Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Związkowcy z "Jedności" chcą głowy Sasina. Za tragedie w Pniówku i Zofiówce

Dymisja ministra Jacka Sasina, zmiana składu komisji kontrolujących przyczyny tragedii, zaangażowanie Najwyższej Izby Kontroli do zbadania przyczyn tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka - to tylko część postulatów górniczej "Jedności".

Związkowcy z "Jedności" chcą głowy Sasina. Za tragedie w Pniówku i Zofiówce
Związkowcy uważają, że Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin powinien ponieść polityczne konsekwencje za tragedie w Pniówku i Zofiówce. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Czego chcą związkowcy?

Federacja Związków Zawodowych "Jedność" napisała list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy domagają się "podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu poprawę bezpieczeństwa w polskim górnictwie węgla kamiennego". Do tych kroków zaliczają:

  • dymisję Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina,
  • zmianę składów komisji powołanych do zbadania przyczyn tragedii w KWK Pniówek i KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka i przekazanie sprawy do Okręgowego Urzędu Górniczego spoza Śląska (zdaniem związkowców istnieje zagrożenie występowania powiązań towarzysko-zawodowych kontrolujących i kontrolowanych),
  • udzielenie gwarancji pracy i płacy dla górników i ich rodzin, którzy zdecydują się na "przerwanie milczenia i wykażą nieprawidłowości do jakich ewentualnie mogło dochodzić w kopalniach Pniówek i Zofiówka",
  • umożliwienie przedstawicielom "Jedności" uczestnictwa w pracach komisji powołanych do zbadania przyczyn tragedii.

Karuzele kadrowe i paraliż decyzyjny 

Związkowcy argumentują, że do tragedii mógł przyczynić się brak właściwego nadzoru oraz "karuzele kadrowe", które spowodowały paraliż decyzyjny w kopalniach podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych.

"Jedność" zwraca też uwagę, że zarówno Okręgowe Urzędy Górnicze jak i kopalnie podlegają pod Ministerstwo Aktywów Państwowych, przez co kontrole w kopalniach mają być "nieefektywne i bezskuteczne".

Chcą kontroli NIK

Związkowcy skierowali również wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia o zbadanie tego, co stało się w Pniówku i Zofiówce.

"Jedność" uważa, że NIK jest jedynym organem kontrolnym, który "pozostał niezależny od obecnej władzy".

Z wnioskiem do NIK można zapoznać się TUTAJ.

Tragiczny bilans ofiar

Przypomnijmy, do serii wybuchów metanu w kopalni Pniówek doszło 20 i 21 kwietnia. Zginęło dziewięć osób. Siedmiu kolejnych ofiar nie udało się odnaleźć. Wśród nich są zarówno górnicy jak i ratownicy medyczni, którzy ruszyli na pomoc poszkodowanym w pierwszym wybuchu.

W nocy z 22 na 23 kwietnia w Zofiówce doszło do wstrząsu połączonego z wypływem metanu. Dziesięciu górników zostało uwięzionych. Żaden z nich nie przeżył katastrofy.

Czarny tydzień w kopalniach JSW 27 wiadomości, 20 komentarzy w dyskusji, 744 zdjęcia

Ludzie

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~nadbolo (5.184. * .227) 14.05.2022 12:26

Zły to ptak co własne gniazdo kala.

puchacz 14.05.2022 09:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Po pierwsze związkowi pasożyci do roboty... płaca ze składek związkowych , po drugie nie pracujecie na dole a macie odbijane zjazdy ... co na to ZUS ? Sprawa druga kontakty towarzysko-zawodowe były i będą zawsze ci ludzie kiedyś razem studiowali.

~Lulu (5.184. * .142) 13.05.2022 18:57
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jedność, solidarność, i inne pasożyty, których na kopalniach jest po 15 i więcej. Cały rok przejadają kopalnianą kase:a to gwarki, a to wycieczka, a to majówka itp..Minister powinien zrobić z tą bandą pasożytów porządek. Gdzie byli przed tymi wypadkami-siedzieli na dupach w biurach i planowali wycieczki na maj.

wnikliwy 13.05.2022 18:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ile tych związków zawodowych jest na kopalniach? Tworzą związek za związkiem,aby dostawać dobrą kasę i nic nie robić. To mafia nie zwiazki