Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

10 milionów na 8 dróg. Lasy Państwowe i Powiat Raciborski biorą się za remonty

Racibórz, Nędza, Kornowac i Rudnik - w tych gminach będą remontowane drogi, do których dołożyły się Lasy Państwowe. O “gigantycznych pieniądzach” i realnym efekcie trójstronnej współpracy (lasy-starostwo-poseł) mówiono na konferencji prasowej z udziałem Michała Wosia, Grzegorza Swobody i Damiana Siebera. Do wizyty posła i dyrektora w starostwie doszło 20 czerwca.

10 milionów na 8 dróg. Lasy Państwowe i Powiat Raciborski biorą się za remonty
Na konferencji prasowej w starostwie Grzegorz Swoboda mówił o dobrej współpracy, której owocem będą inwestycje w infrastrukturę drogową

Spotkanie z prasą odbyło się w nowej sali posiedzeń zarządu w starostwie przy placu Okrzei, zaprezentowanej niektórym z mediów po raz pierwszy.

Nie chcą księżycówek

- Żeby nie trzeba było zjeżdżać z nowych dróg, wielkich inwestycji w jakiś księżycówki - tak tłumaczył mariaż samorządu z Lasami poseł Michał Woś z Solidarnej Polski. Przy okazji zganił lokalne władze, że od 2018 roku nic dobrego nie zadziało się w sprawie kontynuacji raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna. Tymczasem za 160 mln zł powstanie jej kolejny odcinek Rybnik-Rydułtowy.

Planowane nakłady dotyczą remontów dróg znajdujących się w rejonie lasów w powiecie. Lasy Państwowe od 2016 roku współpracują z samorządami, aby dojazdy do dróg leśnych były jak najlepsze. Lasy dofinansują 8 projektów drogowych na ziemi raciborskiej na łączną odległość 10 km dróg.

Podnoszą standard

Dyrektor Damian Sieber zaczął swą wypowiedź na konferencji od hasła: Dla lasu, dla ludzi. Zgodnie z zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych realizowane są wspólne przedsięwzięcia drogowe z samorządami. Wsparcie finansowe jest im przekazywane od 2016 roku. Ogólnie wydano już 469 mln zł, z czego na terenie dyrekcji z Katowic - 156 mln zł. Budowa, remont czy modernizacja drogi muszą nieść obopólną korzyść dla partnerów - Lasów i samorządu. Mają służyć gospodarce leśnej, funkcji produkcyjnej oraz infrastrukturze turystycznej i zabezpieczeniu pożarowemu. Nie chodzi zatem wyłącznie o poprawę warunków dla wywozu drewna, ale i wjazdu do lasu przez ciężkie wozy bojowe straży pożarnej.

- Podnosimy standard nośności tych dróg, ale nie finansujemy wydatków na sieci, kanalizację, chodniki czy oświetlenie - mówił szef regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Potężna kwota

Dyrektor Sieber dodał, że Racibórz stanowi ważny punkt na mapie Lasów Państwowych. 5 z 8 projektów znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Sieber podkreślił, że instytucja, którą kieruje, przychyla się do wartościowych inicjatyw i jest wdzięczny samorządom, że te zdecydowały się sięgnąć po środki na drogi. - To nie jest na zasadzie, że kogoś się lubi, a kogoś nie. Trzeba sięgnąć po te pieniądze, którymi dysponujemy - zaznaczył przedstawiciel Lasów Państwowych.

Konferencję prasową transmitowaliśmy ze starostwa na żywo

Głos zabrał jeszcze radny powiatowy Szymon Bolik, wskazując na inny projekt z udziałem Lasów Państwowych finansowany w ramach rządowego programu Polski Ład. Tam beneficjentem jest Gmina Pietrowice Wielkie, a chodzi o drogę z Raciborza, przez Żerdziny do Kornic. Będzie biegła przez las. W ramach inwestycji kosztującej 11 mln zł powstanie również droga dla rowerzystów. - W ten projekt drogowy Lasy Państwowe także zaangażowały się, pomagając współtworzyć ten element infrastruktury - podkreślił Bolik.

Starosta raciborski oznajmił, że Powiat w tej kadencji stawia na rozwój na wielu płaszczyznach. Działania te dotyczą: szkolnictwa, szpitala i dróg. - Wiele zadań jeszcze przed nami. Wciąż chcemy aplikować o środki z różnych, pozabudżetowych źródeł. Ta potężna kwota - 10 mln zł zasili budżet Powiatu. Potrzebne są jeszcze wkłady własne do tych projektów. Gminy współpracują tu z samorządem powiatowym i 20% wkładu własnego dzielone jest z gminami - wyjaśnił włodarz Powiatu.

Dla Grzegorza Swobody ważne jest, że starostwo nie musiało zwiększać zatrudnienia, by pozyskiwać kolejne środki zewnętrzne. - Te wszystkie rzeczy są przerabiane obecnym składem urzędniczym. Programów Funkcjonalno-Użytkowych jest sporo do przygotowania. Pokazujemy, że można, choć roboty do wykonania jest dużo - podsumował starosta.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~leniwy_starosta (89.151. * .250) 23.06.2022 16:59

"Dla Grzegorza Swobody ważne jest, że starostwo nie musiało zwiększać zatrudnienia, by pozyskiwać kolejne środki zewnętrzne". Jak się nie potrafi zarządzać, to fajnie mieć takiego Wosia, co załatwi kasę i znowu niewiele robiąc coś skapnęło. Znowu jest okazja na lans medialny. Pikuś z tym, że jak sama nazwa wskazuje są to środki z lasów państwowych. Żeby ktoś kiedyś nie zaczął tego sprawdzać, bo nasz minister może mieć równie wesoło, jak i z pegazusem.

~Romek84 (79.187. * .180) 23.06.2022 11:14

O widzę, że w mojej wsi robią drogę.

~Lotek (91.224. * .82) 23.06.2022 11:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kolejne miliony dla Raciborza i kolejne dzięki Panu Wosiowi. Głos na Wosia nie był głosem straconym!

~Mel97 (91.224. * .82) 23.06.2022 11:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobrze, że Woś się stara, żeby pozyskiwac pieniądza na rozwój naszego miasta. Widac, że działa.