Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Parada motocykli na wspomnienie św. Krzysztofa po raz kolejny przejechała przez Pogrzebień [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie we wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców w Pogrzebieniu (gm. Kornowac) odbył się odpust ku jego czci. W tym dniu w kościele katolickim błogosławi się wszelkiego rodzaju pojazdy, a wierni wzywają opiekę świętego.

Parada motocykli na wspomnienie św. Krzysztofa po raz kolejny przejechała przez Pogrzebień [ZDJĘCIA]

W niedzielny poranek 24 lipca do Pogrzebienia zjechało kilkadziesiąt motocyklistów m.in. z okolic Raciborza, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, a nawet Wrocławia, by uczestniczyć w dorocznym odpuście. Uroczystą mszę św. tradycyjnie poprzedziła parada motocykli, która wyruszała spod Złotej Iglicy. Po nabożeństwie poświęcono kierowców i pojazdy. Zwyczajowo przy Oratorium stanął krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Pierwszy odpust motocyklowy ku czci św. Krzysztofa w Pogrzebieniu zorganizowano w 1960 roku. Z czasem tradycyjna zanikła, ale reaktywowano ją na 750-lecie pierwszej historycznej wzmianki o wiosce. - W tym roku zjechało około 100 motocyklistów, to dużo - ocenia Jacek Gorywoda, jeden z organizatorów. 

Na odpust do Pogrzebienia zjeżdżają całe rodziny. Na zdjęciu Jacek, Kinga i Anita z Rydułtów, którzy po raz kolejny przyjechali do sąsiedniej gminy, aby dziękować za szczęśliwą jazdę oraz prosić o łaski na kolejne wyprawy

Ewa i Irek z Syryni po raz kolejny przyjechali do Pogrzebienia. - Jeździmy tu co roku, to nasza tradycja - mówi pan Irek. Ale to nie jedyne motocyklowe wydarzenie, w którym biorą udział, co roku jeżdżą także m.in. na Górę Świętej Anny

Pan Leszek z Syryni przyjechał na yamasze 1100. - Jeżdżę tym motocyklem już 5 lat i chwalę go sobie - dzielił się z nami odczuciami. Pytany o tegoroczny sezon odparł, że jest dobry, bo sprzyja pogoda

Jacek Gorywoda przy dnieprze z 1982 r. sprowadzonym swego czasu z Ukrainy i dopieszczanym w Polsce. - Jeżdżę nim już 12 lat - zaznacza

Janusz, Zbyszek i Sylwester reprezentowali w Pogrzebieniu klub motocyklowy Hanysy z Pszowa. W rozmowie z Nowinami przypomnieli, że niebawem organizują po raz kolejny swój zlot. Odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia, na pszowskiej strzelnicy

Pan Marcin do Pogrzebienia przyjechał z Wrocławia. Zachęciła go do tego jego rodzina, która mieszka w gminie Kornowac. Na odpust przyjechał harleyem z 2020 roku. Na motocyklu jeździ sporo. W tym roku przejechał całą Skandynawię, pokonując w 12 dni 8 tys. km. - Takie wyprawy pomagają przewietrzyć głowę - powiedział Nowinom

- Ten czas jest momentem dziękczynienia za wszelkie łaski, ale też kierujemy prośby do Boga o bezpieczeństwo na drogach - mówił do motocyklistów ks. Marek Głuch SDB, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Pogrzebieniu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].