Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rodzaje złotych monet

Jeśli chodzi o ich rodzaj najcenniejsze są tak zwane monety bulionowe, zwane również monetami inwestycyjnymi.

Rodzaje złotych monet

Jakie złote monety są najcenniejsze?

Są one wybijane ze złota o najwyższej próbie. Mogą, ale nie muszą posiadać wartości nominalnej. Rzadziej powstają z innych metali szlachetnych – srebra, palladu czy platyny. Za pierwszą typowo inwestycyjną złotą monetę uznaje się słynnego krugerranda z Republiki Południowej Afryki wybitego w 1967 roku, który aż do lat 80-tych zeszłego stulecia dominował na rynku monet bulionowych. Złote monety stanowią ciekawa alternatywę dla sztabek złota. Często nabierają dodatkowo wartości kolekcjonerskiej, szczególnie jeśli wybijane są na specjalne okazje i w niewielkich nakładach. Inne monety, obiegowe tak jak na przykład popularna w Polsce złota dwudziestodolarówka również mogą posiadać znaczną wartość, wszystko jednak zależy od stanu ich zachowania. Wartość monet spada nawet przy najmniejszych zarysowaniach lub uszkodzeniach. Monety wytarte, nadpiłowane, mocno porysowane można spieniężyć wyłącznie jako tak zwany złoty złom. Dlatego dla posiadaczy złotych monet bardzo ważne jest ich przechowywanie.

Gdzie się kupuje złote monety?

Monety inwestycyjne sprzedaje Narodowy Bank Polski, Mennica Państwowa a także wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest Artar.com.pl, która posiada wszelkie niezbędne uprawnienia do obrotu metalami szlachetnymi. Można tutaj zarówno dokonać zakupu monet inwestycyjnych jak i spieniężyć posiadane złote monety za gotówkę. Przed sprzedażą rzeczoznawcy z artar.com.pl dokonują bezpłatnej wyceny monet, a oferowana cena nie zobowiązuje do sprzedaży. Ceny złota, złotych monet i innych metali szlachetnych są aktualizowane na stronie artar.com.pl co 3 minuty uwzględniając notowania metali szlachetnych na światowych rynkach, a także kursy walut. Sprzedaż i kupno złotych monet poza oficjalnym obiegiem łączy się z wysokim ryzykiem. Sprzedający nawet nieświadomie mogą oferować doskonale podrobione falsyfikaty z różnego rodzaju stopów imitujących złoto.

Czy złote monety to korzystna inwestycja?

Można uznać je za wyjątkowo stabilną lokatę, która oprze się inflacji i wahaniom gospodarczym na całym świecie. Jednak nie jest to metoda na szybkie pomnażanie majątku w stylu kupić tanio i sprzedać drogo. To inwestycja, która realnie zacznie się opłacać po kilku latach. Kolejną zaletą inwestowania w złote monety jest fakt, że są zwolnione z tak zwanego podatku Belki, który działa w przypadku innych metali szlachetnych uznawanych za metale przemysłowe. Najlepiej nabywać monety bulionowe w specjalnych, firmowych zapieczętowanych opakowaniach. Nie należy ich wyjmować, nawet bardzo ostrożnie, bo naruszenie pieczęci od razu zmniejszy ich wartość.

Materiał zewnętrzny