Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nabici w pelet. Dla wielu ta biomasa stała się koszmarnie droga i nieosiągalna

Rząd właśnie wprowadza w życie jednorazowe dopłaty do zakupu węgla w wysokości 3 tys. zł. W ten sposób chce zrekopensować właścicielom domów ogrzewanych węglem wysokie koszty zakupu opału. Na podobne dopłaty nie jednak liczyć właściciele domów opalanych peletem. Tymczasem koszt ogrzewania domu tego rodzaju biomasą jest porównywalny, albo nawet wyższy niż węglem. Sprawę koplikuje fakt, że peletu również brakuje, a nie słychać o specjalnych interwencjach na rzecz poprawy jego dostępności.

Nabici w pelet. Dla wielu ta biomasa stała się koszmarnie droga i nieosiągalna
Właściciele domów ogrzewanych węglem wkrótce będą mogli liczyć na dopłaty. Ci ogrzewający domy peletem - nie, a przynajmniej nic o tym na razie nie słychać. A jak argumentują, ich paliwo jest czystsze od węgla.

Rok temu pelet można było kupić za 1000 zł. Teraz za 2500 zł

Ocenia się, że peletem w Polsce ogrzewanych jest około 400 tys. domów. Jednym z nich jest dom pana Jana z Wodzisławia, który kilka lat temu, po wejściu w życie uchwały antysmogowej, zdecydował się na wymianę kopciucha na ekologiczny kocioł zasilany peletem. Przekonała go przede wszystkim czystość paliwa i praktycznie brak popiołu i kurzu w kotłowni. Co roku kupował około 5 ton peletu - W ubiegłym roku razem z transportem zapłaciłem nieco ponad 5 tys. zł. Za sam pelet 1 tys. zł za tonę - wyjaśnia. Kilka dni temu na tym samym składzie co zawsze - w Żorach - kupił już tylko 4 tony peletu. - Tona wyszła mnie 2450 zł. Z transportem zapłaciłem 10 tys. zł. Gdybym kupił miesiąc wcześniej, to zapłaciłbym 200 zł mniej za tonę, ale się wahałem, bo liczyłem, że w końcu potanieje. W składzie powiedzieli mi, że jak się będę nadal wahał, to wkrótce peletu w ogóle mogę nie dostać - mówi. Nie wie czy cztery tony wystarczą na zimę. Tzn. mówi krótko: - Będą musiały wystarczyć.

Ludzi nie stać na odpowiednią ilość opału

Wielu użytkowników kotłów na pelet nie kupi nawet tych czterech ton. Bo ich nie będzie stać. Poza tym w wielu punktach sprzedaży peletu, tego paliwa zwyczajnie brakuje. Można próbować kupić na popularnych serwisach aukcyjnych. Tyle, że tu ceny zaczynają się od 2600-2700 zł/tonę dobrej jakości peletu. Bez transportu. - Ja w tym roku kupię może jedną tonę peletu. Na więcej po prostu mnie nie stać. Całe szczęście mam w domu jeszcze starą kuchnię na drewno, której nie zlikwidowałam. Będą się dogrzewać drewnem - mówi pani Wanda, mieszkanka jednej z wodzisławskich dzielnic. Mieszka sama. Kilka lat temu bliscy namówili ją na zakup kotła na pelet. Jak mówi, ze względu na jej wiek miało to być dla niej najwygodniejsze rozwiązanie. Wygodniejszy byłby gaz, ale nie ma pod domem sieci gazowej. Stąd decyzja o pelecie.

W podobnej sytuacji znalazło się wielu rodaków. Dlaczego pelet tak bardzo zdrożał i go brakuje? Portal Money.pl wyjaśnia, że pelet drzewny zniknął z rynku w chwili wybuchu wojny w Ukrainie. Bo został wykupiony i magazyny całkowicie opróżniono z zapasów. Polscy producenci peletu produkują go głównie na eksport do Europy Zachodniej, gdzie dostają za wysokogatunkowy pelet drzewny dużo wyższe stawki niż w Polsce. W efekcie około 80% naszej produkcji trafia poza granice kraju. W dodatku do wybuchu wojny nasz rynek był zaopatrywany peletem z Białorusi i w mniejszym stopniu z Ukrainy. Teraz zagranicznego peletu brakuje właśnie z powodu sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

Obniżyć VAT na pelet

W efekcie tego wszystkiego pelet zdrożał niemal dwukrotnie. W dodatku ma stawkę VAT w wysokości 23% – najwyższą w Europie, podczas gdy w większości państw UE jest on obłożony 8% stawką VAT, a w Niemczech 19%. Walka o obniżkę stawki trwa zresztą w Polsce od lat. Niedawno, bo na początku czerwca, apel w tej sprawie do Premiera Mateusza Morawieckiego skierowała Polska Rada Pelletu: „(…) W świetle wprowadzonych obniżek stawek VAT na paliwa do celów ogrzewania w sektorze komunalno- bytowym branża stowarzyszona w Polskiej Radzie Pelletu z wielkim niepokojem obserwuje brak wsparcia i promocji ze strony jednostek administracji publicznej, w propagowaniu polskich urządzeń grzewczych klasy 5 na biopaliwa stałe, jak również biopaliw stałych w postaci pelletu drzewnego, brykietu drzewnego czy drewna kawałkowego.

Dotychczasowe obniżki podatku VAT w ramach działań antyinflacyjnych dotyczyły jedynie paliw kopalnych (gaz ziemny, węgiel kamienny), natomiast całkowicie pominęły odnawialne źródła energii w postaci biopaliw stałych (np. pellet drzewny, brykiet drzewny, drewno kawałkowe), które od blisko 10 lat się polską specjalnością i hitem eksportowym dla całej Unii Europejskiej.” – napisała Polska Rada Pelletu do premiera. Na razie apel pozostał bez pozytywnej odpowiedzi.

Prawdą jest, że obecnie węgiel, zwłaszcza ekogroszek, jest jeszcze droższy niż pelet. A zawsze był sporo tańszy. Tyle, że jest też znacznie bardziej kaloryczny. Kaloryczność węgli energetycznych z polskich kopalń waha się z reguły w przedziale 24-28 MJ/kg. Wartość opałowa peletu, w zależności od rodzaju to zazwyczaj 16-19 MJ/kg. To oznacza, że do ogrzania domu trzeba zużyć znacznie więcej peletu niż węgla. Cenowo wyjdzie podobnie, albo i drożej. Właściciele domów ogrzewanych węglem wkrótce będą jednak mogli liczyć na dopłaty. Ci ogrzewający domy peletem - nie, a przynajmniej nic o tym na razie nie słychać. A jak argumentują, ich paliwo jest czystsze od węgla.

Uwaga na "okazje"

Problemy z cenami i dostępnością peletu skłaniają właścicielu domów opalanych tym paliwe, do prób podejmowania ratunku na własną rękę. Chociażby poprzez zakup peletu słonecznikowego. Z tym, że pelet, który powstaje z łusek słonecznika, nie nadaje się do kotłów indywidualnych, które nie są przystosowane do takiego surowca. Łuska słonecznikowa jest głównie wykorzystywana w elektroenergetyce. Pelet słonecznikowy jest co prawda znacznie tańszy (nawet 1200 zł/tonę), ale jeśli zastosujemy go w kotle, który nie jest przystosowany do tego rodzaju peletu, ryzykujemy uszkodzenie urządzenia wartego często kilkanaście tysięcy złotych. Ogólnopolskie media przestrzegają też przed innego rodzaju "okazjami", w ramach których pelet jest o połowę tańszy. Bo np. trzeba po niego zajechać na granicę z Białorusią, albo Ukrainą. Albo ktoś rząda przedpłaty, a peletu później ani widu, ani słychu. Niedawno portal Bankier.pl opisywał przypadek mieszkańca powiatu ryckiego (lubelskie), który kupił pelet z Ukrainy w internecie, gdyż był oferowany po bardzo atrakcyjnej cenie. 41-latek zapłacił okazyjnie po 1250 zł/tonę. Po wykonaniu przelewu na konto internetowego "dostawcy" ten rozpłynął się we mgle.

(art)

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sebastian544 (5.173. * .88) 31.07.2022 15:44
0

Komentarz został usunięty ponieważ są w nim niechciane lub niepotrzebne wiadomości

~Ufhvj (46.134. * .109) 27.07.2022 12:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przy pompie ciepła też zalecają dodatkowe źródło ciepła np. kominek, w naszych regionach może nie wydolić. Bo zima jest wielką niewiadomą albo łagodna i krótka albo ostra i długa.

Objektywny 27.07.2022 07:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

—Nikt nikogo nie nabił w butelkę— Ok. To w co nabił ? . Bo do wymiany kopciuchów w jakiś sposób zostaliśmy zmuszeni , nieprawdaż? To odpowiedz mądry inaczej — Po co mi ekologiczny piec by stał w piwnicy skoro bez paliwa ciepła ci nie da .Ciekawe czy to samo napiszesz kiedy nastanie zima i temperatura np. -15° pewnie grzejniki pomalujesz czerwona farbą , tylko niestety świeżo malowane też śmierdzi ......

~jestemrad (188.137. * .64) 26.07.2022 22:09
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Nikt nikogo nie nabił w butelkę bo nikt nikomu nic nie obiecywał. Natomiast pozbycie się pieca węglowego to powinna być wieczna radość. Nie tylko się już nie smrodzi ale nie brudzi. No i nie ma tego milimetra pyłu dziennie na meblach, parapetach i innych domowych sprzętach. Życie bez pieców węglowych jest po prostu dużo lepsze, nie tylko zdrowsze.

~@Andreas45 (5.173. * .60) 26.07.2022 21:06
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Heheszki się skończą, jak temperatura zacznie na stałe spadać poniżej 10 st. C. Wtedy przyjdzie weryfikacja społecznego poparcia dla rewolucji ekologicznej.

~Andreas45 (91.146. * .208) 24.07.2022 19:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

W takim razie jak będzie zimno to żona sama się przytuli-nawet jak będą ciche dni. Ja zawsze staramy się w czymś złym odnaleźć coś dobrego. Ewentualnie sąsiadka też dołączy i żona arteksa też

~Pytek (188.137. * .69) 24.07.2022 15:05

Nie da się odzyskać pieniędzy za piec na pellet (na pelet też nie) bo takich pieców nie ma. Co masz napisane na fakturze?

~lokooo (5.184. * .3) 24.07.2022 14:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chcieliśmy być ekologiczni i za to teraz mamy co mamy. Rząd niech sobie zabierze piece na pelet i zwróci nam pieniądze za te piece. Co teraz zrobić. ? Zamontuję stary piec i będę palił chamskie węglem !!

~SzaryMieszkaniec (94.254. * .207) 24.07.2022 14:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pompa ciepła potrzebuje PRĄDU do działania - a jak zapowiadają blackouty - to i tak będziesz marznąć - chyba że masz instalację fotowoltaiczną OFF-grid i bank energii (a to łączne koszty w granicach 200 - 300 tys zł). Czemu ci, co ogrzewają gazem, olejem, geotermią, pelletem, pompą ciepła, prądem mają dopłacać tym co mają węgiel? Kto im zapłaci za wyższe ceny? Zresztą ci, co palą węglem będą palić czym się da (meblami, plastikami, oponami). Bo wątpię żeby palili chrustem...

~Andreas45 (91.146. * .208) 24.07.2022 11:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Myślę, że pompa ciepła jest sensownym rozwiązaniem. Wtedy unikamy drogiego węgla. Powszechnie wiadomo,że górnicy lubią strajkować co 6 miesięcy. Pellet to też g...o pompa ciepła albo tulic się do ukochanej,ukochanego zależy od orientacji:):) dobry śpiwór albo super kurtka i damy radę. Ja też z raczkowską będę się dogrzewać:)