Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Węgla typu orzech i ekogroszek jest jak na lekarstwo. Sprawdź, gdzie można kupić opał i w jakiej cenie

Wiele składów opału od Raciborza, przez Rybnik, Wodzisław, po Jastrzębie i Żory w ogóle nie ma węgla na stanie. Co więcej, sprzedawcy nie wiedzą też, kiedy węgiel w ogóle będzie dostępny. Tam, gdzie węgiel jest, rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Uwaga! Prezentowane w artykule informacje zebraliśmy 21 lipca 2022 r.

Węgla typu orzech i ekogroszek jest jak na lekarstwo. Sprawdź, gdzie można kupić opał i w jakiej cenie
Węgiel typu orzech dostępny jest tylko w niektórych składach opału. Ceny poniżej 2000 zł za tonę należą do rzadkości.

Składów w powiecie wodzisławskim jest dużo, ale węgla niewiele

Na terenie powiatu wodzisławskiego jest całkiem sporo składów opału. Dostępność węgla jest jednak w nich znikoma. - Ekogroszek? Nieosiągalny - powiedział nam jeden z wodzisławskich przedsiębiorców. To samo powtórzyło 10 innych lokalnych handlarzy węglem. - Nie ma, brak, nie wiemy kiedy będzie - mówili ci, z którymi udało nam się telefonicznie porozmawiać.

Inaczej ma się sytuacja z orzechem. Ten znaleźliśmy w trzech składach. W Hurtowni Opału przy ul. Bogumińskiej w Wodzisławiu Śl. dostępny jest za 1,6 tys. zł za tonę, w Składzie Opału i Kruszyw Ozdobnych Mustang przy ul. Czyżowickiej w Wodzisławiu Śl. - od 1,3 do 1,5 tys. zł za tonę, a w Składzie Opału Czajka przy ul. Bordynowskiej w Grabówce - za około 2,4 tys. zł za tonę.

Ku naszemu zaskoczeniu w Składzie Kruszyw Winkler przy ul. Wiejskiej w Gogołowej dostępny jest zarówno orzech jak i ekogoszek. Ich ceny za tonę wahają się od 2,5 do 2,7 tys. zł.

- Radzę się spieszyć z decyzją, bo za chwilę może ich nie być

- powiedziano nam tam.

W Składzie Węgla Zibi-Trans z Wodzisławia Śl. dostępny jest natomiast węgiel z Czech o gradacji 5-25 mm w cenie 1,5 tys. zł za tonę.

Na problem z dostępnością węgla zwracano nam uwagę przy każdej rozmowie telefonicznej i próbie zamówienia węgla.

- Najlepiej dzwonić co tydzień, co dwa tygodnie. Może coś będzie

- powiedziano nam w Składzie piasku żwiru opału i innych materiałów sypkich przy ul. Rydułtowskiej w Radlinie.

W wielu składach prowadzone są także zapisy nawet na sześć tygodni do przodu.

Węgiel w Rybniku od 2100 zł za tonę

W Rybniku i powiecie rybnickim węgiel można kupić tylko w niektórych składach opału. Biegun i Wspólnicy mają w ofercie orzech z kopalni Borek w cenie 2400 zł za tonę, a także ekogroszek z Kolumbii - workowany kosztuje 3000 zł za tonę, nieworkowany 2880 zł.

W składzie opału przy ul. Zebrzydowickiej było ostatnie ton 20 orzecha w cenie 2500 zł za tonę. Workowany orzech można kupić również w PPUH Alex przy ul. Świerklańskiej w Rybniku. Koszt to 2100 zł za tonę.

Orzech i ekogroszek ma w ofercie również skład opału Aldaro przy ul. Szewczyka w Rybniku. Orzech workowany kosztuje tam 2600 zł za tonę, a ekogroszek 3000 zł za tonę. W tym ostatnim przypadku warto jednak zaznaczyć, że w czwartek 21 lipca skład dysponował ostatnimi workami 20-kilogramowymi.

Skład opału przy ul. Piwonii 25 w Rybniku spodziewa się dostawy w przyszłym tygodniu. - W sierpniu ma się wyjaśnić, kiedy będą dostawy - usłyszeliśmy z kolei w CarboMaxBud w Jankowicach. - Nie mamy opału. Nie wiadomo, kiedy będzie dostawa - poinformowano nas z kolei w Hurtpol Gaszowice.

Orzech i ekogroszek w powiecie raciborskim

SURIŚ w Raciborzu ma węgiel orzech w cenie 2190 zł za tonę. Paweł Kontny w Babicach sprzedaje orzech w cenie 1600 - 1800 zł za tonę.

W składzie opału Meissner w Pietrowicach Wielkich można z kolei kupić ekogroszek. Cena? 3050 zł za tonę.

Aktualnie węgla nie kupimy w składzie opału Lutrans w Raciborzu. Dostawa ma być prawdopodobnie w sierpniu.

Węgla jest w Żorach jak na lekarstwo

W Żorach składy opału oferujące węgiel można policzyć na palcach jednej ręki. Nie do wszystkich jednak można się dodzwonić, a dostępny surowiec znaleźliśmy dosłownie tylko w jednym ze składów. To firma Ekogroszek Piekło-Węgiel Węglobud. Dostępne są ekogoszki w cenie ok. 3200 zł za tonę oraz orzech luzem po ok. 2800 zł tona. Oferujący jeszcze do niedawna węgiel skład kruszyw FHU Agro-Mix obecnie w ogóle nie prowadzi sprzedaży, natomiast w Składzie Opału przy Wodzisławskiej węgiel jest obecnie niedostępny. Firma czeka na dostawę. Podobnie jest w składzie Ancygier, gdzie także ekogroszki i orzechy są wyprzedane.

A jak jest w Jastrzębiu?

Jeśli chodzi o dostępność węgla w jastrzębskich składach opałowych, tylko jeden do którego dzwoniliśmy, miał w ofercie węgiel, na dodatek duży wybór - to firma Stokłosa Składy Opałowe przy ul. Niepodległości 8c. Ekogroszek workowany 3300 zł za tonę i luzem 3150 zł. Orzech - kilka rodzajów - od 2700 zł do 2900 zł za tonę.

Co z pelletem?

Trudno dostać również pellet. Wkróce w portalu Nowiny.pl opublikujemy artykuł dotyczący dostępności oraz cen tego opału.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].