Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

25-lecie Radlina: Dwie nowe Honorowe Obywatelki i złota odznaka dla Gabrieli Chromik [ZDJĘCIA]

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Radlin, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, powspominano 25 lat miasta, jego rozwoj i inwestycje. Podczas sesji nadano także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radlin dla Lucyny Szłapki i Martyny Kliszewskiej. Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymała natomiast Gabriela Chromik. 

25-lecie Radlina: Dwie nowe Honorowe Obywatelki i złota odznaka dla Gabrieli Chromik [ZDJĘCIA]
Uroczysta sesja z okazji 25-lecia Miasta Radlin odbyła się 17 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. fot. Szymon Kamczyk
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

25-lecie Radlina: Dwie nowe Honorowe Obywatelki i złota odznaka dla Gabrieli Chromik [ZDJĘCIA]

Uroczystą sesję rady uświetnił swoim występem zespół mażoretek Fenix, prezentując kilka ciekawych układów. Następnie przewodnicząca rady miasta Gabriela Chromik powitała ponad 200 gości jubileuszu i opowiedziała o początkach samorządności Radlina, po odłączeniu się od Wodzisławia Śląskiego w 1997 roku. - 16 marca odbyły się wybory i wybrano 24 radnych, wśród nich 2 kobiety. Były to Barbara Magiera i Ewa Spas. Nowo konstytuowana rada wybrała na burmistrza Barbarę Magierę, a na zastępcę Mariana Adamczyka. Ta rada w podobnym składzie funkcjonowała przez 5 lat, dwie kadencje - wspominała Gabriela Chromik, podreślając, że Barbara Magiera pełni funkcję burmistrza od samego początku samorządności miasta. 

Burmistrz w swoim wystąpieniu odniosła się do zmian, jakie zachodziły w mieście, opowiedziała o inwestycjach i pomysłach, a także o tym, co dziś dzieje się w Radlinie. Podkreśliła, że najnowszą inwestycją w mieście jest budowa żłobka dla najmłodszych mieszkańców. - Podsumowania mają to do siebie, że często brzmią tak, jakbyśmy chcieli definitywnie coś zakończyć. Ale nic podobnego. Te 25 lat to właściwie dopiero początek. Okres budowania tożsamości Radlina trwa w najlepsze. Potrzeby naszych mieszkańców zmieniają się, więc staramy się sprostać oczekiwaniom. Nie chcemy, aby ten jubileusz kończył się tą uroczystością. Dwie kluczowe inwestycje, czyli budowa żłobka i stworzenie nowego parku miejskiego, które niebawem się rozpocznie to nasze prezenty jubileuszowe - podkreśliła burmistrz Barbara Magiera. 

Podczas sesji wręczono także Złotą Odznakę za Zasługi Dla Województwa Śląskiego, którą na wniosek senator Ewy Gawędy otrzymała przewodnicząca radlińskiej rady Gabriela Chromik. "Organizując festyny środowiskowe angażuje do prac społecznych licznych mieszkańców Osiedla Mikołajczyka, którzy z jej inicjatywy założyli Stowarzyszenie Zielona Wyspa. Sami przejmują inicjatywy społeczne, a pani Gabriela chętnie służy im pomocą i wsparciem merytorycznym. Jest bardzo zaangażowana w problemy społeczne miasta" - czytała w laudacji senator Ewa Gawęda.

Radni podjęli także dwie uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radlina. Pierwsza dotyczyła Lucyny Szłapki (zaskoczonej przyznanym tytułem), a druga Martyny Kliszewskiej. Obie panie uhonorowano na scenie. 

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele jednostek oraz organizacji pozarządowych skierowali do władz miasta życzenia z okazji jubileuszu, nie szczędząc komplementów i słów uznania za dotychczasowe dokonania. 

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 24.05.2022 02:33

Magierka wraz z pedagogiczna sitwa i klakierami to pro rybnicka 5 kolumna od zawsze. Jeżeli już by mieli dostać jakiś medal to zasłużony dla ziemi rybnickiej a nie dla województwa. I jeszcze do senator- zajmij się kobieto konkretami a nie pierdolami i poklepywaniem po plecach kogo popadnie. Weź babo przykład z Wosia co robi dla powiatu raciborskiego.

~Festiwaltrwa (87.101. * .96) 22.05.2022 12:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dalej celebrują na wszelkie sposoby. Był żech na mszy na 11 na Biertultowach. Źle trafiłem bo cała śmietanka składała se życzenia.Niech Pon Bocek do praca wiecno Pani Burmistrz i jej klakierom. I najlepiej niech faroz wystawi wielki kosz na datki co mieszkańcy spłaca długi miejskie. I niech faroz pozyko za tego śpiewaka żeby w końcu wystąpił bo wczoraj baby w klajdach musiały iść nazot z domu kultury.

~dopicior1977 (188.146. * .244) 21.05.2022 20:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#picior1977- Pani Barbara dba w pierwszej kolejności o Głożyny potem jeszcze o Biertultowy i na tym się kończy. Choć teraz przy tym długu to już raczej zostanie jej zawijanie sreberek i opowiadanie bajek dzieciom w przedszkolu . Gadżetów mają naprodukowane całą ciężarówkę to każdemu po 10 razy wystarczy.

~Pytamsie (87.101. * .96) 21.05.2022 01:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiadukt zamknięty prawie 3 lata! Nie szło wyremontować ul. Mariackiej jak wszystko było zamknięte!?! Za mało czasu???

picior1977 19.05.2022 00:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pani Magiera on mogłaby już sobie odpuścić pierwsza inwestycja w gminie to była budowa kanalizacji i przebudowa drogi obok jej domu a następnie zajmowała się wszystkim czyli niczym tam gdzie było potrzeba tam jej nie było tam gdzie ona potrzebowała była zawsze brak takiego radnego jak na przykład Franciszek Kalisz który starał się od sąsiadów a nie o siebie a pani Barbara ma to wszystko tam gdzie ma

~Mieszkancymajadosc (188.146. * .32) 18.05.2022 13:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#Emiok- dokladnie- ja jeszcze dołożę że żadnych nowych parkingów za to pozawezane skrzyżowania jak na wsi.Medale i ordery wam w głowach i kwiaty wręczane! Więcej kwiatów!

~JK@mieszkaniec (85.14. * .88) 18.05.2022 12:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A kto to jest ta Kliszewska wstyd czym sobie na to zasłużyła, masakra jest mi za Was wstyd

~Emiok (91.200. * .31) 18.05.2022 12:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ludzie jakie dokonania .Przez 25 lat istnienia Radlina nie wyremontowano żadnej głównej drogi Korfantego czy Rogozina nie mówiąc już o zamkniętej przez 3 lata Mariackiej. Pani burmistrz może przydało by się przejechać ulicami Radlina a nie tylko Rymera w stronę Głożyn na którą pieniądze się znalazły.Ado tego słynnego już parku Jordanowskiego za 9 mln. Złotych to trzeba bedzie jakoś dojechać. wstyd.

~Oburzona2366@@ (46.134. * .229) 18.05.2022 08:14
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jakaś masakra z tym obdarowywaniem się za jakieś zasługi .Jaka to zasługa za którą dostaje się kasę będąc Przewodnicząca Rady Miasta. Róbcie coś za darmo ,bezinteresownie a nie za wynagrodzenie

~Donizejnarcyza (188.146. * .244) 18.05.2022 01:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#Awiemy nawet wiecej- dalej dzbanie kasujecie wszystko na fejsie na stronie UM Radlin? Niczym kargule prawda zawsze musi być po waszej stronie.Nie przyjmujecie do siebie żadnych krytycznych uwag bo jesteście oderwani od rzeczywistości!

~AWiemyNawetWiecej (94.254. * .90) 18.05.2022 00:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

87.101… alias Pytajnik alias Tom alias Protektor alias Trocadero alias LE…piej nie wspominać nawet….
Jesteś poważnym, dorosłym człowiekiem… Warto tak nisko?

~Pytajnik (87.101. * .96) 17.05.2022 21:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pytam się jakie to są zasługi dla województwa Sląskiego????? Niech ktoś mi wymieni bo nie wierzę!!!!!

~tom_80 (87.101. * .55) 17.05.2022 16:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

żenada, bardziej zasłużonych to już w Radlinie brak? biedni ludzie , biedne miasto

Don_C 17.05.2022 14:50

Nie ma nic fajniejszego jak pedagog odznacza i nagradza drugiego pedagoga. Pedagogiczna koteria w żywiole.