Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisławski imprezownik. Zapowiedzi wydarzeń 30 czerwca - 6 lipca

Wodzisławski Festiwal Kuglarzy, na wodzisławskim Rynku odbędzie się 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski, Erigo VIII Nocny Bieg z Gwiazdami w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami w powiecie wodzisławskim.

Wodzisławski imprezownik. Zapowiedzi wydarzeń 30 czerwca - 6 lipca
Przez trzy dni Wodzisławski Festiwal Kuglarzy zachwyci publiczność. (fot. archiwum)

CZWARTEK - 30 czerwca

18.00 Spotkanie Klubu Podróżnika w Ośrodku Kultury w Czyżowicach. Temat: Laos. Laos znajduje się na Półwyspie Indochińskim w południowo-wschodniej Azji. Jest jedynym krajem regionu pozbawionym dostępu do morza. Prowadzący: Piotr Ćwik. Wstęp wolny!


PIĄTEK - 1 lipca

17.00 Happening inspirowany muzyką Chopina w GCK w Gorzycach. Gminne Centrum Kultury zaprasza na wernisaż prac plastycznych podsumowujący warsztaty malarskie, koncert pieśni Chopinowskich w wykonaniu uczestników warsztatów wokalnych oraz tańce podsumowujące warsztaty taneczne. Dla uczestników warsztatów pamiątkowe dyplomy i upominki. Na zakończenie wspólne odtańczenie poloneza.

Wodzisławski Festiwal Kuglarzy na Trzech Wzgórzach:
17.00 – 21.00 na początek pokazy uliczne: będzie klaun, kapelusznik z ogniem, mistrzynie świata w akrobatyce powietrznej i fireshow
21.10 – 23.00 Open fire


SOBOTA - 2 lipca

Na wodzisławskim Rynku odbędzie się 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Szczegółowy program imprezy:
15.00 Msza Św. w Kościele Wniebowzięcia NMP
16.15 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich
Rynek w Wodzisławiu Śląskim:
16.45 Przemarsz Jubileuszowy 
Przemarsz grup rekonstrukcyjnych i przejście przez historyczną „Bramę Wolności”. Zobaczymy m.in.: kawalerię, piechotę, rekonstruktorów w historycznych strojach żołnierzy polskich, powstańców śląskich, cyklistów, cywili w strojach z epoki i harcerzy.
17.15 Część oficjalna uroczystości
17.30 Część artystyczna 
ZPIT „Vladislavia”
Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia" specjalizuje się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i Świata. Wielokrotnie reprezentował Polskę na Międzynarodowych Festiwalach m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, Czarnogórze, na Węgrzech, Serbii, Bułgarii i Portugalii. W tym roku zespół świętuje 40-lecie swojego istnienia. 
18.00 - Zespoły wokalne z regionu wodzisławsko-rybnickiego (Olzanki, Pielgrzymowianie, grupa Koher)
19.00 - Koncert zespołu ROSZAK SHOW
Zespół muzyków, którzy wychowali się na muzyce pop/rocka lat 80’ i 90’, śpiewanej po angielsku i po polsku. Pomyśleli, że fajnie byłoby grać taką muzykę z tekstami osadzonymi w „Ślonskij Godce” i stworzyć SHOW, które na długo pozostanie publiczności w pamięci. Ich muzyka jest pozytywna. Miała i ma za zadanie przede wszystkim podnosić na duchu.
20.30 - Koncert „Witaj Polsko!”
Koncert w wykonaniu dwóch połączonych orkiestr, wystąpi: ORKIESTRA ROZRYWKOWA GMINY MSZANA i ORKIESTRA ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW (Silesian Chamber Players). Artyści zagrają pod dyrekcją Aleksandra Knury.
Wokaliści: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson, Rafał Kozik - finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.
Dodatkowo w programie: Wystawa sprzętu wojskowego w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim. Pojazdy wojskowe, pojazdy opancerzone, motocykle, szpital polowy, repliki broni z różnych okresów historycznych – broń biała, karabiny maszynowe, ciężkie karabiny maszynowe itp. Wystawa historyczna w Wodzisławskim Bunkrze (Park Miejski), dioramy i stanowiska strzelnicze. Atrakcje przygotowane przez GRH Powstaniec Śląski. Inscenizacje historyczne: aktorzy prezentujący życie codzienne sprzed 100 lat, bicykle i stare rowery. Wystawa zdjęć prezentujących Górny Śląsk roku 1922, wystawa wybranych polskich banknotów od 1914 r wraz z okolicznościowymi notgeltami wydawanymi na okoliczność powstań, wystawa plakatów z tamtego okresu, przedwojenny kiosk z gazetami i trafiką (papierosy, machorka, tutki), monety Miasta Wodzisław Śląski z 1918. Film historyczny pt. „Witaj Polsko!”: film powstał specjalnie z okazji jubileuszu i prezentowany będzie m.in. na wodzisławskim Rynku podczas imprezy. Jest poświęcony głównie tematyce powstań śląskich i przyłączenia Górnego Śląska do Polski ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Wodzisławskich. Kolportaż gazety „sprzed stu lat”: uczestnicy obchodów otrzymają wydanie jubileuszowe: „Herold Wodzisławski - Nowiny Wodzisławskie” poświęconego w całości tematyce powstań śląskich oraz procesowi przyłączania ziemi wodzisławskiej do Polski (forma stylizowana, zarówno graficznie jak i poprzez specjalny papier, na gazetę z lat 20-tych XX wieku, charakter pamiątkowy.

9.00 Wodzisławski Ekobazar na rynku w Wodzisławiu.

12.00 Tango w fontannie w Pszowie. W ramach promocji tego pięknego tańca dla mieszkańców Pszowa i okolic flashmob na pięknym pszowskim rynku. Wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć na żywo tańczących fanów tanga.

Wodzisławski Festiwal Kuglarzy (część konkursowa) na Trzech Wzgórzach:
14.30 – 16.30 – Busking: Kapelusznik z Ogniem, Szymon Kuśka, Klaun Kulka
17.00 – Przegląd Festiwalowy – część dzienna
20.40 – Przegląd Festiwalowy – część nocna
SP NR 1 im. M.C. Skłodowskiej, Warsztaty sala gimnastyczna:
10.00 – 10.15 – Rozgrzewka/rozruch na dobry dzień dla wszystkich – Joanna Kajda
10.30 – 12.00 – Aerial Szarfy dla początkujących – Jan Dudek
12.00 – 14.00 – Aerial Akrobatyka/Riggin dla zaawansowanych – Jan Dudek
Warsztaty boisko:
11.00 – 13.00 – Poi – MARFAT
13.00 – 14.00 – Dragon staff dla początkujących – Master Filips
14.00 – 15.00 – Dragon staff dla zaawansowanych – Master Filips

22.00 Erigo VIII Nocny Bieg z Gwiazdami w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. W dniu zawodów opłata startowa wynosi 100 zł w przypadku wolnych miejsc. Weryfikacja zawodników, wydawanie numerów startowych oraz pakietów startowych odbędzie się w dniu zawodów 2 lipca 2022 r. w godzinach 19:00 – 21:15 w Biurze Zawodów.


NIEDZIELA - 3 lipca

9.00 Tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca na wodzisławski rynek zjadą się kolekcjonerzy i miłośnicy staroci.

Wodzisławski Festiwal Kuglarzy na Trzech Wzgórzach:
13.30 – 15.00 – Busking: Klaun Kulka, Mistrzynie świata w akrobatyce powietrznej, Balonowe Algorytmy – Artyści Uliczni Krakowa
15.00 – 15.45 Debata z udziałem publiczności o potrzebie sztuki ulicznej w przestrzeni – Artyści Uliczni Krakowa – moderator Juranda Król
15.50 – Ogłoszenie wyników konkursu
16.00-18.30 – Kolorowe szaleństwo z Radiem 90: Zumba – Monika Bandur, Balonowe Algorytmy – Artyści Uliczni Krakowa
18.35 – Busking: Klaun Kulka
19.00 – Wodzisławski sztukmistrz 2022
19.20 – 20.40 – Busking: Uliczne Historie, Isafira, Klaun Kulka
20.50 – Jan Dudek – „Kamień Filozoficzny”
21.10 – Kolektyw LŁ – „Spektrum”

W Skrzyszowie na terenie gminy Godów odbędą się uroczystości rocznicowe 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski, których organizatorem jest Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.
Uroczystość rozpocznie się o 16.00 apelem na placu szkolnym Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie przy ul. 1 Maja 177 i złożeniem kwiatów pod powstańczym obeliskiem. Następnie po uformowaniu korowodu złożonego m.in. z członków pocztów sztandarowych, orkiestry, przedstawicieli władz gminy i sołectw oraz mieszkańców, uczestnicy apelu przejdą ulicami Skrzyszowa na miejsce głównych uroczystości przy Ośrodku Kultury w Skrzyszowie. Tam odbędzie się przywitanie gości.
O 17.30 koncertem Gminnej Orkiestry Dętej rozpocznie się artystyczna część obchodów. Godzinę później zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
19.30 rozpocznie się występ zespołu Sunny Band. W ramach wydarzenia przewidziano również pokazy rekonstrukcyjne, śląską kuchnię oraz prezentację muralu "Kopiec wolności", znajdującego się na jednej ze ścian Ośrodka Kultury w Skrzyszowie.


PONIEDZIAŁEK - 4 lipca

10.00 Żywe lekcje historii i regionalizmu z udziałem zaproszonych gości: Dariusz Niebudek, Marian Chrobok, Marek Szołtysek oraz nasi lokalni pasjonaci. Start: 4 lipca 2022 r. Miejsce realizacji warsztatów i żywych lekcji: GCK Gorzyce, ul. M. Kopernika 8. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Czekamy na zgłoszenia do 30 czerwca 2022 r. mailowo: okg.gck@gorzyce.pl lub telefonicznie: 32 451 16 87.


Zobacz co ciekawego u sąsiadów

Żorski imprezownik. Zapowiedzi wydarzeń 30 czerwca - 6 lipca

Jastrzębski imprezownik. Zapowiedzi wydarzeń 30 czerwca - 6 lipca

Rybnicki imprezownik. Zapowiedzi wydarzeń 30 czerwca - 6 lipca

Raciborski imprezownik. Zapowiedzi wydarzeń 30 czerwca - 6 lipca

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].