Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Średniowieczne walki i wystrzał artyleryjski. Zobacz, jak wyglądał kiermasz rękodzieła regionalnego w Rudach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dzisiaj (tj. 22 maja) w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska) przed dziedzińcem Starego Opactwa odbył się Jarmark Rękodzieła Regionalnego. To pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w związku z Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek.

Średniowieczne walki i wystrzał artyleryjski. Zobacz, jak wyglądał kiermasz rękodzieła regionalnego w Rudach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Świat w książkach

- Hasło Tygodnia Bibliotek to „Świat w jednym miejscu” ze względu na to, że w bibliotece wszystko można znaleźć w książkach. Chcieliśmy przenieść ten świat tutaj, dlatego postanowiliśmy zorganizować tę imprezę - mówi Ireneusz Wojcieski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej, książnica w Rudach jest jej filią.

Głównym pomysłodawcą oraz organizatorem przedsięwzięcia była bibliotekarka Kasia Machecka.

Sabina Marschollek, Ireneusz Wojcieski, Kasia Machecka i Irena Gąsior - organizatorzy I Kiermaszu Rękodzieła Regionalnego

Promować to co lokalne

Kiermasz Rękodzieła Regionalnego zorganizowany został, aby pokazać twórczość regionalnych artystów, promować bibliotekę oraz miejscowość Rudy. Na spotkaniu uczestnicy mogli nabyć: obrazy, zdjęcia, ceramikę, maskotki, obrusy, figurki z drewna, ozdoby z mchu czy świece z wosku pszczelego. Oprócz tego można było zobaczyć i zakupić breloki, ozdobne haki czy podstawki na świece robione własnoręczne przy stanowisku kowala. A dla fanów kolarstwa przygotowane zostały mapy turystyczne.

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie rozdawało natomiast sadzonki w ramach akcji #sadziMY. Uczestnicy byli zachęceni przez leśników do posadzenia przeróżnych sadzonek w swoich ogrodach.

Tak prezentowało się stanowisko Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

Atrakcji nie zabrakło. Znalazło się również coś dla fanów średniowiecza. Drengowie znad Górnej Odry zorganizowali nie tylko wystawę tarcz, mieczy oraz pancerza. Dla dzieci przygotowane były bezpieczne miecze, aby same mogły spróbować zawalczyć. Do tego wszystkiego pod koniec kiermaszu Drengowie dali pokaz średniowiecznych walk.

Drengowie znad Górnej Odry, czyli stowarzyszenie odtwórcze wczesnego średniowiecza zaprezentowało się w Rudach

Zobacz walki Drengów: 

Wydarzenie zwieńczył wystrzał artyleryjski z trzech armat – o tę atrakcję zadbało Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie

Roksana Paź

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Borowczak (83.4. * .198) 22.05.2022 21:03

I takich ludzi pozbyła się Nędza...