Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes i prezydenci z łopatami czyli azalie zdobią sąd rejonowy

To jest początek pospolitego ruszenia - ogłosił na zieleńcu w centrum Raciborza pierwszy zastępca prezydenta miasta Dawid Wacławczyk. Liczy na udany związek architektury i przyrody, który zaowocuje zachwytem turystów odwiedzających Racibórz. Pierwszy krok ku temu wymagał od niego i jego szefa prac ziemnych pod dwustuletnim gmachem sądu rejonowego. Chciała im pomóc pani prezes Marzena Korzonek, ale pracownicy zieleni miejskiej mieli dla niej inną rolę.

Prezes i prezydenci z łopatami czyli azalie zdobią sąd rejonowy
Prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dawid Wacławczyk, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek.

16 maja przeprowadzono kolejny etap tworzenia w Raciborzu szlaku azalii i różaneczników. Do współpracy przystąpił sąd rejonowy, przy wykorzystaniu potencjału jaki dał skwer pod okazałym budynkiem w centrum.

- Pan Dawid Wacławczyk jest głównym motorem tej inicjatywy - zaznaczył Dariusz Polowy prezydent Raciborza.

Jego zastępca wyjaśnił, że sadzenie azalii to odpowiedź Miasta na aspiracje mieszkańców, wyrażone w trakcie prac nad strategią rozwoju Raciborza. 

- Mieszkańcy oczekują zieleni ciekawej, widowiskowej i ładnej. Inspiracją dla Raciborza jest tu Cieszyn, gdzie istnieje szlak kwitnących magnolii. Zamysł jest taki by sadzić te szlachetne rośliny nie w miejscach przypadkowych, tylko takich, aby podążający takim szlakiem mogli zapoznać się z raciborskimi zabytkami, obiektami ciekawymi pod względem architektonicznym - oznajmił D. Wacławczyk.

Azalie pod Strzechą

Jak zareagowała na apel z magistratu prezes Marzena Korzonek? - Wspaniale - podkreśla.

- Jestem szczęśliwa i zaszczycona, że wybrano na tę lokalizację naszą instytucję. To jeden z bardziej imponujących zabytków w mieście. Oprócz tych dzisiejszych nasadzeń, planujemy następne przed drugim budynkiem, przy ul. Wojska Polskiego. Wiemy już w jakich kolorach będziemy kupować rośliny - stwierdziła Korzonek.

Dobra strona sądu

Pani prezes przyznała, że leżą jej na sercu sprawy rozwoju Raciborza i widzi w nim potencjał turystyczny. - Dlatego każda inicjatywa stwarzająca taką atrakcję mu pomaga. Ja sama jeżdżę do Cieszyna oglądać magnolie, dlatego nowy szlak uważam za świetny pomysł. Wierzę, że to będzie atrakcja, a przy okazji możliwość poznania historii i zabytków Raciborza - zaznaczyła.

- Nie ma chyba osoby, która nie kocha kwiatów i zieleni. Według mnie każde nasadzenie jest pięknem - podsumowała prezes Korzonek. 

Koncert w sądzie

Towarzyszący jej dyrektor sądu Krzysztof Mika mówił, że choć placówka nie ma etatu ogrodnika to rolę tę wypełnia gospodarza obiektu, który dba o kwiaty. 

- Pan Grzegorz odpowiednio je nawodni. To nasza złota rączka, troszczy się o ukwiecenie w sądzie i wokół sądu. To człowiek z pasją i azalie powierzymy osobie, która wie, co z nimi zrobić, żeby było ładnie - podkreślił Mika.

D. Wacławczyk dodał na koniec spotkania, że to nie jest ostatnia w tym roku współpraca Miasta z sądem bo w ramach Dni Raciborza zaplanowano koncert muzyki klasycznej w największej sali sądu, niedawno oddanej do użytku po renowacji. - Dni Raciborza 2022 wejdą w kolejne nieoczekiwane miejsca - zapowiedział wiceprezydent.


Nasadzenie azalii przy sądzie odbyło się w ramach projektu tworzenia raciborskiego Szlaku Azalii i Różaneczników. - Wystosowaliśmy początkowo zaproszenia do współuczestnictwa w tym przedsięwzięciu dla mieszkańców i wspólnot. Chcemy jednak, by w tę akcję włączały się także inne instytucje publiczne i podmioty prywatne. Swoje zainteresowanie partycypacją w tworzeniu szlaku wyraził nasz sąd. Chcemy, by stało się to zachętą dla kolejnych podmiotów - przekazał mediom Rafał Krzyżok podinspektor ds. informacji w urzędzie Miasta Racibórz.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ad_vocem (89.25. * .182) 17.05.2022 10:57

Pomysł fajny. Kwiaty sądowi majestatu nie odbierają, a otwarte podejście do takich inicjatyw ze strony pani prezes jest jak najbardziej na miejscu. Tylko szkoda, że w tym kraju każda inicjatywa musi być komentowana przez jakiegoś zakompleksionego frustrata, który uważa że ma coś do powiedzenia (jak poniżej).

~ojdana (46.246. * .18) 16.05.2022 23:25

i tak się z sądu zrobił kabaret, do tego jeszcze bardzo bardzo niskich lotów..ile instytucji jeszcze pogrążą wizerunkowo pomysły krokodyla? może powinien truskawek sobie podjeść?