z czterech Kół, w skład którego wchodzą: Koło Miejskie, Koło Gronie, Koło Pszów oraz Gminne Koło Kornowac. Każde z Kół podczas wewnętrznych wyborów wybrało swoich delegatów na Walny Zjazd Oddziału. Delegaci uczestniczą w Zjeździe Oddziału i wybierają nowe władze.

Wybory odbyły się 24.06.2022 r. na Walnym Zebraniu Oddziału. Po zakończeniu głosowania zostały wybrane nowe Władze w Oddziale PTTK. Prezesem został ponownie Piotr Kowalski (piastujący poprzednio tę funkcję-Koło Gronie). Jednak reszta władz to już członkowie Koła Miejskiego. Wiceprezesem został Bogusław Gojny, sekretarzem - Mirosław Nowak, skarbnikiem - Aleksandra Taraszka oraz członkiem - Aleksander Czech. Szczere i serdeczne podziękowania za poświęcenie i wielki wkład pracy na ręce ustępującego Zarządu złożył prezes Oddziału Piotr Kowalski. Reorganizacja zmian we Władzach Zarządu  jest bardzo duża, na co wskazuje  fakt, że do Zarządu Oddziału wybrano aż czterech członków z Koła Miejskiego PTTK Wodzisław Śl. Zostały również przeprowadzone wybory do Komisji Rewizyjnej. Prezesem został Krzysztof Frydrych (Koło Pszów),wiceprezesem - Krystyna Wollny (Koło Miejskie) oraz sekretarzem - Krzysztof Matuszkowiak (Koło Miejskie).

Komisja Rewizyjna Oddziału od lewej: prezes – Krzysztof Frydrych, wiceprezes – Krystyna Wollny, sekretarz – Krzysztof Matuszkowiak.

Nie ukrywam, że jesteśmy Kołem Miejskim w Oddziale, które prowadzi prym, mając największą liczbę członków. Chciałem przedstawić statystykę w poszczególnych Kołach na dzień 31.12.2021 r. Jeżeli chodzi o liczbę członków: Koło Miejskie – 179, Koło Gronie – 155, Koło Pszów – 45 i Gminne Koło Kornowac – 56. Oczywiście aktualne dane są już inne, przez ponad pół roku przybyło bardzo dużo członków we wszystkich Kołach, co za tym idzie, zwiększyła się również ich liczba w całym Oddziale.

Naszym celem pomiędzy Kołami nie jest swoisty „Wyścig Szczurów”. Wszystkie nasze Koła współpracują ze sobą i ścigają się między sobą „w zdrowej rywalizacji”.Cel mamy WSPÓLNY, żeby propagować turystykę górską, pieszą, kolarską, narciarską ,wodną  i zachęcać ludzi do wstępowania w nasze szeregi. Dzięki takiej postawie mamy motywację do organizowania coraz to atrakcyjniejszych wycieczek, na czym tylko korzystają wszyscy biorący w nich udział. Podczas zebrania nie można też było pominąć wyróżnień dla członków Oddziału. Odznakę za 25 lat działalności w PTTK otrzymał kol. Józef Nosal. Dyplomy PTTK nadane przez Zarząd Główny  PTTK w Warszawie otrzymali: Józef Nosal, Mirosław Nowak, Lucjan Łaciok oraz Joanna Nowak - Sobota. Brązową Honorową Odznakę PTTK nadaną przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie otrzymali: Łucja Kowalczyk i Aleksander Czech.

Andrzej Wala – członek Zarządu Koła i rzecznik prasowy PTTK Wodzisław Śląski

W szeregach naszego Oddziału, a dokładnie w Kole Miejskim mamy wyjątkowego członka, którego nie można pominąć – kol. Marian Zając, wieloletni członek PTTK, który jest swoistym filarem naszego Oddziału. Jak się to potocznie mówi „Człowiek Instytucja”. Pewnie pisząc życiorys kol. Mariana, zabrakłoby miejsca na kartach historii, żeby wymienić wszystkie zasługi i funkcje, jakie pełnił i pełni nadal w naszym Oddziale.

Dzięki takim ludziom przywracana jest wiara we wszystko, co się robi w życiu. Kultywuje on  i rozwija swoją pasję życiową, jaką jest turystyka, a co najważniejsze, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Możemy się dużo od niego nauczyć, czerpać  garściami z jego doświadczenia i wiedzy. Pamiętajmy więc o życiowej dewizie: „W życiu piękne są tylko chwile...” (Rysiek Ridel – Dżem).

Marian Zając – wieloletni członek PTTK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].