Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wystawa, która pokazuje moc naszego Muzeum. Tak wyglądał kiedyś Śląsk

Kierowały mną egoistyczne pobudki - przyznał Adam Knura kurator wystawy grafik sprzed ponad 100 lat. Zachwycał się grafikami śląskich miast, które są w zbiorach Muzeum w Raciborzu. Pomysł, by pokazać je razem na wystawie, ziścił się 6 maja.

Wystawa, która pokazuje moc naszego Muzeum. Tak wyglądał kiedyś Śląsk
Wystawa "Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Grafiki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu" zainteresowała stałych bywalców placówki jak i nowoprzybyłych

Materiał wideo:

Wystawa miała dwoje kuratorów - Julitę Ćwikłę kierującą działem etnografii oraz Adama Knurę kierownika działu historii.

- Ta wystawa pokazuje moc naszego muzeum. Pokazuje jakie potężne mamy zbiory, jak dużo jest tu pięknych litografii z XVIII i XIX wieku. Posiadamy, widoki z całego Śląska, aż po Brzeg, Namysłów i po stronę czeską - mówił na początek dyrektor Romuald Turakiewicz.

Zebranych zapewniał, że zobaczą miejsca im aktualnie znane, jak wyglądały przed 100, 200, a nawet 300 laty.

To nie jest przeróbka

- Pięknie oddana jest praca ludzi, uchwyconych przy codziennych czynnościach, przy pracy na roli, czy przy transporcie. Osobiście to mnie właśnie najbardziej zaintrygowało, uczuliło, że jest to warte oglądania - przyznał szef placówki.

Zapewniał, że to, co widać na grafikach, nie jest żadną przeróbką rzeczywistości, tylko autentycznie oddaje, jak świat kiedyś wyglądał, w czasach kiedy nie było fotografii.

Prace wykonano technikami m.in. miedziorytu, linorytu, metodą litograficzną. - Wówczas praca nad takim obrazem trwała długo. Na przykład na blaszce miedzianej trzeba było wyżłobić kontury, zarysy. Z kolei by powstała grafika litograficzna, to na kamieniu trawiono kwasem rysunek i metoda ta była bardziej trwała - opowiadał Turakiewicz.

Dziękował przybyłym gościom. - Goście muzeum to ludzie interesujący się kulturą, sztuką, historią, czymś ponadprzeciętnym. Doceniam, ze państwo nas odwiedzacie - zaznaczył.

Podzielił się zachwytem

Kurator wystawy Adam Knura wyjawił, że pomysł na wystawę ma źródło egoistyczne. - Mamy w zbiorach grafiki miast śląskich, a ja zachwycałem się nimi wiele razy. Pomyślałem, że warto je zobaczyć wszystkie naraz, w odpowiednich okolicznościach - oznajmił.

Ponieważ w zespole pracowników Muzeum nie ma jeszcze historyka sztuki, to Knura postanowił wczuć się w jego rolę przy organizacji wystawy.

Zaprezentowano na niej 63 widoki śląskie: miasta, fragmenty miast, ulice, budynki, pałace, pomniki, obiekty przemysłowe, a także pejzaże śląskie, typowo przyrodnicze.

Panorama z więzieniem

Przygotowano powiększenia panoram dawnego Raciborza - z dzisiejszych okolic Ocic Górnych oraz z Dębicza. Knura podkreślał, że można zobaczyć na nich najważniejsze budynki Raciborza, w tym świeżo wybudowane więzienie.

Podobnie jak dyrektor, Knura zachwycał się scenkami rodzajowymi, które upiększają grafiki. Prezentują codzienność pracy i ówczesnego życia. - Proszę się przyjrzeć detalom, w których widać wysoki kunszt artystów - zachęcał kurator.

Julita Ćwikła powiedziała, że większość prezentowanych grafik pochodzi z przedwojennych zbiorów Heimat Museum Ratibor i mają już powyżej 100 lat.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].