Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wójt Nędzy przerażona. Chodzi o Aleję Dębową w Górkach Śląskich

- Robię wszystko po kolei - argumentuje wójt Anna Iskała. Tłumaczy, że nie chce, aby ktoś zarzucił jej bierność w sprawie góreckiej alei. Nie chce też, aby mieszkańcy innych sołectw mieli pretensję, że dana miejscowość jest faworyzowana.

Wójt Nędzy przerażona. Chodzi o Aleję Dębową w Górkach Śląskich
Anna Iskała, wójt Nędzy (fot. arch. Nowiny.pl)

Temat tzw. Alei Dębowej powrócił na obrady Rady Gminy w Nędzy. Wójt Anna Iskała relacjonowała, że spotkała się po raz kolejny z leśnikami w tej kwestii.

- Lekko byłam przerażona liczbą drzew, które wymagają gruntownej opieki - mówiła radnym.

Wójt: Robię wszystko po kolei

W rozmowie z Nowinami pani wójt rozwinęła swą myśl, mówiąc o ilości pracy, którą gmina będzie musiała wykonywać, dbając o bezpieczeństwo, w chwili kiedy stałaby się właścicielem tego miejsca. - Odpowiedzialność, która spadnie na nas będzie bardzo duża - zaznacza.

Anna Iskała przyznaje, że zależy jej, aby uświadomić mieszkańców, ile gminę będzie kosztować przejęcie władności nad górecką aleją. Dlatego urząd jest przed wyłonieniem firmy, która ma orzec konkretne wyliczenia. Tak wójt chce pokazać mieszkańcom, o ile mniej środków będzie przeznaczanych na inne zadania w Górkach Śląskich. - Dlatego, że na to nie dostaniemy pieniędzy z zewnątrz, będą musiały pochodzić z budżetu - tłumaczy.

Wójt deklaruje w rozmowie z Nowinami, że robi wszystko, aby nikt nie zarzucił jej bierności w sprawie tzw. Alei Dębowej. Ale także, aby mieszkańcy innych sołectw nie mieli pretensji, że jakaś miejscowość jest faworyzowana. - Robię wszystko po kolei - argumentuje, dodając, że jest w stałym kontakcie z leśnikami. O spotkaniu w terenie powiedziała nam, że to było potrzebne, bo pracownicy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie znają aleję bardzo dobrze. - Opiekowali się nią przez wiele lat i naprawdę nikt nie narzekał, bo opiekowali się dobrze - uważa.

Jak słyszymy od wójt, równolegle realizowane są działania, aby górecka aleja stała się pomnikiem przyrody.

Głośno o alei

O alei w Górkach Śląskich swego czasu rozpisywało się wiele mediów z racji decyzji leśników, którzy orzekli, że należy wyciąć i przyciąć kilka tamtejszych drzew, tłumacząc decyzję dbaniem o bezpieczeństwo. Po pierwszym etapie wśród lokalnych miłośników przyrody zawrzało. Zawiązał się nawet Komitet Ochrony Alei Dębowej w Górkach Śląskich. Prace zatrzymano, a mieszkańcy wnioskowali o objęcie terenu ochroną pomnikową, a nawet, by władność nad terenem przejął miejscowy urząd. To ma dać miłośnikom przyrody gwarancję, że kilkusetletnie drzewa nie znikną w kilka dni.


Czytaj także: 

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~spacerowicz (87.101. * .111) 26.07.2022 21:31

Bzdury.... Eksperci, leśnicy... Na zadania tego typu są dotacje z różnych instytucji, a dęby z alei dębowej wcale nie są w takim złym stanie. Jak zwykle Pani Wójt ma dwa oblicza, inaczej rozmawia z zainteresowanymi a inaczej z wszystkimi innymi na dany temat...

~Taaaa (89.151. * .3) 20.07.2022 23:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa, krzewy i zabetonowac wszystko. Potem juz tylko bedzie placz i nedza i żebranie do Boga o deszcz. Kto to kiedyś powiedział, że człowiek sam siebie unicestwi? Mądre to slowa byly i wciąż aktualne.... Matka NATURA już się mści...

~robaczek (83.10. * .220) 20.07.2022 18:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szczyty hipokryzji Pani Wójtowej , wycięła aleje drzew z Ciechowic do Nędzy , zostawiając kikuty pni , a teraz jest zaniepokojona .Gdzie byli ekolodzy kiedy Pani Wójtowa dokonała tej masakry , droga się topi w asfalcie dosypują lepiku nikt nie ponosi odpowiedzialności