Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy na żółtym rowerze pierwszy testował Miasteczko Ruchu Drogowego w SP18

To jest miejsce, gdzie można uczyć dzieci bezpiecznej jazdy rowerem. Rodzice powinni zabierać tu swe pociechy, żeby nabrały wprawy, zanim wyjadą w miasto - z takim przesłaniem wyartykułowanym przez policjanta Piotra Bednarka otwarto nowy miejski obiekt w Raciborzu.

Prezydent Polowy na żółtym rowerze pierwszy testował Miasteczko Ruchu Drogowego w SP18
Dariusz Polowy prezydent Raciborza testuje nowe Miasteczko Ruchu Drogowego

Materiał wideo:

Na oficjalne otwarcie miasteczka, przygotowane przez SP18 i wydział edukacji magistratu przybyli dyrektorzy szkół miejskich, radni oraz funkcjonariusze straży miejskiej i policji.

Inwestycja powstała, jak stwierdził dyrektor SP18 Mariusz Kaletą - w sportowym tempie, w ciągu tygodnia.

Kaleta zaznaczył, że placówka zgodziła się "oddać" stare miasteczko pod lokalizację pumptrack, ale postawiono warunek, że taki obiekt pojawi się w innym miejscu szkoły.

- Miasteczko wygląda przecudnie, ma piękne kolory - mówił na miejscu prezydent Dariusz Polowy.

Zaznaczył, że choć to on przecina wstęgę, to nowa inwestycja nie jest wyłącznie jego zasługę. - Że takie coś się wydarzyło, to efekt pracy całej rzeszy ludzi, którzy przyłożyli do tego rękę. Wielkie podziękowania dla pana dyrektora. I to nie jest tylko słowo "dziękuję", ale jest też wymiar materialny - powiedział włodarz i wręczył Mariuszowi Kalecie ciężkawą torbę z urzędu. Podkreślił, że to nagroda za to, że tak sprawnie udało się przeprowadzić tę małą inwestycję.

- Wymiar praktyczny jest tu bardzo ważny, bo młodzi ludzie łatwiej wejdą w reżim ruchu drogowego i łatwiej będzie im się odnaleźć w rzeczywistości drogowej - powiedział prezydent Polowy.

Wspomniał o swoim najmłodszym synu, który jest uczniem 7 klasy. - On ma taki zimny chów i dosyć wcześnie musiał się nauczyć sam przemieszczać z Ocic na Rynek, ale ma kolegów, którzy dopiero w tej 7 klasie zaczynają się wprawiać w takie dłuższe trasy rowerowe z domu, bo z oporem podchodzili do tego jak się zachować na drodze, jak się poruszać. Takie miasteczko im pomoże, choć młodzież musi wiedzieć, że nawet jak ma pierwszeństwo, a jedzie ciężarówka to powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania - podkreślił Dariusz Polowy.

Wraz z miasteczkiem pojawiły się dwa rowery przekazane szkole przez katowicki Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Na nich będą prowadzone egzaminy na kartę rowerową.

- Wszystko co czynimy na tym świecie, czynimy na chwałę Bożą. Dlatego nie mogło dziś zabraknąć przedstawiciela władzy duchowej - stwierdził D. Polowy i zaprosił do poświęcenia nowego obiektu księdza Artura Juzwę z parafii Matki Bożej.

- Boże, strzeż wszystkich którzy będą tutaj jeździć - powiedział kapłan i pokropił miasteczko i zgromadzonych wodą święconą.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonała uczennica Agnieszka Szałek z prezydentem Polowym.

Mariusz Kaleta poinformował, że miasteczko ma wymiary 40 m na 20 m, posiada 50 znaków, sygnalizację świetlną, trasę z progiem zwalniającym, zaporą kolejową i ścieżką rowerową oraz ósemką do nawracania.

Miasteczko pojawiło się w miejscu starego boiska asfaltowego przy szkole.

Dodatkowo umieszczono przy nim 8 gier i zabaw świetlicowych, dla uczniów klas 1-3 i dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej. Wykonano je z premarków termoplastycznych.

Mariusz Kaleta zauważył, że problemem mogą być znaki drogowe, które nie są przytwierdzone na stałe, podobnie jak sygnalizacja. - Nie chcemy tego codziennie chować i wynosić, ale zdaję sobie sprawę, że po nocy może ich brakować - zauważył szef placówki.

Trasę w miasteczku przejechali jako pierwsi podopieczni Iwony Kuźmicz z klasy sportowej 5a.

Namówiono prezydenta, by jako pierwszy wjechał do miasteczka. Ten wahał się, wspominając, że jego zastępca Dawid Wacławczyk nabawił się kontuzji na pumptracku. Podjął jednak wyzwanie.

Sonia Sokół z firmy Smart Plac z Rybnika, która wykonała miasteczko, wyjaśniła, że zamysł projektowy był taki, aby wykorzystać jak największą liczbę elementów, z którymi młodzież spotka się na drogach.

Dlatego pojawiło się m.in. skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną.

Miasteczko będzie służyć do egzaminów praktycznych na kartę rowerową. Tak mówił o nim Piotr Bednarski z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu:

Powstało bardzo fajne miejsce, zbliżone do warunków drogowych, a ruch na drogach jest coraz większy. Cieszę się, że każda remontowana droga w Raciborzu zyskuje ścieżkę rowerową i tu też jest ona także wymalowana. Pamiętajmy, że ten plac nie służy tylko do egzaminów, do turniejów z wiedzy o ruchu drogowym. Chciałbym, żeby był inspiracją dla rodziców, aby przychodzili z dziećmi je uczyć zasad ruchu drogowego, zapoznawać je ze znakami, rozwiązaniami drogowymi. Żeby dzieci mogły tu z nimi poćwiczyć. Bo karta rowerowa to tylko dokument, ale trzeba nauczyć się poruszać zgodnie z przepisami i bezpiecznie - podsumował policjant.

Z całego wydarzenia prowadziliśmy transmisję na żywo

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kapsul (195.158. * .118) 07.06.2022 16:53

Bardzo dobra inicjatywa. Zanim dzieciaki wyjadą na drogę przyda im się trochę praktyki w bezpiecznym miejscu