Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Kształcenie nauczycieli w Raciborzu ma się dobrze". 15 edycja Seminarium Pedagogicznego w PWSZ

O wyzwaniach dla kadry pedagogicznej i środowiska oświatowego mówiono na 3 sesjach seminarium zorganizowanego 25 kwietnia w raciborskiej szkole wyższej. - Szerokie grono prelegentów sygnalizuje pewne zagadnienia. Wnioski z naszego spotkania naukowego trafią do publikacji - mówiła Nowinom organizatorka, dyrektor instytutu studiów edukacyjnych dr Ludmiła Nowacka.

"Kształcenie nauczycieli w Raciborzu ma się dobrze". 15 edycja Seminarium Pedagogicznego w PWSZ
Seminarium w PWSZ zgromadziło licznych uczestników, w tym pracowników raciborskiej oświaty
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Seminarium odbyło się w ramach 20-lecia PWSZ Racibórz. Jego tematykę poświęcono ostatnim problemom, jakie dotknęły oświatę. - Zaczęło się od strajku nauczycieli, później były dwa lata pandemii, a teraz mamy napływ uchodźców wojennych, w tym dzieci, czyli dodatkowych beneficjentów rodzimej oświaty. To wciąż nowe wyzwania dla kadry pedagogicznej i środowiska oświatowego - mówiła przed wydarzeniem dr L. Nowacka.

- Mamy wielu prelegentów, by zasygnalizować pewne zagadnienia, uczulić na ich występowanie. Czy uda nam się sformułować docelowe wnioski? Zadbamy o to, żeby była publikacja, gdzie ten materiał będzie bardziej analitycznie przedstawiony i wniosków znajdzie się więcej, niż te omówione na miejscu - zapowiedziała Nowacka.

Mówiła też, że świat szkolny buduje później kapitał lokalny. To z niego wykształcą się przyszli lekarze, prawnicy i wiele innych profesji.

- Trzeba ku temu stwarzać odpowiednie warunki, a te obecne są trudne: pandemia, wojna. Nowe problemy stają też przed rodzicami, a oni muszą mieć świadomość, że szkoła nie rozwiąże wszystkich problemów. Ona je zasygnalizuje, ale tu potrzeba wsparcia rodzica i świadomości ucznia. Do tego dochodzi wsparcie materialne ze strony samorządu - zauważyła radna Raciborza.

Gośćmi honorowymi było małżeństwo profesorów Gabriela i Marian Kapicowie, którzy 20 lat temu mieli wielki wkład w powstanie raciborskiej uczelni.

Dr Nowacka w swojej prelekcji pokazała uczniów klas 4,8 szkół podstawowych i studentów. Porównała, jak postrzegają zdalne nauczanie. - Ich perspektywy są różne. Proces socjalizacji wpływa na nas i im starsza młodzież, tym więcej wyciąga z tej formy nauczania. Te metody sprawdzają się jako wspierające, ale docelowo nauka tylko przez internet rodzi wiele pytań, wątpliwości - stwierdziła dyrektor Nowacka.

Rektor uczelni dr Paweł Strózik mówił, że o potencjale PWSZ, które ma wpływ na kształtowanie kapitału ludzkiego w regionie. - To ważne jak kształtują się potencjały mieszkańców i nasz potencjał, w odniesieniu do strategii miasta, do roli stowarzyszeń. Cieszę się z udziału w tym przedsięwzięciu studenckich kół naukowych - zaznaczył Strózik.

Dodał, że seminarium szuka odpowiedzi jak kształtować lokalne kapitały.

- My kształcimy kadry pedagogiczne. W listopadzie ubiegłego roku otrzymaliśmy pismo z MEiN, informujące, że prowadzimy studia przygotowujące do zawodu nauczyciela. Kształcenie nauczycieli w Raciborzu ma się dobrze - zaznaczył P. Strózik.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy mówił o oddziaływaniu miasta i uczelni, która ma większe pole do popisu, bo ofertę adresuje do regionu, skąd przybywają doń studenci. - Mamy w samym Raciborzu ok. 600 nauczycieli, a w całym powiecie ta grupa zawodowa liczy pewnie 1,5 tys. osób. Jest zatem kim zabiegać o kapitał, który się tworzy - oznajmił włodarz Raciborza.

Mówi prezydent Dariusz Polowy.mp3

Spektrum tematów seminarium uznał za bardzo duże. - Kapitał można tworzyć w wielu wartościach - od edukacji artystycznej, wykorzystania współpracy zagranicznej, wprowadzania nowych form kształcenia, wyciągania wniosków z doświadczeń postpandemicznych, a teraz z obecności uczniów ukraińskich. Wyzwań jest wiele, zasób, z którego tworzy się kapitał, jest ogromny, macie zatem dużo pracy - skwitował D. Polowy.

Prof. Edward Nycz był moderatorem konferencji. - Troszkę lat mnie tutaj nie było, ale powróciłem. Pamiętam swój udział na pierwszym seminarium pedagogicznym w PWSZ. Byłem też na kilku następnych i cieszę się, że jestem na 15 edycji - zauważył Nycz.

Ludzie

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robaczek (83.22. * .118) 26.04.2022 18:37

To chyba Potop