Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim w Raciborzu... bez posłów [ZDJĘCIA]

Posłowie, którzy zazwyczaj chętnie biorą udział w strażackich uroczystościach, tym razem nie dojechali. Powód? Poranne głosowania w Sejmie RP.

Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim w Raciborzu... bez posłów [ZDJĘCIA]
Strażacka uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kaplicy zamkowej, a następnie przeniosła na dziedziniec Zamku.

Na was zawsze można liczyć

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy ku czci ofiar tragicznych zdarzeń w kopalniach "Pniówek" i "Zofiówka". Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek.

- Jestem ciekaw, czy kiedykolwiek trafimy na coś, z czym nie będziemy potrafili sobie poradzić? Wątpię

- powiedział komendant, dziękując strażakom za ich służbę.

Brygadier Ceglarek podkreślił, że dziś granica między zawodowcami i ochotnikami zaciera się, a wszyscy strażacy są jednością.

Jedyną parlamentarzystką obecną na Dniu Strażaka była senator Ewa Gawęda. Podziękowała strażakom za pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Na was zawsze można liczyć - dodała.

Starosta Grzegorz Swoboda podkreślił, że to właśnie strażacy są na pierwszym miejscu rankingu zaufania. Jest to nagroda za ich codzienną, ofiarną służbę.

Zapowiedź wielkich ćwiczeń

W tym roku Państwowa Straż Pożarna świętuje jubileusz 30-lecia. - Te 30 lat to parę milionów zdarzeń, wśród których najtragiczniejsze to pożar w Kuźni Raciborskiej i powódź z 1997 roku - powiedział obecny na uroczystości st. bryg. Mirosław Synowiec, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach.

Przedstawiciel kierownictwa PSP w województwie śląskim zapowiedział organizację wielkich, międzywojewódzkich ćwiczeń strażackich w lasach wokół Kuźni Raciborskiej na przełomie sierpnia i września.

W uroczystości wzięli udział również byli komendanci PSP w Raciborzu: st. bryg. Andrzej Brzozowski i st. bryg. Jan Pawnik.

Strażacy i przedszkolaki

Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród przedszkolakom, którzy zwyciężyli konkursie plastycznym ze strażackim motywem, a także występem dzieci z Przedszkola nr 15 (przedszkole sąsiaduje przez ulicę z komendą PSP w Raciborzu).

Dzieci z Przedszkola nr 15 w Raciborzu wykonały program artystyczny z tańczącymi ognikami.

* * *

Oprócz senator Ewy Gawędy i starosty Grzegorza Swobody w uroczystości wzięli udział m.in.: burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, wójt Rudnika Piotr Rybka i wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny. Nie zabrakło przedstawicieli sąsiednich komend PSP oraz jednostek OSP, a także Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, duchowieństwa, Lasów Państwowych, sanepidu i służb weterynaryjnych. Był też dyrektor biura poselskiego Michała Wosia Szymon Szrot.

Dzień Strażaka A.D. 2022 przeszedł do historii. Na koniec pamiątkowe zdjęcie.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Redakcja redakcja 30.05.2022 08:37

@ZawiedzionyNowinami, w tytule uwypukliliśmy to, co odróżniało tegoroczne obchody Dnia Strażaka od uroczystości z minionych lat. Przypominamy też, że nasz wkład w uhonorowanie strażaków to nie tylko relacje z oficjalnych obchodów, ale również autorskie materiały dziennikarskie (https://www.nowiny.pl/189877, https://www.nowiny.pl/189885, https://www.nowiny.pl/190262, https://www.nowiny.pl/189976). Być może te artykuły Panu umknęły. Życzymy miłej lektury. Obiecujemy, że się Pan nie zawiedzie.

~ZawiedzionyNowinami (46.134. * .50) 28.05.2022 17:46

Panie żet, to w tym wydarzeniu było najważniejsze, że posłów nie było? Chyba nie płacimy im ciężkiej kasy za jeżdżenie po imprezach? Według mnie przesłanie artykułu powinno być inne, a nie już w tytule epatować tym, że brakowało kilku darmozjadów...

~OsiemGwiazdek (5.173. * .105) 28.05.2022 07:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Morawiecki mówił żeby Norwedzy podzielili się z nami swoim dobrem,ja chętnie podzielę się naszym „dobrem” czyli pisiorami i nic nie chce w zamian!

~StrażakSam (78.31. * .129) 27.05.2022 14:07

No i proszę, posłów nie było, impreza się odbyła, ślad węglowy był mniejszy, wszyscy zadowoleni.