Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bożydar Nosacz: O strażakach głośno, o pielęgniarkach cicho

Politycy uwielbiają spotkania i fotki ze strażakami. Inaczej jest z pielęgniarkami. Dlaczego? 

Bożydar Nosacz: O strażakach głośno, o pielęgniarkach cicho
Polityczna reprezentacja na Dniu Strażaka zawsze dopisuje. Od parlamentarzystów po prezydentów, burmistrzów i wójtów na radnych kończąc.

Spośród popularnych zawodów największym szacunkiem Polaków cieszą się strażacy, drugie miejsce zajmują ratownicy medyczni, trzecie lekarze, czwarte pielęgniarki, a piąte profesorowie uniwersytetów. Najgorsze zdanie mamy z kolei o influencerach, drudzy od końca są działacze partii politycznych, a kolejni negatywni bohaterowie rankingu to youtuberzy, posłowie na sejm i radni gminni*.

Dzięki zapoznaniu się z tym rankingiem nareszcie zrozumiałem, dlaczego politycy wszelkiej maści ciągną jak muchy do miodu do strażaków. Trwa to właściwie bez końca, przez cały rok, bo a to jakieś zebranie strażackie, a to wybory w kole OSP, ale apogeum rozgrywa się na początku maja, kiedy jest Dzień Strażaka. Wtedy czasem na zdjęciach liczba strażaków jest niewiele większa niż polityków różnego szczebla, którzy chcą się lansować w strażackim towarzystwie. Zapewne licząc przy okazji także na to, że strażaków jest dużo, większość ma rodziny, więc potencjalnie może się z tego zebrać całkiem niezły elektorat.

Aha, jest jeszcze jedna, rytualna okazja do strażacko-politycznej, acz chyba wymuszonej, biesiady, która przybrała już wszelkie znamiona absurdu. To tzw. przekazywanie wozów strażackich zakupionych ze środków publicznych, co oczywiście żadnemu politykowi nie przeszkadza sugerować swoją obecnością, że to akurat jego zasługa. No, ale że tych wozów nie jest aż tak dużo jak polityków, to czasem ten sam wóz trzeba przekazywać… kilka razy, bo przecież politycy nie lubią na tych imprezach konkurencji, i to nawet z tej samej partii. Strażacy po cichu się z tego wszystkiego śmieją, ale niespecjalnie mają inne wyjście niż szczerzyć się w uśmiechach na zdjęciach z politykami. Podobno nawet niezapraszanie tych ostatnich na imprezy niewiele daje, bo i tak przyjeżdżają.

Przy tej okazji tak mi się nasunęło, że kilka dni po Dniu Strażaka były aż dwa święta pielęgniarek. Pytanie do czytelników: czy widział/słyszał ktoś z Państwa by politycy równie ochoczo rzucili się do spotkań i publicznych podziękowań paniom pielęgniarkom i panom pielęgniarzom? Ja nic takiego nie zauważyłem. Nic. Cisza. Może boją się spotykać, bo ani nic im nie mają spektakularnego do przekazania (żeby w dodatku ładnie wyglądało na zdjęciu), ani też nikt nie da gwarancji, że rozgoryczone pielęgniarki nie zadają im jakiegoś kłopotliwego pytania. O warunki pracy, o płace, itp. Przykre, ale prawdziwe.

Dlatego z całym szacunkiem dla pań strażaczek i panów strażaków, kłaniam się nisko, nie tylko z okazji niedawnego, a zapomnianego święta, wszystkim Paniom Pielęgniarkom. A politykom przy okazji przypominam, że pielęgniarek też jest całkiem sporo, też mają rodziny i czynne prawa wyborcze.

Bożydar Nosacz

*Według najnowszych badań Agencji badawczej SW Research opublikowanych jako „Ranking społecznie poważanych zawodów 2022”.

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ad_vocem (89.25. * .182) 25.05.2022 12:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ciemny lud już nie taki ciemny, tylko nie ma alternatywy, nie ma na kogo głosować, bo Donald wzbogacony na brukselskiej pensji jest odklejony od rzeczywistości, nie wie czym ludzie żyją i jak do nich dotrzeć. A reszta tzw. opozycji to już w ogóle nie wiadomo gdzie jest i czym się zajmuje.

~Prowdaa (5.173. * .124) 25.05.2022 10:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kupuje, kupuje …..
Teraz jeszcze „zabrali” naziemne tv i wszyscy czy chcą czy nie muszą słuchać tych pisowskich bzdur w tvp!
Kiedy ci ludzie się obudzą?

~Ffccbb (83.26. * .217) 24.05.2022 20:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do Bbccff: Niestety, a piszę to z wielkim smutkiem, nie masz racji. Ludzie tego nie czują i nie używają rozumu do myślenia. Co te posły i wójty skrzętnie wykorzystują. Ktoś już to głośno powiedział: "Ciemny lud to kupi"? I niestety kupuje.

~Proletariat (188.146. * .148) 24.05.2022 15:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kiedy szary człowiek pracuje NA NICH oni w tym czasie wręczają jeden drugiemu kwiaty. Dzieci kwiaty można rzec .A wszystko to z miłości do koryta. Od burmistrzów pseudonim " nic nie mogę i nie poradzę" po p(osłów) gdzie potrzebna jedna sprawna ręką do głosowania partyjnego.

~Bbccff (78.31. * .129) 24.05.2022 14:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepsze jest to, że oni tą pazernością na szkło sami sobie szkodzą, bo ludzie czują że to pokazówka i zaczynają myśleć że jak te posły i burmistrze tylko latają po imprezach to za co oni biorą wypłaty.

Don_C 24.05.2022 14:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przy szpitalach ci ze zdjęcia też się lansują. Tylko że pielęgniarek tam nigdy nie ma. Co ciekawe ostatnio ich przewodniczący z Rydułtów podsumował że to są wybitni przecinacze wstęg i lanserzy. Mam pytanie w tym momencie- co posłowie i senatorowie z naszego powiatu robią żeby wreszcie ruszyła budowa obwodnicy czyli DGP? Co robią włodarze wszelkich miejscowości z naszego powiatu oprócz wręczania kwiatów i jeżdżenia po podobnych imprezach?