Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pandemia, kryzys migracyjny, a teraz wojna. W (niedo)czekaniu na lepsze czasy

Według eskpertów i strategów czeka nas czas głodu, migracji i dezinformacji. Rosyjska napaść na Ukrainę uruchomiła reakcję łańcuchową, która spowoduje ogromne problemy w wymiarze globalnym - pisze Artur Marcisz.

Pandemia, kryzys migracyjny, a teraz wojna. W (niedo)czekaniu na lepsze czasy
Wojna na Ukrainie spowoduje głód w Afryce i na tzw. Bliskich Wschodzie. W efekcie może dojść do fali migracji na niespotykaną wcześniej skalę. Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay).
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Ten rok miał być wreszcie normalny, miał przynieść wytchnienie od pandemii. I przyniósł, ale nie takie jakiego wszyscyśmy oczekiwali. Teraz znów więc wyczekujemy - tym razem końca wojny. Zmęczeni i spragnieni tak nieodległej przecież normalności wyszukujemy informacji, że już, zaraz, wkrótce Rosja przegra i w ogóle znowu będziemy szczęśliwi (pararfazując tytuł świetnego filmu). Jeśli nie wszyscy, to przynajmniej my, w Europie Zachodniej. Eksperci, ci rzeczywiście znający się na rzeczy, leją nam jednak na głowę kubeł lodowatej wody - rok 2023 może być gorszy niż 2022.

Według eskpertów i strategów czeka nas czas głodu, migracji i dezinformacji. Rosyjska napaść na Ukrainę uruchomiła reakcję łańcuchową, która spowoduje ogromne problemy w wymiarze globalnym. Nie łudźmy się, dotkną również Polskę i jej mieszkańców. Na świecie zapanuje głód, który będzie jednym z powodów „Arabskiej Wiosny" 2.0, a następnie migracji na niespotykana dotąd skalę, jej weponizacji (czyli wykorzystywania jej jako broni), w szczególności przez Rosję, oraz zmasowanych działań wojennych w przestrzeni informacyjnej.

Co to oznacza dla Polski? Wystarczy przywołać w pamięci jesień ubiegłego roku i to co działo się po białoruskiej stronie granicy. Wykorzystywanie migrantów do ataku na Polskę i sianie przy tej okazji dezinformacji. Eksperci nie kryją, że może czekać nas "powtórka z rozrywki", tyle że o zwielokrotnionej sile oddziaływania.

Rosja paląc i niszcząc znaczną część Ukrainy, będącej do tej pory spichlerzem zwłaszcza Bliskiego Wschodu i Afryki, powoduje, że w krajach tych zapanuje głód. To uruchomi potężną migrację do Europy. Być może znacznie większą niż to, co znaliśmy do tej pory. Rosja nie omieszka "odwdzięczyć się" Zachodowi za wsparcie Ukrainy. Polsce być może w szczególności. Eksperci przestrzegają, że przegrywająca wojnę w Ukrainie Rosja, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dlatego zdaniem strategów, trzeba docisnąć jej śrubę, tak by nie tylko nie była w stanie pokonać Ukrainy, ale też by nie była w stanie oddziaływać np. w Afryce, gdzie obecnie jej siła oddziaływania stale rośnie.

Dlatego w opini wielu ekspertów (wyrażanych np. w portalu Defence24.pl) tak groźne są płynące z zachodniej Europy głosy, żeby zmusić Ukrainę do pokoju za wszelką cenę. Bo sytuacji globalnej i tak to nie poprawi, zaś Rosja szybko odbuduje swoje możliwości i w przyszłości wywoła jeszcze większe komplikacje.

Artur Marcisz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TrogloB (5.173. * .115) 11.06.2022 23:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu