Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rekordowy Raciborski Festiwal Średniowieczny. Przyjechało ponad 600 odtwórców, trzeba było poszerzyć teren obozowiska [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Drengowie z żelazną konsekwencją budują markę Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. Impreza stale się rozwija, program jest coraz bogatszy, a odtwórców przybywa i przybywa. W tym roku jest to już ponad sześćset osób z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Rekordowy Raciborski Festiwal Średniowieczny. Przyjechało ponad 600 odtwórców, trzeba było poszerzyć teren obozowiska [ZDJĘCIA] [WIDEO]
Odwiedziliśmy obozowisko Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego na grodzie przy Arboretum Bramy Morawskiej. Z tego artykułu dowiecie się, co można zobaczyć, kupić i zjeść na jedynej tego typu imprezie w naszym regionie.

Świetna miejscówka, czyli gród, lasek i... basen

- Jestem tu pierwszy raz. Dlaczego przyjechałam? Bo słyszałam, że impreza jest super. No i odbywa się tu turniej łuczniczy, w którym biorę udział - mówi Nowinom Dominika "Rosława" Staniszewska, która przyjechała na festiwal z Wrocławia.

Dominika Rosława Staniszewska posługuje się długim łukiem wykonanym z jesionu. Broń ma 170 cm długości, co odpowiada wzrostowi łuczniczki.

W podobnym tonie wypowiadają się pozostali odtwórcy, z którymi rozmawiamy. - Pochodzę z Warmii, od kilku lat mieszkam w Wielkiej Brytanii, a do Raciborza przyjechałam po raz pierwszy. Wczoraj poprowadziłam warsztaty, a dziś wygłoszę wykład o farbowaniu naturalnym - mówi nam Katarzyna Stasińska (zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłamy na Facebooku: Tęcza średniowiecza).

Katarzyna Stasińska jest ekspertką w farbowaniu naturalnymi metodami. Wie dokładnie, jakie rośliny trzeba wymieszać, aby uzyskać konkretny pigment. W rozmowie z Nowinami opowiada o urzecie barwierskim - roślinie, którą wykorzystywano do otrzymania niebieskiego barwnika. Był to bardzo kosztowny kolor, bo z kilograma roślin można było uzyskać zaledwie 3-4 g pigmentu. Warto wspomnieć, że roślina jest typu inwazyjnego i w szybkim tempie wyjaławia glebę. Odkryto to już w średniowieczu i w niektórych krajach zabroniono jej uprawy.

- Miejscówka jest świetna. Program jest bardzo bogaty. Atrakcji jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie wziąć udziału we wszystkim. Fajnie obozuje się w lasku, no i jeszcze basen, który jest tak blisko - wyliczają zalety festiwalu Herkia, Estrid, Revna i Damroka z warszawskiej drużyny Czarny Wąż.

Herkia, Estrid, Revna i Damroka przyjechały do Raciborza z Warszawy. Są tu pierwszy raz, ale nie żałują. Podoba im się obozowisko w lesie, bogaty program imprezy oraz... sąsiedztwo basenu.

Rzemiosło i nietypowa kuchnia

Dla odtwórców festiwale takie jak ten w Raciborzu są świetną okazją do zakupu wyrobów rzemieślniczych - od broni i pancerzy, przez elementy ubioru, biżuterię, na ceramice kończąc. Częstokroć są to dzieła sztuki, tworzone przez pasjonatów dla pasjonatów, cechujące się przepięknym wzornictwem, nawiązującym do sztuki słowiańskiej i skandynawskiej.

Borys i Boryslav przyjechali do Raciborza z Dąbrowy Górniczej.

Odtwórcy, ale i goście festiwalu, mogą również zasmakować w ofercie kulinarnej. W grodowej karczmie serwowana jest "Uczta wikinga". Co to za przysmak? - To sztuka mięsa wieprzowego. Podajemy ją z kaszą doprawioną ziołami i dodatkami - grochem z miętą i miodem lub jabłkami z chrzanem - mówi nam Elżbieta "Sigrun" Noga.

Elżbieta Sigrun Noga i Dobrosława Karolina Biedka zadbają, aby nikt nie wyszedł z festiwalu z pustym brzuchem.

Julia Olga Mokry wyrabia ciasto na podpłomyki. To nic innego jak połączenie mąki, wody i przypraw. - W wersji premium wodę można zastąpić piwem - mówi Julia, która należy do Drengów od niespełna roku. Do wczesnego średniowiecza wciągnął ją chłopak - Borg.

Nowością tegorocznego festiwalu jest również Jurta Tatarska z oryginalną kuchnią tatarską. Pierwszego dnia festiwalu jurta była oblężona przez klientów. - Sprzedaliśmy prawie wszystko - mówi Mateusz "Orzech" Orzechowski, który prowadzi jurtę. W sobotnie południe wciąż można było tu kupić belisze, halvę, soczewiaki, czeburaki i ciasta. - Potrawy, które sprzedajemy, przygotowuje dla nas rodzina tatarska z Białegostoku - dodaje Mateusz Orzechowski. W rozmowie z Nowinami przyznaje, że takich imprez jak Raciborski Festiwal Średniowieczny odbywa się w Polsce niewiele.

Jurta z tatarskimi przysmakami, o której wspominamy w artykule. Na zdjęciu Mateusz Orzechowski. - Wasz festiwal jest świetny - mówi.

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat

Impreza podoba się nie tylko odtwórcom, ale również gościom festiwalu. - Klimat jest niesamowity. Można się przenieść w czasie o kilkanaście wieków wstecz - mówi Nowinom pani Agata, która przyjechała do Raciborza spod Rybnika.

Pani Agata i Krzyś przyjechali na festiwal z okolic Rybnika. Bardzo podoba im się klimat imprezy. Na zdjęciu bawią się miniaturową katapultą, która jest ustawiona na placu zabaw przy grodzie.

- Wrażenia? Jak najbardziej pozytywne. Nie spodziewaliśmy się, że to będzie tak duże. Ostatni raz byliśmy kilka lat temu, ale wtedy to była o wiele mniejsza impreza - mówią nam Amelia Szatkowska i Szymon Mrozek.

Amelia Szatkowska i Szymon Mrozek bardzo lubią historię. Odwiedzili festiwal po kilkuletniej przerwie i... nie żałują. Są zaskoczeni, że impreza tak bardzo się rozrosła.

Poniżej spacer po grodzie i obozowisku z Markiem Ragnaldem Manszem oraz pierwsza walka turnieju wojów:


Co jeszcze w programie?

18 czerwca (sobota)

 • 11.00 - 16.00 - pokazy rzemiosł
 • 12.00 - 18.00 - gry i zabawy dla dzieci
 • 14.00 - bajka pt. "Przygody rycerza Szaławały" (pod dębem)
 • 15.00 - szkoła walki dla dzieci (szranki na terenie grodu)
 • 16.00 - wielka bitwa wojów (plac przed bramą główną)
 • 18.30 - turniej rodzinny (plac przed główną bramą)
 • 19.30 - turniej rzutu zapałką (plac przed główną bramą)
 • 20.30 - koncert zespołu Ęzibaba (pod dębem)

Dziewczyny z wilkiem to Misa Ida oraz Luska Kumperka z Czech. Ich pupil wabi się Lavfey. To tzw. rasa hybrydowa, bardzo blisko spokrewniona z wilkiem.

19 czerwca (niedziela)

 • 10.00 - warsztaty haftu historycznego
 • 11.00 - warsztaty tkactwa
 • 12.00 - 16.00 - gry i zabawy dla dzieci
 • 12.30 - karawana opowieści dla dzieci "Opowieści drzew" (pod dębem)
 • 13.00 - wielka bitwa wojów (plac przed bramą główną)
 • 14.30 - turniej szkoły walki dla dzieci (szranki)
 • 15.00 - karawana opowieści dla dorosłych "Opowieść o demonach słowiańskich (chata międzysłupowa)
 • 16.00 - koncert zespołu Celtic Women (pod dębem)
 • 17.00 - zakończenie festiwalu

Impreza odbywa się na grodzie przy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu (ul. Markowicka). Uwaga! Znalezienie wolnego miejsca parkingowego na Markowickiej graniczy z cudem, a na większości ulic sąsiedniego osiedla domów jednorodzinnych obowiązują zakazy zatrzymywania się lub postoju. Najlepiej skorzystać z parkingu przy centrum handlowym Auchan i przespacerować się na teren grodu. Zajmie to kilka minut.

12. Raciborski Festiwal Średniowieczny 2022 6 wiadomości, 3 komentarze w dyskusji, 682 zdjęcia, 1 film

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .84) 18.06.2022 21:16
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@new_src (89.151.*.61) : Dokładnie, w "takie coś" inwestowane są miejskie pieniądze i jest to jedna z najlepszych inwestycji ! Racibórz to historyczne miasto o książęco - rycerskim charakterze które jest prawdziwym skarbem, oczywiście od dziesięcioleci fatalnie zarządzanym ale wciąż skarbem ! Nic tak nie edukuje i nic tak nie zachęca dzieci i młodzieży do nauki historii jak właśnie takie imprezy. Brawo dla organizatorów !

~new_src (89.151. * .61) 18.06.2022 20:06
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

I na takie coś wyrzucane są miejskie pieniądze?