Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mapa wstrząsów górniczych w kopalniach PGG. Gdzie można ją znaleźć? W internecie

PGG S.A. przypomina, że od roku działa geoportal wstrząsów górniczych, natomiast od kwietnia tego roku funkcjonują całodobowe infolinie, na których można zgłaszać skutki drgań gruntu.

Mapa wstrząsów górniczych w kopalniach PGG. Gdzie można ją znaleźć? W internecie
Tak wygląda geoportal wstrząsów górniczych w kopalniach PGG S.A.

Geoportal wstrząsów górniczych uruchomiono "z myślą o mieszkańcach i urzędnikach samorządowych".

- Przede wszystkim mapy pokazują lokalizację ognisk (epicentrów) wstrząsów o energii powyżej 105 J, które wystąpiły w wyniku działalności kopalń PGG S.A. w okresie ostatnich 30 dni. Gdy najedziemy kursorem na symbol epicentrum, ukażą się podstawowe dane o wstrząsie: nazwa kopalni, data i godzina rejestracji wstrząsu, wstępnie oszacowana energia oraz raport, zawierający dodatkowo współrzędne a także parametry ze stanowisk pomiarowych, które pozwalają zaklasyfikować dany wstrząs do określonego stopnia w Górniczej Skali Intensywności Sejsmicznej GSIS-2017

- informuje PGG.

Zestawienie wstrząsów i pomiarów z ostatnich 12 miesięcy

Na mapach naniesiono też rozmieszczenie stanowisk pomiarowych w kopalniach i w Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej, które rejestrują na bieżąco parametry drgań gruntu. Wybierając stanowisko pomiarowe, zyskamy dostęp do zestawienia wstrząsów i parametrów zarejestrowanych tam drgań za ostatnich 12 miesięcy (zestawienie rozwiniemy wskazując kursorem symbol stanowiska pomiarowego).

Dane o wstrząsie górniczym zamieszczane są na geoportalu PGG S.A. niezwłocznie po dokonaniu weryfikacji jego parametrów przez kopalnianą stację tąpań. Aktualizacja danych następuje co najmniej jeden raz w ciągu doby. Z geoportalu PGG S.A. można przejść bezpośrednio do strony internetowej Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej (zarządza nią Główny Instytut Górnictwa w Katowicach), na której dostępne są informacje i dane o wstrząsach zarejestrowanych przez GRSS.

Gdzie dzwonić, aby zgłosić szkodę?

Oto numery infolinii, pod którymi można zgłaszać zauważone skutki wstrząsu:

 • kopalnia ROW Ruch Chwałowice 32 729 1100,
 • ROW Ruch Jankowice 32 729 1101,
 • ROW Ruch Marcel 32 729 1102,
 • ROW Ruch Rydułtowy 32 729 1103
 • kopalnia Ruda Ruch Bielszowice 32 729 1104,
 • Ruda Ruch Halemba 32 729 1105;
 • kopalnia Sośnica 32 729 1106;
 • kopalnia Bolesław Śmiały 32 729 1107;
 • kopalnia Mysłowice Wesoła 32 729 1108;
 • kopalnia Staszic-Wujek 32 729 1109;
 • kopalnia Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit 32 729 1110,
 • Piast-Ziemowit Ruch Piast 32 729 1111.

Wszystkie zgłoszenia są rejestrowane i odpowiednio kwalifikowane do ewentualnego dalszego postępowania. W trakcie połączenia osoba dokonująca zgłoszenia proszona jest o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy budynek bądź lokal posiada instalację gazową?
 • Czy po wstrząsie powstały widoczne uszkodzenia w budynku, w jego instalacjach lub inne szkody?
 • Czy powstałe uszkodzenia wymagają niezwłocznej interwencji w celu zabezpieczenia przed ich skutkami ?

Na powyższe pytania wystarczy odpowiedzieć tak lub nie. Na zakończenie rozmowy osoba dzwoniąca proszona jest o podanie danych kontaktowych: imienia i nazwiska, adresu (miejscowość, ulica, nr domu/lokalu, którego zgłoszenie dotyczy), numeru telefonu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi każde połączenie zostaje zakwalifikowane do odpowiedniej grupy zgłoszeń, od czego uzależniony jest dalszy tok postępowania służb kopalni w odniesieniu do odebranego zgłoszenia.

W trakcie rozmowy wirtualna asystentka informuje także o czynnościach jakie należy wykonać w przypadku, gdy w budynku lub lokalu wyczuwalny jest zapach gazu lub gdy zachodzi konieczność niezwłocznej interwencji przez odpowiednie służby ratownicze lub techniczne.

Więcej informacji na temat likwidacji szkód górniczych znajdziesz tutaj<szkody górnicze>.

źródło: PGG S.A., oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].