Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wosiówka czy Swobodówka? Obwodnica Rudnik-Żerdziny zagrożona, bo Eko-Okna się wycofały

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda tłumaczył na czerwcowej sesji Rady Powiatu Raciborskiego jakie szanse ma inwestycja z rządowym dofinansowaniem. Deklarująca dotąd współfinansowanie spółka z Kornic Eko-Okna, żąda innego przebiegu nowej drogi - takiego, który dojdzie do fabryki okien. - W takim kształcie nowa obwodnica musiałaby być o 50% dłuższa - zauważa włodarz Powiatu.

Wosiówka czy Swobodówka? Obwodnica Rudnik-Żerdziny zagrożona, bo Eko-Okna się wycofały
Szymon Bolik pytał na sesji o przyszłość planowanej obwodnicy, do której dołoży się rząd

Tematem obwodnicy zainteresował się na sesji radny Szymon Bolik z Krowiarek. - Tak dużo się o tym mówiło, o tej północno-zachodniej obwodnicy Raciborza. Czy to będzie Wosiówka, czy Swobodówka, proszę powiedzieć czy pan zszedł z ringu walki o tę drogę? - zapytał tuż po comiesięcznym raporcie starosty, w którym nie padło na temat problemu z drogą ani słowo.

Przed sesją do starostwa dotarła informacja o innym przebiegu obwodnicy, jakiego oczekuje firma Eko-Okna. W związku z tym wycofała się ze wsparcia finansowego dla obecnej trasy, która kończy się w Żerdzinach, a nie w Kornicach.

Starosta odbył rozmowy w urzędzie marszałkowskim deklarując tam, że w montaż finansowy mogą się włączyć gminy powiatu raciborskiego.

Swoboda spotkał się w tej sprawie z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym, od którego uzyskał zapewnienie, że jeśli budżet miasta pozwoli, to samorząd włączy się w montaż finansowy projektu. Na tej podstawie sporządzono pismo do marszałka, podpisanie przez Swobodę i Polowego. Napisano w nim, że Powiat i Miasto apelują, żeby dalej procedować budowę obwodnicy.

Swoboda zdaje sobie sprawę, że w czasie, gdy można byłoby już procedować dokumentację, trzeba nadal szukać środków na montaż finansowy. - Rozmawiałem o tym z posłem Michałem Wosiem. Takie środki pojawiają się, czego przykładem jest Rybnik, który pozyskał środki na RDRP (Regionalna Droga Racibórz Pszczyna). Powiat i Miasto będą szukać możliwości wsparcia finansowego na projekt obwodnicy i to do skutku, bo jest sporo rządowych programów. Jak już będzie gotowy projekt, to będzie łatwiej o montaż finansowy samego zadania - podkreślił starosta raciborski.

Swoboda dodał, że decyzja ze strony Eko-Okien zapadła, gdy samorząd powiatowy podał (przed miesiącem), że zamierza się zabezpieczyć przed sytuacją rezygnacji partnera aktem notarialnym.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ad_vocem (188.146. * .173) 29.06.2022 13:35

A dlaczego prywatna firma ma dawać kasę na publiczną drogę?

~Raciborek5 (46.134. * .156) 29.06.2022 09:27

A tyle było zdjęć i oklasków z sukcesu. Może najpierw zapytać mieszkańców Raciborza i radnych jaki ma być przebieg bo ludzie spoza Raciborza mogą nie znać potrzeb mieszkańców w zakresie obwodnicy.

~Mel97 (91.224. * .82) 29.06.2022 09:01

Wosiówkę już mamy, Woś to co obiecał załatwił, szkoda, że inni politycy dużo mówią, a nie robią nic.