Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bez Fundacji Wspólnota Dobrej Woli nie byłoby Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży

20 czerwca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Stało się ono doskonałą okazją do wspomnień, gratulacji, ale i podziękowań.

Bez Fundacji Wspólnota Dobrej Woli nie byłoby Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży

Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Joanna Rduch-Kaszuba, która powitała przybyłych gości i oddała głos staroście Leszkowi Bizoniowi. Ten podziękował za możliwość spotkania z reprezentantami środowisk osób z niepełnosprawnością. Słowa szczególnego uznania skierował do przybyłych na jego zaproszenie przedstawicielek Fundacji Wspólnota Dobrej Woli, która od trzydziestu lat działa na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Starosta podziękował ustępującej prezes Fundacji Wiesławie Kiermaszek-Lamli za lata owocnej pracy na rzecz osób potrzebujących. Wspominał czasy, gdy pani Wiesława była najpierw naczelnikiem, a potem wójtem gminy Lubomia, z której sam się wywodzi. Podkreślał, że honorowa prezeska Fundacji przez wszystkie te lata dała się poznać jako osoba bardzo skuteczna i walcząca o osoby z niepełnosprawnościami na wszelkich możliwych polach. O sprawie pisaliśmy w artykule pn. Wiesława Kiermaszek-Lamla zrezygnowała z funkcji prezesa Fundacji Wspólnota Dobrej Woli.

Naturalna zmiana u steru

Podziękowania i gratulacje otrzymała również nowa przewodnicząca Fundacji, którą została Anna Białek, była dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w ramach którego powstały jedne z pierwszych w regionie oddziałów integracyjnych w liceum ogólnokształcącym. - Pani Anna – podobnie jak pani Wiesława – działają w Fundacji niemalże od początku, dlatego zmiana przy sterach organizacji odbywa się w sposób naturalny - podkreśla Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Podczas spotkania Anna Białek zapewniła o dużej woli Fundacji w rozwijaniu kontaktów z powiatowymi służbami i czerpania z ich wiedzy oraz doświadczenia, zwłaszcza na polu pozyskiwania funduszy na cele społeczne, m.in. na kulturę i sport osób niepełnosprawnych.

Wielka rola Fundacji i WORiTU

Przewodnicząca rady Joanna Rduch-Kaszuba zwracała uwagę na funkcję Fundacji, jaką pełniła ona w procesie zmiany sposobu myślenia o osobach z niepełnosprawnościami. – To, że dzisiaj tak, a nie inaczej postrzegamy osoby z niepełnosprawnościami, że je dostrzegamy, że nie są one już uwięzione w czterech ścianach swoich mieszkań, że pracują, uczą się, że są po prostu między nami, to wszystko duża Wasza zasługa – powiedziała Rduch-Kaszuba.

Obecne na spotkaniu przedstawicielki Fundacji opowiadały m.in. o pomyśle i o walce, aby w budynku dawnego żłobka przy ul. Wyszyńskiego utworzyć ośrodek zajmujący się profesjonalną rehabilitacją dzieci i młodzieży. Ośrodek powstał przy udziale ówczesnych władz Wodzisławia Śl., ale głównie dzięki determinacji – jak to określili uczestnicy desperacji – osób i podmiotów, które powołały do życia fundację, a wśród nich największą grupę stanowili księża z kilkunastu parafii. - Do dzisiaj z usług Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży korzysta średnio ponad 500 dzieci miesięcznie z całego powiatu wodzisławskiego i spoza niego, m.in. Jastrzębia-Zdroju, Żor, powiatu raciborskiego, a nawet z okolic Katowic - zwraca uwagę Wojciech Raczkowski.

Dyrektor PCPR Irena Obiegły podkreśliła wielką rolę Fundacji i WORiTU w kształtowaniu przyszłego powiatowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. – Gdy zaczynaliśmy tworzenie powiatowego systemu pomocy osobom z niepełnosprawnościami mieliśmy tylko WORiT. Później udało się utworzyć warsztaty terapii zajęciowej i to były te milowe kroki, które pozwoliły na dalsze działania. Dzisiaj mamy 2 WTZ-y, 2 ośrodki wsparcia, domy pomocy społecznej, instytucje edukacyjne nastawione na osoby o szczególnych potrzebach itp. ale wszystko zaczęło się od tego pierwszego kroku, jakim było utworzenie przed 30 laty WORiT-u – powiedziała Irena Obiegły.

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].